Aktualności 2015

XVI mistrzostwa w sporcie pożarniczym woj. mazowieckiego

28 i 29 maja 2015 r. na obiektach sportowych Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach został  rzeprowadzony finał XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego. W zmaganiach sportowych udział wzięło 10 drużyn i 101 zawodników.

Więcej...

Delegacja Korei Południowej w Warszawie

29 maja w Warszawie Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP przyjął delegację 26 przedstawicieli południowokoreańskich władz lokalnych oraz zarządzania kryzysowego z prowincji Gangwon-do.

Więcej...

konkurs plastyczny w Żurominie

28 maja 2015 roku na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Żurominie zostały wręczone nagrody laureatom w konkursie rysunkowym „O puchar Szafa Obrony Cywilnej Powiatu” organizowanym przez Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie i Komendy Powiatowej Policji w Żurominie.

Więcej...

Dzień Strażaka w Garwolinie

26 maja 2015 roku przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka 2015.

Więcej...

Mazowiecki Dzień Strażaka

30 maja 2015 roku w Radomiu odbył się Mazowiecki Dzień Strażaka połączony z 6 radomskim piknikiem naukowym.

Więcej...

Dzień Strażaka w Sochaczewie

23 maja 2015 roku w Sochaczewie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. O godz. 13:00 w kościele św. Wawrzyńca odprawiono Mszę św. w intencji strażaków, podczas której kazanie wygłosił ks. Zbigniew Żądło – Kapelan powiatowy.

Więcej...

Debata społeczna w Ciechanowie

21 maja 2015 r. w ramach cyklu debat społecznych poświęconych tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ze szczególnym akcentem postawionym na bezpieczeństwo ludzi starszych, odbyła się w Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie debata z udziałem Wojewody Mazowieckiego – pana Jacka Kozłowskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie – podinsp. Grzegorza Grabowskiego, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie – st. bryg. Arkadiusza Muszyńskiego oraz władz samorządowych.

Więcej...

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera

Gdzie spędzić Dzień Dziecka? Najlepiej na rodzinnym pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera w Warszawie. Dla naszych gości przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Zapraszamy już w tę niedzielę (31 maja) od 10:00 do 16:00.

Wstęp wolny!

Więcej...

Dzień Strażaka w Siedlcach

15 maja 2015 roku w Siedlcach odbył sie uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Po przywitaniu gości i przemówieniu gospodarza uroczystości, Komendanta Miejskiego PSP w Siedlcach bryg. Andrzeja Celińskiego oraz po oczytaniu listu okolicznościowego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza oraz Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Waldemara Pawlaka, rozpoczęła się dekoracja strażaków odznaczeniami, odznakami i medalami oraz wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe.

Więcej...

Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Dobrzykowie

21 maja 2015 roku na terenie przepompowni w miejscowości Dobrzyków (pow. płocki) zlokalizowanej przy wałach przeciwpowodziowych na rzece Wisła miały miejsce ćwiczenia straży pożarnej pod kryptonimem „Dobrzyków 2015”.

Więcej...

Dzień Strażaka w Żurominie

21 maja 2015 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka 2015.

Więcej...

Ciechanów eleiminacje strefowe zawodów w sporcie pożarniczym

19 maja 2015 r. Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie była gospodarzem Eliminacji Strefowych do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”. W zawodach udział wzięły reprezentacje 8 Komend Powiatowych i Miejskich tj.: Ciechanów, Gostynin,  Płock, Płońsk, Sochaczew, Sierpc, Żuromin, Żyrardów.

Więcej...

Dzień Strażaka w Warszawie

Tradycyjnie 4 maja to święto wszystkich strażaków. Zgodnie ze strażacką tradycją to również czas awansów i odznaczeń. Ten uroczysty dzień dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy przypadł na dzień 21-go maja 2015 roku, a uroczystość odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej...

Dzień Strażaka w Grójcu

W dniu 20 maja o godz 14.00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka.

Więcej...

Dzień Strażaka w Węgrowie

20 maja 2015 roku na placu przed Komendą Powiatową PSP w Węgrowie odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowego Dnia Strażaka.

Więcej...

Dzień Strażaka w Płońsku

W sobotę 16 maja przy Zespole Szkół w Lisewie odbyły się Powiatowe Obchody „Dnia Strażaka”.

Więcej...

Dzień Strażaka w Łosicach

W czwartek 14 maja 2015 r. odbyły się obchody strażackiego święta połączone z uroczystym przekazaniem i poświęceniem samochodów pożarniczych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach.

Więcej...

Dzień Strażaka w Żyrardowie

15 maja 2015 r. w Żyrardowie odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2015”, które rozpoczęły się w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie o godz. 18.00 została odprawiona msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin.

Więcej...

Strażacki piknik w Warszawie

Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy serdecznie zaprasza na uroczyste obchody ”Dnia Strażaka” w Ogrodzie Saskim w Warszawie, które odbędą się w niedzielę 17 maja 2015.

Więcej...

Zbiórka z okazji "Dnia Strażaka" w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

W czwartek 14 maja 2015 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji "Dnia Strażaka" podczas której wyróżniającym się funkcjonariuszom KW PSP w Warszawie nadano awanse na wyższe stopnie oraz wręczono odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” i medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Więcej...

Bezpieczny Sezon Motocyklowy

17 maja w godz. 10:00-18:00 na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się piknik edukacyjny „Bezpieczny sezon motocyklowy 2015”. W programie znajdą się atrakcje edukacyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, przygotowane m.in. przez Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Żandarmerię Wojskową.

Więcej...

Powrót polskich strażaków z Nepalu

W związku z wystąpieniem katastrofalnego trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richtera w stolicy Nepalu Kathmandu i zwróceniem się przez rząd tego kraju do społeczności międzynarodowej o udzielenie pomocy ratowniczej i humanitarnej, Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska podjęła decyzję o wysłaniu na miejsce katastrofy polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej „HUSAR POLAND”. 

Więcej...

Szkolenie druhów Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie żuromińskim

W okresie od 6 marca 2015 r. do 19 kwietnia 2015 r. odbyło się Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu żuromińskiego.

Więcej...

Pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana

Z okazji święta Dnia Strażaka na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 w Warszawie przy ul. Marcinkowskiego 2 spotkali się uczestnicy XI Pielgrzymki Strażaków do Relikwii Św. Floriana, która wyruszyła ulicami warszawskiej Pragi (z ulicy Marcinkowskiego, ulicami Jagiellońską i Kłopotowskiego, a następnie ulicą Sierakowskiego) do Bazyliki Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Więcej...

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP otrzymał nominację na stopień nadbrygadiera PSP

2 maja 2015 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowiecki Komendant Wojewódzkie PSP st. bryg. Józef Galica otrzymał akt nominacji na stopień nadbrygadiera.

Więcej...

Kurs ratownictwa technicznego dla druhów OSP w Ciechanowie

26 kwietnia 2015 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Ciechanowie zakończył się egzaminem sprawdzającym kurs ratownictwa technicznego dla druhów ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu ciechanowskiego.

Więcej...

Ćwiczenia FALA 2015

21 kwietnia w miejscowości Wilga na terenie powiatu garwolińskiego miały miejsce ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem "Fala 2015"

Więcej...

Trawa to nie zabawa...

W związku z organizowaną pod patronatem Wojewody Mazowieckiego kampanią społeczną „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu” jednostki Państwowej Straży Pożarnej czynnie uczestniczą w kampanii społecznej związanej z zagrożeniami wiosennego wypalania traw.

Więcej...

Ćwiczenia w Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie

15 kwietnia Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie przeprowadziła ćwiczenia doskonalące na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kruczej w Ciechanowie.

Więcej...

Szkolenie pocztów sztandarowych PSP woj. mazowieckiego

15 kwietnia 2015 roku w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 w Warszawie odbyło się szkolenie z zakresu musztry dla składów pocztów sztandarowych komend powiatowych i miejskich PSP oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Szkolenie objęło składy pocztów sztandarowych jednostek organizacyjnych PSP z terenu woj. mazowieckiego. Zajęcia obejmowały wykład teoretyczny oraz ćwiczenia praktyczne podczas których doskonalono musztrę min. z zakresu defilady pododdziałów pożarniczych, zachowania składów pocztów sztandarowych trakcie strażackich uroczystości oraz przekazania sztandaru jednostce organizacyjnej PSP.

Więcej...

Rzuć palenie - nie wypalaj traw

Już trzy osoby zginęły, a 64 zostały ranne w wyniku pożarów traw, łąk i nieużytków. Od początku 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 36 tys. takich pożarów. „Rzuć palenie!” to akcja, która ma zachęcać do porzucenia niebezpiecznej tradycji wypalania traw.

Więcej...

"Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" w Ciechanowie

10 kwietnia strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie wspólnie z Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowali kolejną edycję akcji pod hasłem ”Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

Więcej...

Targi Pracy i Edukacji w Żurominie

9 kwietnia 2014 roku w hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie odbyły się III Targi Pracy i Edukacji.

Więcej...

Wielkanocne spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

W czwartek 2 kwietnia miało miejsce wielkanocne spotkanie dla pracowników cywilnych i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w pierwszym kwartale 2015 roku

14 246 razy interweniowali mazowieccy strażacy w pierwszym kwartale 2015 roku. Najwięcej zdarzeń dotyczyło pożarów, których zanotowano 7 549.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w powiecie żuromińskim

23 marca 2015 roku Komenda Powiatowa PSP w Żurominie zorganizowała i przeprowadziła Ratownicze Ćwiczenia Pożarnicze na terenie Urzędu Gminy w Lubowidzu.

Więcej...

Szkolenie z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego

26-27 marca odbyło się doskonalenie zawodowe pododdziałów specjalistycznych ratownictwa chemiczno - ekologicznego województwa mazowieckiego.

Więcej...

Wielkanocne spotkanie służb mundurowych woj. mazowieckiego

W gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego miało miejsce spotkaniu służb mundurowych woj. mazowieckiego. Przy wielkanocnym stole spotkali się funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Granicznej, policjanci, celnicy, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy, Straż Ochrony Kolei oraz zaproszeni goście.

Więcej...

Turniej eliminacyjny mistrzostw strażaków w piłce siatkowej

W dniach 16-17 marca 2015 r. w hali sportowej Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach przeprowadzono Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Strażaków w Piłce Siatkowej.

Więcej...

VII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW NA JASNĄ GÓRĘ

26 kwietnia 2015 roku odbędzie się VII ogólnopolska pielgrzymka strażaków na Jasną Górę

Więcej...

Szkolenie druhów Ochoniczych Straży Pożarnych

22 marca 2015 r. zakończyło się trwające od 7 lutego 2015 r. „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”, realizowane w systemie weekendowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim dla druhów z jednostek: OSP Wesoła, OSP Wiśniew, OSP Jędrzejów Nowy, OSP Łaziska, OSP Brzóze, OSP Gołębiówka, OSP Latowicz, OSP Skupie, OSP Mińsk Mazowiecki, OSP Zamienie i OSP Borki.

Więcej...

Nie wypalaj traw!

W piątek 20 marca w pobliżu mostu świętokrzyskiego w Warszawie na terenie pogorzeliska po pożarze trawy Wojewoda Mazowiecki oraz Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przypominali o zagrożeniach związanych z wiosennymi pożarami oraz apelowali aby trawy w woj. mazowieckim nie płonęły.

 

Więcej...

Powiatowy turniej wiedzy pożarniczej - Ciechanów

20 marca 2015 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie przy ul. Płockiej 32, przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Więcej...

Konferencja prasowa "NIE! dla wypalania traw na Mazowszu"

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach – to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw. Do zaangażowania się władz lokalnych – starostów, wójtów i burmistrzów w edukację zachęcali Dariusz Piątek, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Krzysztof Frączkowski Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podczas konferencji prasowej w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu.

Więcej...

Powiatowy turniej wiedzy pożarniczej - Mława

12 marca 2015 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” 2015.

Więcej...

Pożar traw powiat miński

W dniu 10 marca 2015 r. w okolicach miejscowości Długa Szlachecka (gm. Halinów) miał miejsce pożar traw i nieużytków rolnych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnych objęta była powierzchnia 3 ha.

Więcej...

IV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Alpejskim

17 marca 2015 r. na stacji narciarskiej „RUSIŃ-SKI” w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Alpejskim połączone z „Familiadą Strażacką”. Mistrzostwa zorganizowane zostały przez Komendę Główną PSP, Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie, Komendę Powiatową PSP w Zakopanem oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Bukowinie Tatrzańskiej

Więcej...

NIE dla wypalania traw na Mazowszu

Wzorem lat ubiegłych, w związku z organizowaną pod patronatem Wojewody Mazowieckiego kampanią społeczną „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu”, siły Państwowej Straży Pożarnej czynnie uczestniczą w przedmiotowym przedsięwzięciu. W ramach realizacji przedmiotowego zadania zaplanowano m.in.:

Więcej...

Ćwiczenia "Lodowe 2015"

W dniu 27 lutego 2015 r. na terenie Jeziora Białego (pow. gostyniński) przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu koordynacji działań specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego (SGRWN
i SSRWN).

Więcej...

Pożar Mostu Łazienkowskiego

W sobotę, 14 lutego 2015 r. o godzinie 17:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy wpłynęło zgłoszenie o pożarze pod mostem Łazienkowskim.

Więcej...

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

W dniu 11 lutego 2015 roku w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, miały miejsce obchody numeru alarmowego 112,
 pod hasłem przewodnim: Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby.

Więcej...

Konferencja prasowa nt. numeru 112

W dniu 10 lutego br. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego miała miejsce konferencja prasowa na temat numeru alarmowego 112.

Więcej...

Szkolenie oficerów prasowych PSP woj. mazowieckiego

4 lutego w siedzibie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej rozpoczęło się szkolenie dla oficerów prasowych PSP z terenu woj. mazowieckiego zakresie współpracy ze środkami masowego przekazu w sytuacjach kryzysowych.

Więcej...

Uroczyste przekazanie obowiązków Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

W poniedziałek 2 lutego 2015 roku o godzinie 14:00 w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 4 w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Pożar mieszkania w Grodzisku Mazowieckim

W nocy 29 styczna tuż przed godziną 01.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w bloku przy ul. Bałtyckiej 10.

Więcej...

Duże zniszczenia w budynku mieszkalnym

Prawdopodobnie wybuch gazu spowodował duże zniszczenia w budynku mieszkalnym przy ul. Noakowskiego w Warszawie

Więcej...

Nowy komendant mazowieckich strażaków

21 stycznia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce przedstawienie nowego komendanta mazowieckich strażaków st. bryg. Józefa Galicy.

Więcej...

Spotkanie robocze w sprawie zakupu samochodów ratownictwa chemicznego

Od godzin popołudniowych w sobotę 10 stycznia 2015 roku przez województwo mazowieckie przetoczyła się fala porywistych wiatrów, które wyrządziły wiele strat łamiąc drzewa, uszkadzając dachy domów oraz zrywające linie energetyczne.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w związku z silnym wiatrem

Od godzin popołudniowych w sobotę 10 stycznia 2015 roku przez województwo mazowieckie przetoczyła się fala porywistych wiatrów, które wyrządziły wiele strat łamiąc drzewa, uszkadzając dachy domów oraz zrywające linie energetyczne.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2014 roku

W 2014 roku mazowieccy strażacy interweniowali 52 211 to o 573 interwencje więcej niż w 2013 roku. Średni czas dojazdu do zdarzenia wyniósł 9 minut.

Więcej...

Ruszył regionalny system ostrzegania (RSO)

Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu od 1 stycznia 2015 roku możemy zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranie telewizorów. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Więcej...