Aktualności 2017

Potrzebna pomoc dla strażaka

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek ze st. strażakiem Mariuszem Drabem – funkcjonariuszem, którego dom i niemal cały dorobek życia spłonął w pożarze.

Więcej...

Szkolenie dla służby dyżurnej KW PSP w Warszawie

19 stycznia 2017 roku odbyło się wspólne spotkanie szkoleniowe obsad służb dyżurnych Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie.

Więcej...

Wizyta niemieckiej delegacji w KW PSP w Warszawie

W dniach 19-20 stycznia 2017 r. odbywa się wizyta w Polsce Pana Albrechta Broemme – Prezydenta Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego Republiki Federalnej Niemiec (THW) oraz jego pełnomocnika na kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt – Pana Manfreda Metzgera.

Więcej...

Włączenie OSP Cisie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

17 stycznia 2017 rna placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 120, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Cisiu do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz przekazania i poświęcenia samochodów ratowniczych.

Więcej...

Bądź bepieczny zimą

Od początku roku w 656 pożarach życie straciło 12 osób (w tym 8 od czwartku 12 stycznia) a 28 zostało rannych. Dodatkowo od 1 stycznia strażacy interweniowali 66 razy w związku z tlenkiem węgla, 39 osób zostało podtrutych a 3 straciły życie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w najbliższych dniach wystąpienie silnego mrozu. W ciągu dnia temperatura wyniesie -5°C, natomiast w nocy temperatura spadnie nawet do - 14°C. 

W związku z prognozowanym ochłodzeniem straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Więcej...

Spotkanie "Czad i ogień.Obudź czujność" w Żurominie

11 stycznia 2017 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie zorganizowała spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czad i ogień – Obudź czujność”. Na spotkaniu w ramach kampanii omówiono zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi spowodowane zatruciem tlenkiem węgla, sposoby zapobiegania, wykrywania i postępowania w przypadku wykrycia czadu oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Więcej...

Szkolenie "Czad i ogień.Obudź czujność" w Warszawie

12 stycznia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce szkolenie dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w ramach kampanii informacyjnej MSWiA „Czad i ogień – Obudź czujność”, mającej na celu podniesienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstawania pożarów i zatruć tlenkiem węgla.

Więcej...

Akcja honorowego oddawania krwi

10 stycznia w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce pierwsza akcja honorowego oddawania krwi, inaugurująca działalność Klubu „Jednostka HDK”. Podczas czterogodzinnej akcji chęć podzielenia się cząstką siebie zgłosiło blisko 50 osób, z czego 42 osoby oddały krew. Uzyskując tym samym 18,9 litra krwi!.

Więcej...

Otwarcie sali edukacyjnej "Iskierka 3"

10 stycznia2017 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Legionowie odbyło się otwarcie kolejnej sali szkoleniowej Iskierka 3 – „Spalonego mieszkania”.

Więcej...

Czad i Ogień w Kozienicach

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Czad i ogień – Obudź czujność” 5 stycznia 2017 roku odbyło się spotkanie się zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach.

Więcej...

Konkurs MSWiA „Czad i Ogień. Obudź czujność” rozstrzygnięty!

4 stycznia 2017 r. rozstrzygnięto konkurs Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla młodzieży z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla w ramach kampanii „Czad i Ogień. Obudź czujność”. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem. Do Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło bowiem 241 prac. Komisja Konkursowa, w której członkiem był również przedstawiciel Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przyznała następujące nagrody:

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2016 roku

65258 razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2016 roku, w tym przy 18057 pożarach, 39298 miejscowych zagrożeniach oraz 7903 fałszywych alarmach. To zaledwie o 248 mniej interwencji niż w 2015 roku.

Więcej...