Ćwiczenia "Ratunek 2018"

10 października 2018 roku na obwodnicy zachodniej Radomia na drodze S7 przy węźle „Wolanów” odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Ratunek 2018”.

Założenia do ćwiczeń zakładały, że około godziny 10.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu otrzymuje informację od operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku na drodze S7, węzeł „Wolanów” w kierunku Warszawy. W zdarzeniu udział brało cztery pojazdy, w tym pojazd typu bus przewożący grupę osób. Po przyjęciu zgłoszenia na miejsce dysponowane są służby ratownicze. Z chwilą dojazdu na miejsce okazało się, że pożarem objęty jest bus. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 14 osób.

Celem ćwiczeń było:

  • sprawdzenie efektywności dowodzenia dla zdarzenia masowego,
  • sprawdzenie skuteczności prowadzenia działań ratowniczych przez służby podczas zdarzenia masowego na poziomie powiatu radomskiego,
  • doskonalenie koordynacji współdziałania jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Policji oraz innych służb,
  • doskonalenie organizacji łączności,
  • doskonalenie umiejętności strażaków w posługiwaniu się sprzętem ratowniczym,
  • sprawdzenie czasów i możliwości dojazdu jednostek do miejsca zdarzenia.

W ćwiczeniach udział brały siły i środki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zakrzew, Wolanów oraz Kowala.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Konrad Neska – KM PSP Radom.

Wróć