Pożar budynku wysokościowego w Warszawie

W piątek 7 czerwca 2019 roku o godzinie 22:52 powstał pożar  na terenie budowy wieżowca przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Ogień pojawił się początkowo na 27. kondygnacji, krótko potem przeniósł się na kolejne piętra.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz budowie linii gaśniczych  i dotarciu na najwyższe kondygnacje gdzie powstał pożar. Ogniem objęte były piętra od 27 do 30 w 30 piętrowym nowo budowanym wieżowcu. Istotnym elementem akcji gaśniczej było dogaszanie ogni lotnych, które spadały z najwyższych kondygnacji na poziom zero i zagrażały sąsiadującym budynkom mieszkalnych oraz  stwarzały zagrożenie dla zlokalizowanych materiałów i sprzętu budowlanego. Spadające płomienie podpalały również kondygnacji zlokalizowane poniżej pięter objętych pożarem. W działaniach gaśniczych wykorzystano m. in. strażaków ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego z Warszawy.

Na miejscu akcji zawiązano sztab mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, a w działaniach sztabowych brali również udział strażacy z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w siedzibie Komendy Głównej PSP.

Na miejsce działań przybył  komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wraz z zastępcami oraz nadbryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP i st. bryg. Leszk Smuniewski komendant miejski PSP m. st. Warszawy.

Około godziny 3 nad ranem pożar nie rozprzestrzeniał na najwyższych kondygnacjach. W tym czasie trwała jeszcze walka o ugaszenie różnego rodzaju zarzewi ognia, które spadały z wysokich pięter na poziom gruntu, oraz zapalały różnego rodzaju materiały budowlane i elewacje na niższych piętrach Strażacy ugasili pożar o godzinie 5:15 następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych, które uległy nadpaleniu na kondygnacjach od 27 do 30.

W działaniach brało udział 148 strażaków i 48 samochodów.

Akcja gaśnicza trwała ponad 9 godzin i 59 minut .

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski - KW PSP w Warszawie,

Zdjęcia: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Wróć