Straże pożarne w walce o niepodległość Polski

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególny powód do świętowania dla wszystkich Polaków. W 1918 roku, po 123 latach zaborów i niebytu na mapach Europy, Polska stała się niepodległa. To ogromna zasługa wielu pokoleń Polaków, którzy przez ponad 120 lat niewoli nie zatracili patriotyzmu, woli walki i nadziei na odzyskanie wolności.

W tych szczególnych dniach pamiętamy, że swój udział w procesie odzyskiwania niepodległości mieli również strażacy z terenów dzisiejszego województwa mazowieckiego. Wśród nich byli wielcy patrioci i pionierzy polskiego pożarnictwa, tacy jak kpt. Józef Hłasko (dowódca oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej, pierwszy komendant WSO w niepodległej Polsce), kpt. Józef Tuliszkowski (organizator wielu jednostek OSP, komendant WSO, odznaczony krzyżem walecznych za walkę z okupantem niemieckim w listopadzie 1918 roku) czy druh Bolesław Chomicz (propagator ruchu pożarniczego, współtwórca Przeglądu Pożarniczego). To właśnie strażacy dbali o zachowanie tożsamości narodu – języka, kultury i wiary podczas codziennej służby, a także konspirowali i walczyli zbrojnie z zaborcami. Byli wzorem cnót obywatelskich ku pożytkowi kraju i polskiego społeczeństwa. To na ich działalności, mieszkańcy Warszawy, przez dziesięciolecia budowali poczucie bezpieczeństwa.

Teraz, gdy mówimy o wolności i niepodległości, zdajemy sobie sprawę, że są to wartości dla Polaków bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie. Dla wielu innych narodów Polacy są wciąż symbolem niezłomności i waleczności. To dzięki tym cechom, pomimo bolesnych kart w naszej historii, dzisiaj żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Jako Polacy wyróżniamy się też wśród innych narodów bardzo silnym poczuciem tożsamości narodowej, umiłowaniem wolności oraz przywiązaniem do symboli narodowych, w dużej mierze dlatego, że przez 123 lata naszym przodkom odmawiano prawa do demonstrowania swojej polskości.

W jubileuszowym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, po tak wielu trudnych chwilach w historii naszego kraju, w pełni możemy cieszyć się naszą niezależnością i wolnością.

Z ogromną przyjemnością przekazuję w Państwa ręce publikację, której Autor przypomina nam
o zaangażowaniu strażaków z terenów dzisiejszego Mazowsza w proces walki o niepodległość Polski.

 

st. bryg. Bogdan Łasica

Mazowiecki Komendant Wojewódzki

Państwowej Straży Pożarnej

Straże pożarne województwa mazowieckiego w walce o niepodległość Polski
Straze_pozarne_w_walce_o_niepodleglosc_Polski.pdf (16.7 MiB)

Wróć