Wręczenie aktów powołania i nagród

1 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia aktów powołania oraz wręczenia nagród mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP wyróżniającym się strażakom PSP woj. mazowieckiego.

Z dniem 1 marca 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki st. bryg. Bogdan Łasica powołał:

  • mł. bryg. Grzegorza Gozdek na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Białobrzegach,
  • mł. bryg. Pawła Sokół na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu,
  • mł. bryg. Sławomira Lipka na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim.

Podczas uroczystości wręczono nagrody mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP za szczególne zaangażowanie w ratowaniu zdrowa i życia ludzkiego strażakom z terenu woj. mazowieckiego.

 

st. sekc. Karol Ginter z  KM PSP m. st. Warszawy.

W górach w Kotlinie Kłodzkiej w lutym 2017 r. podczas rodzinnej wędrówki szlakiem górskim po kilkudziesięciu minutach marszu w trudnych warunkach jedno z dzieci (14 letnia dziewczynka) oddaliło się i nie odpowiadało na wezwania rodziców. Warunki pogodowe pogarszały się, wystąpiła mgła i zbliżał się zmierzch. Rodzice zwrócili się o pomoc do przechodzących w pobliżu profesjonalnie wyekwipowanych mężczyzn. Wśród nich był sekc. Karol Ginter, który wraz z kolegami przebywał na szlaku. Strażak podjął działania mające na celu zorganizowanie akcji poszukiwawczo ratowniczej. Poinformował o zdarzeniu GOPR i podał szczegółowe dane topograficzne, zapewnił bezpieczny powrót pozostałej rodzinie na parking. On sam wraz z kolegami i ojcem dziewczynki rozpoczęli przeszukiwanie szlaku. Po kilku godzinach męczącej wędrówki i poszukiwań (warunki pogodowe coraz bardziej się pogarszały) szczęśliwym trafem okazało się, że dziewczynka bezpiecznie dotarła samodzielnie do parkingu.

 

ogn. Stanisław Wiśniewski z KP PSP w Wołominie.

11 sierpnia 2017 roku na trasie Wołomin–Tłuszcz pow. wołomiński w miejscowości Miąse ogn. Stanisław Wiśniewski był świadkiem wypadku drogowego. Strażak zatrzymał się w bezpiecznym miejscu na poboczu jezdni pozostawiając w swoim samochodzie żonę z małymi dziećmi, następnie dobiegł do miejsca wypadku i zabezpieczył miejsce zdarzenia. Po rozpoznaniu sytuacji wezwał pomoc przekazując na numer alarmowy 112: adres i liczbę uczestników zdarzenia oraz stan zdrowia osób poszkodowanych. Następnie ogn. Stanisław Wiśniewski opatrzył rany trzem osobom znajdującym się w samochodzie osobowym.

 

sekc. Albert Jankowskiz  KM PSP w Płocku.

st. sekc. Albert Jankowski przyczynił się do ujęcia sprawcy śmiertelnego wypadku 17-letnego rowerzysty, który uciekał z miejsca zdarzenia. Strażak zauważył przejeżdżający obok samochód, który miał uszkodzony zderzak i błotnik stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Udał się swoim autem w ślad za samochodem, który najpierw uciekł w boczną drogę, a następnie w kierunku lasu. Znając miejsce przebywania sprawcy powiadomił o Policję. Następnie włączył się w udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu rowerzyście. Po przyjeździe patrolu Policji wskazał miejsce ukrycia pojazdu sprawcy wypadku, Dzięki profesjonalnej postawie natychmiast schwytano osobę, która spowodowała wypadek.

 

st. ogn. Krzysztof Urawski z KM PSP m. st. Warszawy.

18 września 2017 r. st. ogn. Krzysztof Urawski, najechał na wypadek drogowy na drodze pomiędzy miejscowościami Przyłęk i Sokół w powiecie garwolińskim, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Funkcjonariusz powiadomił o zdarzeniu służby ratownicze, po czym udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Dodatkowo, po przyjeździe zastępów z pobliskich OSP wspierał działania druhów do momentu przybycia sił i środków PSP z JRG Garwolin.

 

st. kpt. Michał Gigoła z KM PSP m. st. Warszawy.

2 listopada 2017 r. st. kpt. Michał Gigoła, w czasie wolnym od służby najechał na wypadek drogowy przy ul. Reginisa w Warszawie, w którym poszkodowana została kobieta. Strażak powiadomił o zdarzeniu Policję oraz udzielił poszkodowanej wsparcia psychicznego i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dodatkowo czekał na miejscu zdarzenia na przyjazd matki poszkodowanej, która pojechała z córką do szpitala na obserwację.

 

kpt. Mateusz Wiek z KM PSP m. st. Warszawy.

2 grudnia 2017 r. kpt. Mateusz Wiek, najechał na wypadek drogowy w miejscowości Gabułów w powiecie kazimierskim, w którym uczestniczyły dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Strażak ewakuował uczestników zdarzenia z pojazdu, który po dachowaniu groził osunięciem się do rowu oraz powiadomił o zdarzeniu służby ratownicze. Następnie udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy i wsparcia psychicznego poszkodowanym.

 

W spotkaniu udział wzięli:

  • st. bryg. Bogdan Łasica – mazowiecki komendant wojewódzki PSP,
  • bryg. Rafał Zdziennicki – naczelnik Wydziału Kadr KW PSP w Warszawie.
  • bryg. Leszek Smuniewski – komendant miejski PSP m. st. Warszawy,
  • st. bryg. Tomasz Wilk – komendant powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim,
  • mł. bryg. Marcin Sokół – komendant powiatowy PSP w Przysusze,
  • mł. bryg. Andrzej Wysocki – komendant powiatowy PSP w Wołominie,
  • mł. bryg. Jacek Starczewski – dowódca JRG PSP nr 1 w KM PSP Płock.

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie,

Zdjęcia: mł. bryg. Cezary Szarawarski – KW PSP w Warszawie.

Wróć