Aktualności 2018

Fajerwerki? Korzystaj rozsądnie!

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach zakupów i używania fajerwerków

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Zwoleń

Z dniem 1 stycznia 2019 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu bryg. Pawłowi Potucha.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Ciechanów

Z dniem 1 stycznia 2019 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie st. kpt. Radosławowi Osieckiemu.

Więcej...

Spotkanie komendanta głównego PSP z białobrzeskimi strażakami

28 grudnia 2018 roku miała miejsce wizyta gen. brygadera Leszka Suskiego komendanta głównego PSP w Komendzie Powiatowej PSP w Białobrzegach. W spotkaniu z białobrzeskimi strażakami brał udział również st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP.

Więcej...

Spotkanie komendanta głównego PSP z grójeckimi strażakami

28 grudnia 2018 roku miała miejsce wizyta gen. brygadera Leszka Suskiego komendanta głównego PSP w Komendzie Powiatowej PSP w Grójcu. W spotkaniu z grójeckimi strażakami brał udział również st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP.

Więcej...

Podsumowanie świątecznych interwencji mazowieckich strażaków

Podczas Świąt Bożego Narodzenia od 24 do 26 grudnia 2018 roku mazowieccy strażacy interweniowali 290 razy, w tym przy 68 pożarach, 182 miejscowych zagrożeniach oraz 40 fałszywych alarmach.

Więcej...

Bezpieczne lodowiska 2019

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie zimowym oraz podczas ferii zimowych w 2019 roku mazowieccy strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2019” związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży
na zamarzniętych akwenach.

Więcej...

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

W związku z trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Więcej...

Wigilijne spotkania z mazowieckimi strażakami

22 oraz 24 grudnia 2018 roku miało miejsce  spotkanie opłatkowe gen. brygadiera Leszka Suskiego komendanta głównego PSP oraz st. bryg. Bogdana Łasicy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP z mazowieckimi strażakami.

Więcej...

Świąteczny podarunek w Gostyninie

Strażacy  oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie w ramach świątecznego podarunku po raz  trzeci postanowili wesprzeć materialnie jedną  z potrzebujących  rodzin na terenie powiatu gostynińskiego.

Więcej...

Fajerwerki? Korzystaj rozsądnie!

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach zakupów i używania fajerwerków

Więcej...

Wigilijne spotkanie w KW PSP w Warszawie

19 grudnia 2018 roku miało miejsce  wigilijne spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Spotkaie z reprezentacją oldboyów PSP woj. mazowieckiego

18 grudnia 2018r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica spotkał się z reprezentacją województwa mazowieckiego strażaków w halowej piłce nożnej oldboyów, która w  II Ogólnopolskim Memoriale im. Generała brygadiera Feliksa Deli zajęła trzecie miejsce.

Więcej...

Odprawa szkoleniowa z zastępcami komendantów powiatowych i miejskich PSP woj. mazowieckiego

W dniu 13 grudnia 2018 r, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się narada szkoleniowa z zastępcami komendantów powiatowych i miejskich PSP woj. mazowieckiego.

Więcej...

Wigilijne spotkanie służb mundurowych woj. mazowieckiego

14 grudnia 2018 r. w gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyło się spotkanie opłatkowe służb mundurowych województwa mazowieckiego.

Więcej...

Reprezentacja woj. mazowieckiego wicemistrzem Polski w halowej piłce nożnej

12 grudnia 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce spotkanie mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdana Łasicy z reprezentacją województwa mazowieckiego w halowej piłce nożnej, która na XXIV Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w halowej Piłce Nożnej zajęła drugie miejsce.

Więcej...

Komunikat personalny - KM PSP Radom

Z dniem 11 grudnia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica  powołał na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Radomiu mł. bryg. Bartosza Musiała.

Więcej...

Konferencja prasowa "Zimowe zagrożenia"

Zatrucia czadem, pożary, śliskie drogi i zamarznięcia oraz wypadki związane z kruchym lodem na zbiornikach wodnych. Przed takimi niebezpieczeństwami ostrzega Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki oraz wojewódzkie służby: policja, straż pożarna, inspekcja handlowa. Warto również pamiętać w  przedświątecznym szaleństwie zakupów o prawach, które ma każdy kupujący.

Więcej...

Uroczysta zbiórka mazowieckich strażaków

29 listopada 2018 roku miała miejsce uroczysta zbiórka mazowieckich strażaków z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Ciechanów

Z dniem 29 listopada 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie st. kpt. Jarosława Nowosielskiego.

Więcej...

Ćwiczenia "Operacja Dublet"

26 listopada 2018 r. w obiekcie Ochotniczej Straży Pożarnej Otwock - Jabłonna w pow. otwockim odbyły się ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „Operacja Dublet”.

Więcej...

Szkolenie dyżurnych stanowisk kierowania PSP

W dniach 22 oraz 27 listopada 2018 r. Wydział Operacyjny tut. komendy wojewódzkiej PSP zorganizował i przeprowadził odprawę szkoleniową skierowaną do etatowych obsad Stanowisk Kierowania KP/M PSP i SK MKW PSP woj. mazowieckiego.

Więcej...

Nadanie sztandaru OSP Chmielew

25 listopada 2018 miał miejsce uroczysty apel z okazji 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielewie połączony z nadaniem sztandaru jednostce OSP Chmielew.

Więcej...

X Halowy Turniej w Drabinie Hakowej

22 listopada 2018 roku w KP PSP w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono X Halowy Turniej o Puchar Mazowsza w drabinie hakowej podsumowujący cykl turniejów o Puchar Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Dwuboju Pożarniczym.

Więcej...

XV Maraton Komandosa

24 listopada 2018 roku miał miejsce XV  Maraton Komandosa organizowanym w Lublińcu. W rywalizacji wzięli udział strażacy z województwa mazowieckiego st. ogniomistrz Krzysztof Jastrzębski oraz str. Michał Zugaj, którzy reprezentowali Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie.

Więcej...

Młoda bohaterka z Szydłowca

21 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, podczas uroczystego apelu, miało miejsce wyróżnienie dziesięcioletniej Gabrysi, która zaalarmowała służby ratunkowe o pożarze butli z gazem w jej domu w Szydłowcu 12 listopada 2018 roku. Gabrysia wykazała się bohaterską postawą przez co uratowała życie swojej rodziny oraz zapobiegła rozprzestrzenieniu się pożaru.

Więcej...

Uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Święta Niepodległości

13 listopada w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie czterech strażaków Państwowej Straży Pozarnej.

Więcej...

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, przywrócone przez sejm w 1989 roku, to bez wątpienia najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.

Więcej...

Straże pożarne w walce o niepodległość Polski

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególny powód do świętowania dla wszystkich Polaków. W 1918 roku, po 123 latach zaborów i niebytu na mapach Europy, Polska stała się niepodległa. To ogromna zasługa wielu pokoleń Polaków, którzy przez ponad 120 lat niewoli nie zatracili patriotyzmu, woli walki i nadziei na odzyskanie wolności.

Więcej...

"Biało-Czerwona" i "Hymn Polski"

Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Więcej...

Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Więcej...

Wprowadzenie zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

8 listopada 2018 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce wprowadzenie zastępcę mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Artura Gonerę.

Więcej...

Narada szkoleniowa oficerów prasowych PSP

8 listopada 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się narada szkoleniowa oficerów prasowych Państwowe Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Pionkach

5 listopada 2018 roku na terenie zakładu produkcyjnego SOUDAL Manufacturing Sp. z o. o. w Pionkach odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "SOUDAL 2018".

Więcej...

Złożenie hołdu zasłużonym pożarnikom

6 listopada 2018 roku z okazji Dnia Wszystkich Świętych oraz z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyły wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Komunalnym (d. Wojskowym) i Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej...

Podsumowanie ćwiczeń ratowniczych "FALA 2018"

30 października w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce omówienie i podsumowanie krajowych ćwiczeń ratowniczych „FALA 2018”.

Więcej...

Fotorelacja z ćwiczeń ratowniczych "FALA 2018"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez zespół obsługi fotograficznej krajowych ćwiczeń ratowniczych "FALA 2018" , które miały miejsce 20 września 2018 roku na terenie powiatu kozienickiego oraz radomskiego.

Więcej...

Warsztaty ratownicze w Łosicach

27 października w miejscowości Serpelice, gmina Sarnaki, powiat łosicki odbyły się warsztaty pn. „Terenowe poszukiwania osób zaginionych z wykorzystaniem odbiorników GPS”.

Więcej...

Finał Mistrzostw w Halowej Piłce Nożnej

26 października 2018 r. odbył się finał XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Halowej Piłce Nożnej, w którym udział wzięło 93 zawodników z 8 najlepszych drużyn województwa mazowieckiego. Mecze rozstrzygało czterech sędziów Mazowieckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, pod przewodnictwem  Macieja Matoska.

Więcej...

Szkolenie z ratownictwa chemicznego w Pionkach

W październiku 2018 roku w Ośrodku Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie zostały zorganizowane warsztaty doskonalące dla członków specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Więcej...

Szkolenie z prowadzenia działań ratowniczych w Płocku

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Płocku w dniach 22 i 23 października 2018 r. zorganizowała szkolenie dotyczące budowy oraz zagrożeń związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej w autobusach z napędem hybrydowym.

Więcej...

Szkolenie pionu operacyjnego

18 października 2018 roku na terenie Ośrodka Szkolenia w Pionkach miała miejsce odprawa szkoleniowa pionu operacyjnego z zakresu działań na gazociągach wysokiego ciśnienia zorganizowana przez Wydział Operacyjny KW PSP w Warszawie.

Więcej...

Numer alarmowy 997 przeniesiony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

18 października na Mazowszu rozpocznie się proces przełączenia numeru 997 z wszystkich komend powiatowych policji do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. Potrwa on do 6 listopada br. Numer 997 nadal będzie aktywny, zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia.  Dzięki tej funkcjonalności będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Więcej...

Rozbudowa budynku KP PSP Sochaczew

17 października 2018 roku w Sochaczewie podpisano umowę partnerską o współpracy w realizacji przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa budynku Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie”. Planowana na 2019 rok inwestycja polegać będzie na wykonaniu dodatkowej kondygnacji w istniejącym budynku komendy powiatowej PSP w Sochaczewie.

Więcej...

W Legionowie powstaje nowa Komenda Powiatowa PSP

Legionowscy strażacy już w 2020 roku będą korzystać z nowej Komendy Powiatowej PSP. Dziś wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, a także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, wzięli udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej legionowskiej komendy.

Więcej...

Podpisanie porozumienia

15 października 2018 r. w siedzibie Komedy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zostały podpisane porozumienia, pomiędzy Wojewodą Mazowieckim Zdzisławem Sipierą a Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdanem Łasicą. Dotyczyły one użyczenia i dostosowania obiektów Państwowej Straży Pożarnej na potrzeby magazynów przeciwpowodziowych.

Więcej...

Komunikat personalny - KM PSP Radom

Z dniem 15 października 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica  powierzył pełnienie obowiązków zastępcy komendanta miejskiego PSP w Radomiu mł. bryg. Bartoszowi Musiałowi.

Więcej...

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie

12 października 2018 roku w godzinach 9:00-13:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, połączona z drugimi urodzinami Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Ćwiczenia "Ratunek 2018"

10 października 2018 roku na obwodnicy zachodniej Radomia na drodze S7 przy węźle „Wolanów” odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Ratunek 2018”.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie (zaproszenie)

W piątek 12 października w godzinach 9:00-13:00 serdecznie zapraszamy na kolejną akcję krwiodawstwa w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 40.

Więcej...

Otwarcie nowej siedziby JRG PSP nr 2 w Płocku

4 października 2018 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 2 w Komendzie miejskiej PSP w Płocku.

Więcej...

Szkolenie z zakresu współdziałania z LPR w Płońsku

8 października 2018 r. w Jońcu w powiecie płońskim przeprowadzone zostało szkolenie doskonalące dla strażaków krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego z zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym podczas działań ratowniczych.

Więcej...

Ćwiczenia na obiekcie sieci przesyłowej gazu w Mińsku Mazowieckim

W dniach 4 i 5 października 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim oraz na obiekcie sieci przesyłowej GAZ – Systemu na stacji w miejscowości Rudzienko gm. Dobre powiat miński odbyło się szkolenie dotyczące przedstawienia procedur i zasad obowiązujących u operatora oraz rozpoznania operacyjnego obiektu.

Więcej...

Przekazanie samochodów dla OSP Korytnica oraz OSP Rabiany

7 października 2018 roku w Korytnicy w powiecie węgrowskim miało miejsce uroczyste przekazanie dwóch średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Korytnicy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabianach w gminie Korytnica.

Więcej...

22 Bieg o Nóż Komandosa

6 października 2018 roku, na terenie dzielnicy Kokotek w Lublińcu woj. śląskie na zaproszenie Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” i Jednostki Wojskowej Komandosów reprezentacja Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie wystartowała w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Crossie, rozgrywanych podczas 22. Biegu o Nóż Komandosa.

Więcej...

VIII Profilaktyczna Gra Miejska w Przasnyszu

3 października 2018 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu w swojej siedzibie przygotowała dla uczestniczącej młodzieży w VIII Profilaktycznej Grze Miejskiej zadania do wykonania. Organizatorem Gry była Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu i Komenda Hufca ZHP w Przasnyszu im. Janusza Korczaka.

Więcej...

Przekazanie samochodu dla OSP Radzymin

Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten nowoczesny wóz warty ponad 840 tysięcy złotych, będzie służył Wam mieszkańcom Radzymina i powiatu wołomińskiego – powiedział minister Joachim Brudziński, podczas przekazania nowego auta dla strażaków OSP Radzymin.

Więcej...

II Bieg Terytorialsa

29 września 2018 roku w miejscowości Opaleń odbył się II Bieg Terytorialsa. Zgodnie z regulaminem bieg rozgrywany był w dwóch dystansach, 8,5 km oraz 17 km.

Więcej...

Włączenie OSP Słupica do KSRG

29 września 2018 roku w Słupicy w powiecie radomskim miało miejsce uroczyste wręczenie decyzji komendanta głównego PSP o włączeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Słupica do krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego.

Więcej...

Komunikat personalny - KM PSP Radom

Z dniem 1 października 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica  powierzył pełnienie obowiązków komendanta miejskiego PSP w Radomiu st. bryg. Markowi Krassowskiemu.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Ciechanów

Z dniem 29 września 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica  powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie st. kpt. Jarosławowi Nowosielskiemu.

Więcej...

Turniej w dwuboju pożarniczym w Sokołowie Podlaskim

27 września 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono VI Sokołowski Turniej w Dwuboju Pożarniczym w ramach Mazowieckiego Turnieju w Dwuboju Pożarniczym o puchar mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Łosicach

25 września 2018 roku na terenie Zakładów Mleczarskich LAKTOPOL-A w Łosicach odbyły się ćwiczenia których tematem było ratownictwo w zakresie chemiczno - ekologicznym. Założeniem ćwiczeń było zagrożenie spowodowane rozszczelnieniem instalacji wypełnionej amoniakiem

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Żurominie

26 września 2018 roku przeprowadzono ćwiczenia praktyczne na obiekcie Zespołu Szkół w Lubowidzu w powiecie żuromińskim W ćwiczeniach brały udział trzy samochody gaśnicze z Komendy Powiatowej PSP w Żurominie oraz samochody ratownicze OSP Lubowidz, OSP Zieluń i OSP Płociczno.

Więcej...

Narada szkoleniowa pionu kadr

W dniach 25-26 września 2018 roku odbyła się narada szkoleniowa pionu kadrowego na poligonie szkoleniowym w Kręsku. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele komórek kadrowych z komend powiatowych i miejskich PSP z terenu woj. mazowieckiego oraz pracownicy i funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Interwencje w związku z silnym wiatrem

285 interwencji mazowieckich strażaków w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu, które przechodziły przez woj. mazowieckie w nocy z niedzieli na poniedziałek 23-24 września 2018 roku. Interwencje dotyczyły usuwania powalonych drzew oraz połamanych gałęzi z ulic i chodników (264) oraz lokalnych podtopień dróg i budynków mieszkalnych (21).

Więcej...

115 lat OSP Raciąż

22 września 2018 roku miał miejsce uroczysty apel z okazji obchodów 115-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu w powiecie płońskim.

Więcej...

Włączenie OSP Raszewo Włościańskie do KSRG

22 września 2018 roku w Raszewie Włościańskim w powiecie płońskim miało miejsce uroczyste wręczenie decyzji komendanta głównego PSP o włączeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Raszewo Włościańskie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Więcej...

130 lat OSP Krasiniec

22 września 2018 roku miał miejsce uroczysty apel z okazji obchodów 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasińcu w powiecie makowskim. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w intencji strażaków.

Więcej...

100 lat OSP Mąkosy Stare

23 września 2018 roku w miejscowości Mąkosy Stare w powiecie radomskim odbył się uroczysty apel z okazji obchodów 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkosach Starych połączonych z nadaniem sztandaru oraz wyróżnień i odznaczeń druhom OSP Mąkosy Stare.

Więcej...

Krajowe ćwiczenia ratownicze "FALA 2018"

20 września 2018 roku na terenie powiatu kozienickiego oraz radomskiego rozpoczęły się krajowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „FALA 2018”.

Więcej...

VI Wojewódzkie Zawody Sportowo–Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych (wyniki)

W sobotę 15 września 2018 roku w Pruszkowie odbyły się VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych woj. mazowieckiego.

Więcej...

Powstaje nowy budynek Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie

Ten nowoczesny obiekt powstaje dzięki ustawie modernizacyjnej, która wspiera Państwową Straż Pożarną, Policję, Straż Graniczną i SOP - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński. Wiceszef MSWiA wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie.

Więcej...

120 lat OSP Kozienice

14 września 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kozienicach obchodziła jubileusz 120 lat funkcjonowania jednostki.

Więcej...

Odprawa kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckeigo

12 września 2018 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce odprawa kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego, której przewodniczył mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica wraz z p.o. zastępcą mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Arturem Gonerą.

Więcej...

W hołdzie ofiarom ataku na World Trade Center

11 września 2018 roku w Parku Skaryszewskim w Warszawie miała miejsce uroczystość pod Pomnikiem Pamięci Polaków Ofiar Ataku na World Trade Center. W siedemnastą rocznicę zamachu terrorystycznego złożono wieńce w hołdzie poległym Polakom oraz wszystkim ofiarom tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku.

Więcej...

VI Wojewódzkie Zawody Sportowo–Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych

Serdecznie zapraszamy na VI Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbędą się 15 września 2018 r. w Centrum Kultury i Sportu przy ul. Bohaterów Warszawy 4 w Pruszkowie.

Więcej...

Eliminacje strefowe zawodów OSP w Siedlcach

8 września 2018 roku na stadionie lekkoatletycznym ARM Siedlce odbyły się eliminacje strefowe do VI Wojewódzkich Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych województwa mazowieckiego.

Więcej...

Konkurs MSWiA "Aktywny senior to bezpieczny senior"

Osoby starsze bardzo często są narażone na działania ze strony przestępców i oszustów. Dlatego MSWiA ogłosiło konkurs „aktywny senior to bezpieczny senior”, którego celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo seniorów, w szczególności w zakresie reagowania na zagrożenia.

Konkurs ogłoszony przez MSWiA polega na stworzeniu krótkiego spotu filmowego. Temat filmu musi dotyczyć reagowania na zagrożenia związane z bezpieczeństwem seniorów lub uświadamiania ich (np. przed przestępstwami, zatruciami czadem). Filmy można wysyłać do 17 września 2018 r.

Więcej...

100-lecie OSP Rębków

2 września Ochotnicza Straż Pożarna w Rębkowie w powiecie garwolińskim obchodziła jubileusz 100-lecia funkcjonowania jednostki.

Więcej...

Pomoc dla strażaka Sławka ze Stargardu

W dniach 29-31 sierpnia 2018 roku w Jednostkach Ratowniczo–Gaśniczych KM PSP m.st. Warszawy oraz w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie przeprowadzono akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja była odpowiedzią na ogólnopolski apel o pomoc dla strażaka Sławka z JRG PSP w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie), który zachorował na białaczkę i pilnie poszukiwany jest dla Niego dawca szpiku.

Więcej...

Wręczenie aktów powołania

31 sierpnia 2018 roku, w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się wręczenie aktów powołania, którego dokonał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski.

Więcej...

Ponad 11 milionów złotych dla ochotniczych straży pożarnych z mazowsza

Wszystkie jednostki OSP spełniają niezwykle ważną rolę w działaniach na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dzisiaj PSP i OSP to najbardziej uniwersalne służby – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie podpisano umowy z samorządowcami z Mazowsza na wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych. W sumie do jednostek z regionu trafi sprzęt warty 11,4 mln zł.

Więcej...

79 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

Więcej...

100-lecie OSP Zajezierze

26 sierpnia 2018 w Zajezierzu w powiecie kozienickim miała miejsce uroczystość z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zajezierzu.

Więcej...

Bezpieczne wakacje w Przysusze

20 sierpnia 2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Przysusze zorganizowali zajęcia dla dzieci wypoczywających podczas wakacji na obozie sportowym pod patronatem Łódzkiego Klubu Sportowego.

Więcej...

Pomoc dla córki strażaka

Wielkopolscy strażacy zwracają się z apelem o pomoc w zbiórce funduszy potrzebnych na leczenie Viktorii Markiewicz, córki strażaka ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Więcej...

Nadanie sztandaru OSP Brzóza

18 sierpnia 2018 roku p.o. zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Artur Gonera, , uczestniczył w uroczystości 110–lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzózie (pow. kozienicki), połączonej z nadaniem jednostce OSP sztandaru.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Koziebrody do KSRG

19 sierpnia 2018 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziebrodach, gm. Raciąż pow. płoński odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki OSP Koziebrody do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

XIV Bieg Katorżnika

11 sierpnia, przy jeziorze Posmyk w podlublinieckim Kokotku na zaproszenie Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” i Jednostki Wojskowej Komandosów dwie drużyny i trzech zawodników indywidualnie reprezentowało Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie w XIV Biegu Katorżnika. „Katuje, upadla i miesza z błotem” - to sztandarowe hasło imprezy, cyklicznie organizowanej przez Wojskowy Klub Biegacza „Meta” oraz Jednostkę Wojskową Komandosów. Blisko 1500 uczestników musiało stawić czoła ponad jedenasto kilometrowej trasie prowadzącej przez najbardziej podmokłe i błotniste tereny lublinieckiego Kokotka, a wśród nich strażacy z województwa mazowieckiego:

Więcej...

100-lecie OSP w Okuniewie

14 sierpnia 2018 roku zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Jasztal uczestniczył w obchodach 100. Rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie.

Więcej...

98. Rocznica Bitwy Warszawskiej („Cudu nad Wisłą”)

W dniach 14 i 15 sierpnia 2018 roku p.o. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Artur Gonera uczestniczył w obchodach 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej („Cudu nad Wisłą”).

Więcej...

Straże pożarne w walce o niepodległość Polski

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególny powód do świętowania dla wszystkich Polaków. W 1918 roku, po 123 latach zaborów i niebytu na mapach Europy, Polska stała się niepodległa. To ogromna zasługa wielu pokoleń Polaków, którzy przez ponad 120 lat niewoli nie zatracili patriotyzmu, woli walki i nadziei na odzyskanie wolności.

Więcej...

Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Święto wojska polskiego obchodzone jest corocznie 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W tym dniu we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawia się uroczyste msze święte, a na cmentarzach odbywają się Apele Poległych ku czci żołnierzy. Stałym elementem uroczystości jest Honorowa Zmiana Warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz defilada wojskowa z udziałem pojazdów naziemnych, śmigłowców i samolotów oraz żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej...

Spotkanie z reprezentacją woj. mazowieckiego w sporcie pożarniczym

13 sierpnia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica wraz z p.o. zastępcą mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Arturem Gonerą spotkali się z reprezentacją PSP woj. mazowieckiego, która zdobyła wicemistrzostwo Polski w sporcie pożarniczym podczas jubileuszowych XXXV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym rozgrywanych na obiektach sportowych Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu z siedzibą w Łubiance oraz na stadionie lekkoatletycznym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu w dniach 10-13 lipca 2018 roku.

Więcej...

Wizyta w obozowiskach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

8 sierpnia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica wizytował obozowiska Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Bledzewie w powiecie sierpeckim (organizatorem obozu jest Ochotnicza Straż Pożarna w Zawidzu) oraz w Gorzewie w powiecie gostynińskim (organizatorem obozu jest Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Płocku).

Więcej...

Ćwiczenia "GAZOCIĄG 18"

7 sierpnia w siedzibie Urzędu Gminy Stare Babice w powiecie warszawskim zachodnim miały miejsce ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „Gazociąg 18”. Założeniem ćwiczeń było pęknięcie gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 500 mm w całym jego przekroju oraz wypływ sprężonego metanu w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów „Radiowo” przy ul. Estrady na granicy powiatu warszawskiego zachodniego oraz m. st. Warszawy.

Więcej...

XII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich Rodzin na Jasną Górę.

W dniu 5 sierpnia na pielgrzymkowy szlak wyruszyła XII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków
i ich Rodzin na Jasną Górę.

Więcej...

Bezpieczne wakacje w województwie mazowieckim

Aby zapewnić bezpieczny wypoczynek służby prowadzą akcję „Bezpieczne Wakacje 2018” podczas której prowadzą szereg działań edukacyjnych oraz prowadzą kontrole obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa mazowieckiego.

Więcej...

74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

74 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największą akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Więcej...

Obchody 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na ziemi lipskiej

1 sierpnia 2018 roku przypadała 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przedstawiciele służb mundurowych z Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji z powiatu lipskiego oraz stowarzyszeń: Związku OSP RP, Związku Strzeleckiego "STRZELEC" OSW JS nr. 1005 im. płk Dionizego Czachowskiego w Lipsku, Związku Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca w Lipsku, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „POWIŚLE”, Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Lipskiego, KZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, zebrali się pod budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, by oddać hołd walczącym o WOLNOŚĆ NASZEGO kraju.

Więcej...

Wprowadzenie p.o. zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

1 sierpnia 2018 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce wprowadzenie pełniącego obowiązki zastępcę mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Artura Gonerę.

Więcej...

Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mławie

Zalew Ruda był miejscem ćwiczeń oraz pikniku w ramach akcji zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą". W dniach 25,26 i 27 lipca odbyły się ćwiczenia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Mławie. Celem ćwiczeń było – sprawdzenie organizacji i przygotowania sprzętu ratowniczego, poznanie i doskonalenie technik ratownictwa wodnego oraz rozpoznanie zagrożeń występujących na terenie zalewu.

Więcej...

Bezpieczny wypoczynek pod namiotami w powiecie mińskim

W dniach 17, 23 oraz 24 lipca 2018 r. zastępca komendanta powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim wraz z funkcjonariuszami z Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej i Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim odwiedzili obozy harcerskie w miejscowości Ptaki i Wólka Dłużniewska zlokalizowane na terenie gminy Siennica w powiecie mińskim.

Więcej...

Podpisanie umowy na realizację inwestycji KP PSP w Legionowie.

W dniu 25 lipca br.  w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie została podpisana umowa na realizację inwestycji  p.n. „Budowa Komendy Powiatowej oraz  Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej  Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie”.

Więcej...

Uroczystość pogrzebowa mł. bryg. M. Prokopowicza

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 23 lipca 2018 roku, w wieku 41 lat, zmarł mł bryg. Michał Prokopowicz - funkcjonariusz Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 26 lipca (czwartek) br. o godzinie 14.00 w Kościele pw. Świętej Rodziny 1) oraz na Cmentarzu Parafialnym Świętego Józefa Oblubieńca NMP (ul. Ryżowa 29) w Warszawie- Ursusie.

Więcej...

Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Ciechanowie

W sobotę 7 lipca 2018 r. na kąpielisku Krubin w Ciechanowie odbył się piknik zorganizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie przy współudziale WOPR, Harcerzy, Strażaków Ochotników. Piknik odbył się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” , zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej...

Spotkanie edukacyjne w leśnym obozie harcerskim

W piątek 6 lipca 2018 r. oficerowie z Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej oraz Wydziału Operacyjnego KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedzili obóz harcerski w Starej Dąbrowie, gm. Leoncin. Wizyta miała na celu rozpoznanie terenu obozu pod kątem wdrożenia i spełnienia warunków bezpieczeństwa.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w I półroczu 2018 roku

33490 razy interweniowali mazowieccy strażacy w pierwszym półroczu 2018 roku, w tym przy 12352 pożarach, 17215 miejscowych zagrożeniach oraz 3923 fałszywych alarmach.

Więcej...

Indiańskie lato w powiecie żuromińskim

6 lipca 2018 r. w miejscowości Pątki położonej nad rzeką Wkrą w powiecie żuromińskim, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Żurominie, w ramach akcji MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo …” , spotkali się z sympatykami kultury Indian Amerykańskich.

Więcej...

Bezpieczny wypoczynek pod namiotami

3 lipca 2018 r.  strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach, przy udziale służb współdziałających, dokonali sprawdzenia obozów pod namiotami pod kątem ochrony przeciwpożarowej oraz nadzoru przestrzegania wymogów przeciwpożarowych przez kierowników obozów harcerskich.

Więcej...

Potrzebna pomoc dla strażaka

Pilnie poszukiwany jest dawca szpiku dla strażaka Sławka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Stargardzie w województwie zachodniopomorskim.

Więcej...

XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków

Tradycją jest już, że każdego roku, w sierpniu, strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wraz ze swoimi rodzinami podążają pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę by zaczerpnąć siły, mądrości, nadziei ale przede wszystkim miłości do Boga, Ojczyzny i człowieka.

Więcej...

Dzień Strażaka w Mińsku Mazowieckim

30 czerwca 2018 r. o godz. 1300 w miejscowości Mistów, Polową Mszą Świętą w intencji strażaków rozpoczęto obchody „Powiatowego Święta Strażaka i Jubileuszu 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mistowie.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie

27 czerwca 2018 roku w godzinach 9:00-13:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, odbyła się wakacyjna akcja honorowego krwiodawstwa, połączona z rejestracją osób w banku dawców szpiku kostnego.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Nowym Dworze Mazowieckim

26 czerwca 2018 roku odbyły się ćwiczenia ratownicze na terenie zakładu Reckitt Benckiser w Nowym Dworze Mazowieckim. Zakład jest zaliczony do kategorii zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (ZDR), a przeprowadzone ćwiczenia wynikały z obowiązku realizacji „Planu ćwiczeń pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej w 2018 roku”.

Więcej...

Dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Obóz harcerski w Serpelicach (powiat łosicki) został zorganizowany i zgłoszony przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego - 5 Hufiec Warszawski. W związku z rozpoczęciem obozu harcerskiego, w poniedziałek 25 czerwca 2018 roku, zaplanowano spotkanie z harcerzami, organizatorami wypoczynku oraz przedstawicielami służb w tym m. in. Komendy Powiatowej PSP w Łosicach, Komendy Powiatowej Policji w Łosicach, Nadleśnictwa Sarnaki, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łosicach, a także właścicielem terenu.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Lipsku

25 czerwca 2018 roku miały miejsce ćwiczenia powiatowe zorganizowane przez KP PSP w Lipsku we współpracy ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Radom 6, ochotniczymi jednostkami straży pożarnych z powiatu lipskiego, Komendą Powiatową Policji w Lipsku, Zespołem Ratownictwa Medycznego z SPZZOZ w Lipsku, Starostwem Powiatowym w Lipsku, Miastem i Gminą lipsko oraz zakładem „KINGSPAN” pod kryptonimem „KINGSPAN 2018”. 

Więcej...

XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym

W dniach 20-21 czerwca 2018 roku na stadionie KCRiS w Kozienicach odbyły się XIX Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym dla jednostek organizacyjnych PSP województwa mazowieckiego.

Więcej...

Toughest Firefighter Alive 2018

Miniony weekend dla strażaków był areną rywalizacji w najtrudniejszych zawodach na świecie które już po raz 10 odbywały się w Toruniu. Na te najbardziej prestiżowe i najlepiej zorganizowane zawody przybyli strażacy z 16 krajów świata oraz strażacy z Polski.

Więcej...

Bezpieczne wakacje 2018

Wojewoda Mazowiecki zaapelował do rodziców i opiekunów o właściwe zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dla dzieci oraz wyraził zadowolenie ze stanu przygotowań podległych mu służb do sezonu letniego. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zorganizował spotkanie przedstawicieli podlegających mu służb i inspekcji, aby podsumować przygotowanie do sezonu letniego.

Więcej...

Skutki burz w województwie mazowieckim

1486 razy interweniowali mazowieccy strażacy w związku z burzami, które przechodziły przez woj. mazowieckie w czwartek 21 czerwca 2018 roku. Interwencje dotyczyły usuwania powalonych drzew oraz połamanych gałęzi z ulic i chodników (1301) oraz lokalnych podtopień dróg i budynków mieszkalnych (185).

Więcej...

Akcja krwiodawstwa

Serdecznie zapraszamy na wakacyjną akcję krwiodawstwa w środę 27 czerwca w godzinach 9:00-13:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, przy ulicy Domaniewskiej 40.

 

Więcej...

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa mazowieckiego o wystąpieniu burz z silnym wiaterm. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad.

Więcej...

Piknik edukacyjny w Zwoleniu

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji w  Zwoleniu byli organizatorami pikniku edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pn. „Bezpieczeństwo nie wyjeżdża na wakacje”.

Więcej...

Szkolenie w KW PSP

Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie w związku z wejściem w życie przepisów przejściowych ustawy Prawo zamówień publicznych w dniu 19 czerwca br. zorganizowała szkolenie z zakresu stosowania ww. przepisów.

Niniejsze szkolenie skierowane było do funkcjonariuszy i pracowników Komend Powiatowych i Miejskich PSP woj. mazowieckiego.

Ponadto w trakcie spotkania omówiono kwestie związane z zakupem umundurowania specjalnego oraz organizację zakupu dostaw energii elektrycznej
do obiektów jednostek PSP z terenu woj. mazowieckiego.

Więcej...

Mistrzostwa strażaków w biegu na 10 km

17 czerwca 2018 roku w Garwolinie odbyły się I Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w biegu na 10 km. Zawody rozegrane zostały w ramach IX edycji biegu pod nazwą „AVON Kontra Przemoc – Biegnij w Garwolinie”.

Więcej...

XII piknik strażacki w Radomiu

17 czerwca 2018 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Borkach w powiecie radomskim w ramach akcji edukacyjno - informacyjnej "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" odbył się XII Piknik Strażacki.

Więcej...

Spotkanie z żuromińskimi harcerzami

13 czerwca 2018 roku przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Żurominie spotkali się z harcerzami Chorągwi Mazowieckiej ZHP – Hufiec Żuromin.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Żurominie

13 czerwca 2018 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie zorganizowała i przeprowadziła ratownicze ćwiczenia pożarnicze na obiekcie kurnika wielkopowierzchniowego w miejscowości Kozielsk.

Więcej...

Zawody strefowe w sporcie pożarniczym w Ciechanowie

14 czerwca 2018 r. Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie była gospodarzem Eliminacji Strefowych do „XIX Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”.

Więcej...

Zawody strefowe w sporcie pożarniczym w Zwoleniu

12 czerwca 2018 roku na placu Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu oraz stadionie sportowym w Policznie, odbyły się eliminacje strefowe do XIX Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym. W rywalizacji uczestniczyło 8 reprezentacji komend powiatowych i miejskich PSP.

Więcej...

Koncert orkiestr dętych OSP w Sochaczewie

9 czerwca 2018 roku o godzinie 15:00 na pl. Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie miał miejsce koncert orkiestr dętych ochotniczych straży pożarnych w hołdzie bohaterskim strażakom w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Więcej...

IX Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (wyniki)

Wojewódzkie Zawody Sportowo–Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg. regulaminu CTIF odbyły się  w sobotę 9 czerwca 2018 r. w Białobrzegach.

Więcej...

Dzień Strażaka w Żyrardowie

8 czerwca 2018 r. w Żyrardowie odbyły się powiatowe uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2018”, które rozpoczęły się w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie o godz. 18.00 została odprawiona msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin.  Stuletnia rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nadała podniosły charakter obchodom Powiatowego Dnia Strażaka. 

Więcej...

Zawody strefowe w sporcie pożarniczym w Łosicach

11 czerwca 2018 r. Komenda Powiatowa PSP w Łosicach była gospodarzem Eliminacji Strefowych do „XIX Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”. W zawodach na terenie Stadionu Miejskiego w Łosicach udział wzięły reprezentacje 7 komend powiatowych PSP i 50 zawodników.

Więcej...

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Ciepła i słoneczna pogoda utrzymująca się od kilku tygodni sprawiła, że na terenach leśnych ściółka jest bardzo sucha oraz utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe.

Straż pożarna apeluje o rozwagę podczas spacerów lub wypoczynku na łonie natury. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu stwarzający zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

Więcej...

Zawody "Wieżowiec 2018" (wyniki)

9 czerwca 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, przeprowadzono II Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach "Wieżowiec 2018". Zawody rozgrywano w czterech kategoriach PSP, PSP70+, OSP oraz pary mieszane mężczyźni i kobiety MIX.

Więcej...

Spotkanie z organizatorami letniego wypoczynku

W piątek 8 czerwca 2018r. w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbyło się spotkanie poświęcone organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa. W wystąpieniach poruszano tematy prawidłowego przygotowania placówek do bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży. W szkoleniu udział brali przede wszystkim organizatorzy wypoczynku bez stałej infrastruktury wypoczynkowej (tj. obozy i biwaki).

Więcej...

IX Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Ponad 35 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu woj. mazowieckiego będzie rywalizowało podczas „IX Wojewódzkie Zawody w Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Według Regulaminu CTiF”. Zawody zaplanowano na 9 czerwca 2018 roku na Miejskim Stadionie Sportowym im. Zygmunta Siedleckiego, przy ul. 11 Listopada 58 w Białobrzegach. Zawody rozgrywa się w dwóch konkurencjach, rozwinięcie bojowe oraz sztafeta pożarnicza 4X100 metrów z przeszkodami. Drużyny rywalizują w kategorii dziewcząt oraz chłopców.

Więcej...

Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości w Sochaczewie

Koncert orkiestr dętych ochotniczych straży pożarnych w hołdzie bohaterskim strażakom w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Serdecznie zapraszamy 9 czerwca 2018 roku o g. 15:00 na pl. Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie.

Więcej...

II Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach "Wieżowiec 2018"

9 czerwca 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach "Wieżowiec 2018". Przyjazd zawodników do godz. 10:00. Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw godz. 10:45. Rozpoczęcie startów godz. 11:00. Organizatorzy zawodów zapewniają bezpłatny parking  wokół PKIN dla pojazdów startujących drużyn (1 samochód na drużynę). Bilety uprawniające do bezpłatnego parkowania do odebrania u obsługi technicznej zawodów.

Więcej...

Dzień Strażaka w Sochaczewie

1 czerwca 2018 roku przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie miał miejsce uroczysty apel związany z obchodami Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP – st. bryg. Bogdanowi Łasicy. Następnie dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze "Głuchy Krzyk"

11 maja 2018 roku na terenie Gminy Klembów w Starym Kraszewie (powiat wołomiński) odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "Głuchy Krzyk" będące elementem kampanii dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Więcej...

Mistrzostwa służb mundurowych w biathlonie letnim

W dniach 26-27 maja 2018 r. w m. Kiry woj. małopolskie odbyły się I Mistrzostwa Służb Mundurowych w Biathlonie Letnim. Korzystając z zaproszenia Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej - gen. dyw. Wiesława Kukuły oraz Wojskowego Klubu Biegacza Meta.

Więcej...

Mazowiecki Dzień Strażaka

26 maja 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbył się Mazowiecki Dzień Strażaka w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z okazji Mazowieckiego Dnia Strażaka odbył się uroczysty apel na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, który rozpoczął się meldunkiem dowódcy uroczystości przyjętym przez gen. brygadiera Leszka Suskiego komendanta głównego PSP. W dalszej kolejności miał miejsce przegląd pododdziałów oraz odbyło się podniesienie flagi państwowej oraz odegranie hymnu narodowego. Następnie, gości przywitał st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP.

Więcej...

Straże pożarne w walce o niepodległość Polski

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególny powód do świętowania dla wszystkich Polaków. W 1918 roku, po 123 latach zaborów i niebytu na mapach Europy, Polska stała się niepodległa. To ogromna zasługa wielu pokoleń Polaków, którzy przez ponad 120 lat niewoli nie zatracili patriotyzmu, woli walki i nadziei na odzyskanie wolności.

Więcej...

Nadanie sztandaru KP PSP Kozienice

25 maja 2018 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej PSP w Kozienicach, w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości, odbyły się obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystym nadaniem sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Kozienicach.

Więcej...

Noc Muzeów w MSWiA

Strażacki pneumatyczny tor przeszkód, skoki na poduchę, policyjne radiowozy i motocykle, sprzęt pirotechniczny czy limuzyny SOP – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na zwiedzających podczas Nocy ze służbami MSWiA. Ministerstwo odwiedziło ponad 1,4 tys. osób.

Noc Muzeów odbyła się w MSWiA po raz siódmy. W tym roku to wyjątkowe wydarzenie odbywało się pod hasłem „Noc ze służbami MSWiA”. Można było nie tylko obejrzeć sprzęt i poznać funkcjonariuszy, ale też przetestować swoją sprawność.

Więcej...

Dzień Strażaka w Garwolinie

18 maja 2018 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka.

Więcej...

Dzień Strażaka w Szydłowcu

19 maja 2018 r. mszą świętą odprawioną w Kościele Parafialnym Świętego Zygmunta w intencji strażaków i ich rodzin rozpoczęły się uroczystości obchodów „Powiatowego Dnia Strażaka” w Szydłowcu.

Więcej...

Dzień Strażaka w Ciechanowie

19 maja 2018 roku w Sońsku odbyły się powiatowe obchody „Dnia Strażaka 2018”, połączone z jubileuszem 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sońsku oraz 100-lecia odzyskania niepodległości.

Więcej...

Dzień Strażaka w Radomiu

18 maja 2018 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu odbyły się obchody Dnia Strażaka. Uroczystość zainaugurowała msza święta w Kościele Garnizonowym, w intencji strażaków. Po mszy nastąpił przemarsz pododdziałów do Komendy Miejskiej PSP w Radomiu, w skład których weszły m. in. poczty sztandarowe, kompania honorowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta MODERATO z Przytyka. Następnie wręczone zostały odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie.

Więcej...

Dzień Strażaka w Grodzisku Mazowieckim

18 maja 2018 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka.

Więcej...

Mławscy Strażacy dla Niepodległej

Uroczysty Apel Patriotyczny „Mławscy Strażacy dla Niepodległej” rozpoczął się mszą św. w intencji strażaków w Kościele Świętej Trójcy w Mławie w piątek 11 maja. Następnie orkiestra, pododdziały i goście zaproszeni udali się do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się główna uroczystość.

Więcej...

Dzień Strażaka w Lipsku

11 maja 2018 roku miał miejsce Dzień Strażaka w Komendzie Powiatowej PSP Lipsko, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystości dokonano aktu przekazania nowy samochodu pożarniczego dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lipsku.

Więcej...

Złożenie hołdu zasłużonym pożarnikom

10 maja 2018 roku z okazji „Dnia Strażaka” delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyły wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Komunalnym (d. Wojskowym) i Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej...

Turniej Czterech Wspinalni

10 maja 2018 r. na stadionie miejskim w Kozienicach został rozegrany finałowy etap XII Turnieju Czterech Wspinalni. Cały turniej polega na przeprowadzeniu czterech zawodów na terenie czterech województw. Następnie wyniki z poszczególnych etapów są sumowane, po to by w klasyfikacji generalnej wyłonić najlepszych zawodników z całej Polski w konkurencji wspinanie się przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni.

Więcej...

Dzień Strażaka w Zwoleniu

Msza Święta odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin w Kościele Parafialnym, p.w. Podwyższenia Krzyża Św. rozpoczęła w dniu 6 maja 2018 roku, obchody „Powiatowego Dnia Strażaka” w Zwoleniu.

Więcej...

Życzenia komendanta głównego PSP

Życzenia gen. brygadiera Leszka Suskiego z okazji Dnia Strażaka 2018

Więcej...

Życzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji

Życzenia Joachima Brudzińskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji z okazji Dnia Strażaka 2018

Więcej...

Życzenia sekretarza stanu w MSWiA

Życzenia Jarosława Zielińskiego sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka 2018

Więcej...

Pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana

Z okazji Dnia Strażaka na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP nr 5 w Warszawie przy ul. Marcinkowskiego 2 spotkali się uczestnicy XIV Pielgrzymki Strażaków do Relikwii Św. Floriana, która wyruszyła ulicami warszawskiej Pragi (z ulicy Marcinkowskiego, ulicami Jagiellońską i Kłopotowskiego, a następnie ulicą Sierakowskiego) do Bazyliki Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie znajdują się relikwie naszego patrona – Świętego Floriana.

Więcej...

Uroczyste podniesienie flagi państwowej w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

Z okazji Dnia Flagi rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2018 na placu wewnętrznym w Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie miał miejsce apel, podczas którego odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej.

Więcej...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypominamy zasady oraz dobre praktyki postępowania wobec polskich symboli państwowych.

Więcej...

Narada szkoleniowa pionu operacyjnego

W dniach 25-26 kwietnia 2018 roku na terenie Poligonu Szkoleniowego w Kręsku Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przeprowadził naradę szkoleniową dla Naczelników Wydziałów Operacyjnych Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

Więcej...

XIV Pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego Pan Antoni Jan Tarczyński serdecznie zapraszają strażaków, pracowników cywilnych oraz ich Rodziny na XIV Pielgrzymkę strażaków do relikwii św. Floriana z okazji Dnia Strażaka.

Więcej...

Eliminacje wojewódzkie XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W dniu 21 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Ruścu (gmina Nadarzyn, powiat pruszkowski), odbyły się eliminacje wojewódzkie XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Więcej...

Zgrupowanie reprezentacji woj. mazowieckiego w sporcie pożarniczycm

W dniach 17-18 kwietnia 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej PSP w Pruszkowie zostało przeprowadzone zgrupowanie kadry województwa mazowieckiego w sporcie pożarniczym.

Więcej...

Konferencja prasowa „Stop Wypalaniu Traw na Mazowszu”

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której poruszono tematykę wypalania traw, które jest szczególnie zintensyfikowane na przełomie zimy i wiosny.

Więcej...

Szkolenie specjalistyczne z zakresu kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej

W dniu 16 kwietnia br. w ramach Doskonalenia Dowództwa Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego woj. mazowieckiego na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku odbyło się szkolenie specjalistyczne z zakresu kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej. 

Więcej...

Ćwiczenia pk. Laboratorium 2018

20 marca 2018 roku w obiekcie dydaktycznym Instytutu Chemii Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyły się ćwiczenia manewrowe z zakresu doskonalenia działania Specjalistycznej Grupy Chemiczno - Ekologicznej "Siedlce 6".

Więcej...

XIV Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków w Tenisie Stołowym

W dniu 29 marca 2018 r. na obiekcie hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nadarzynie ul. Żółwińska 41. został przeprowadzony finał „XIV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Tenisie Stołowym”.

 

Więcej...

Podpisanie umowy na realizację inwestycji KP PSP w Węgrowie.

W dniu 12 kwietnia w Komendzie Powiatowej PSP w Węgrowie została podpisana umowa na realizację inwestycji  p.n. „Budowa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz  jednostki ratowniczo - gaśniczej  w Węgrowie”.

Więcej...

XI Ogólnopolski Turniej Drabin Hakowych

W dniu 10 kwietnia 2018 roku na obiektach sportowych Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim został przeprowadzony XI Ogólnopolski Halowy Turniej Drabin Hakowych.

Więcej...

Podpisanie porozumienia pomiędzy MKW PSP a Rektorem-Komendantem SGSP

W dniu 11 kwietnia br. w siedzibie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie zostało zawarte porozumienie pomiędzy Rektorem – Komendantem SGSP nadbryg. dr hab. inż. Pawłem Kępką, prof. SGSP, a Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdanem Łasicą.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w województwie mazowieckim

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa mazowieckiego włączyły się w akcję „spoKREWnieni służbą”, której honorowego patronatu udzielił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Joachim Brudziński. Idea kampanii zakłada złożenie hołdu Żołnierzom Wyklętym  poprzez honorowe oddawanie krwi.

Więcej...

Stop wypalaniu traw

Po raz kolejny ruszyła akcja „Stop pożarom traw” odwołująca się do zaprzestania wypalania traw w okresie wiosennym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna nawołuje do pochylenia się nad tematem, który powraca w okresie od marca do maja, kiedy to znacząco poprawiające się warunki pogodowe sprzyjają nierozsądnym decyzjom wypalania nieużytków rolnych.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w I kwartale 2018 roku

W pierwszym kwartale 2018 roku mazowieccy strażacy interweniowali 11 788 razy. W 4 142 przypadkach były to pożary, w 5 952 miejscowe zagrożenia oraz w 1 694 fałszywe alarmy.

Więcej...

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Życzenia Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z okazji Świąt Wielkanocnych

Więcej...

Spotkanie Wielkanocne w KW PSP

W dniu 27 marca w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyło się Spotkanie Wielkanocne Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi KW PSP w Warszawie.

Więcej...

Porozumienie MKW PSP z GDDKiA

26 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zostało podpisanie porozumienie o wzajemnej współpracy.

Więcej...

Narada szkoleniowa kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

W dniach 21 – 22 marca w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej miała miejsce narada szkoleniowa Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z Komendantami Powiatowymi/Miejskimi PSP województwa mazowieckiego oraz kadrą kierowniczą Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

 

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

20 marca 2018 roku na dziedzińcu MUW w Warszawie odbywała się akcja oddawania krwi pod hasłem "SpoKREWnieni służbą". Wydarzenie otworzył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Więcej...

Autobusy do przewozu ratowników PSP

W związku z realizacją przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie umowy na dostawę 10 sztuk autobusów do przewozu ratowników w dniach 5 – 15 marca 2018 roku przeprowadzone zostały procedury odbiorów techniczno-jakościowych zakupionych pojazdów.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

16 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce akcja krwiodawstwa w ramach ogólnopolskiej akcji  „spoKREWnieni służbą”pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra obrony narodowej.

Więcej...

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mińsku Mazowieckim

14 marca 2018 roku w budynku Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

Więcej...

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Siedlcach

W środę 14 marca 2018 r. w Siedlcach odbyły się eliminacje powiatowe do 41.  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Więcej...

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mławie

9 marca 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej w Mławie odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”.

Więcej...

Apel o pomoc dla strażaka!

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową dla funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej pełniącego służbę w Wydziale Operacyjnym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie mł. bryg. Michała Prokopowicza.

Więcej...

Konferencja "Prewencja społeczna w PSP"

W dniach 8-9 marca 2018 roku w siedzibie ośrodka szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się konferencja „Prewencja społeczna PSP na terenie woj. mazowieckiego” z udziałem funkcjonariuszy PSP koordynujących sprawy związane z szeroko rozumianą edukacją z zakresu bezpieczeństwa skierowaną min. dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu woj. mazowieckiego.

Więcej...

Pokaz ratownictwa lodowego w Płońsku

W związku z nadchodzącą odwilżą w dniu 8 marca 2018 roku, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Płońsku przeprowadzili pokaz ratownictwa lodowego dla przedszkolaków z terenu miasta Płońska. Pokazy miały na celu uświadomienie  jak niebezpieczne może okazać się nierozważne zachowanie na zamarzniętych akwenach. Strażacy w trakcie pokazu zaprezentowali kilka specjalistycznych technik ratowniczych oraz podstawy samoratowania.

 

Więcej...

Międzynarodowy Dzień Kobiet

W tym szczególnym dniu gorące życzenia wszystkiego dobrego oraz spełnienia marzeń składamy w pierwszej kolejności  funkcjonariuszkom i pracownicom cywilnym jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Szydłowiec

6 marca 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Szydłowcu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przyjęcia obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu przez mł. bryg. Pawła Sokoła.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Białobrzegi

Z dniem 1 marca mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Białobrzegach mł. bryg. Grzegorza Gozdek.

6 marca 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Białobrzegach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przyjęcia obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach przez mł. bryg. Grzegorza Gozdek.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Kanigowo do KSRG

3 marca 2018 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kanigowie, gm. Bodzanów pow. płocki odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki OSP Kanigowo do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą"

- W ubiegłym roku udało się nam zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. Mam nadzieję, że w tej edycji, kiedy do funkcjonariuszy MSWiA dołączyli żołnierze, akcja przyniesie podobne efekty. Oddajemy w ten sposób hołd Żołnierzom Niezłomnym i pomagamy potrzebującym – powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, inaugurując w czwartek ogólnopolską zbiórkę krwi „SpoKREWnieni służbą”.

Więcej...

Wręczenie aktów powołania i nagród

1 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia aktów powołania oraz wręczenia nagród mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP wyróżniającym się strażakom PSP woj. mazowieckiego.

Więcej...

Sprzęt ratownictwa drogowego dla straży pożarnej

35 tysięcy złotych na zakup sprzętu ratownictwa drogowego przekazała dwóm jednostkom straży pożarnej Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”. Dzięki darowiźnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu i Ochotnicza Straż Pożarna w Płocku Trzepowie będą mogły pomagać jeszcze skuteczniej. Zakup sprzętu był możliwy dzięki wspólnej akcji programu lojalnościowego VITAY i twórców aplikacji YANOSIK. 

Więcej...

Komunikat personalny - KM PSP Płock

Z dniem 27 lutego 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica odwołał ze stanowiska zastępcy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku st. bryg. Andrzeja Borkowskiego.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Zawady do KSRG

24 lutego 2018 r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach Gm. Radzymin pow. wołomiński odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki OSP Zawady do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Ostrzeżenie - silny mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa mazowieckiego o wystąpieniu silnego mrozu. Do soboty 3 marca 2018 roku prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -13°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h.

Więcej...

Spotkanie w CPR w Radomiu

W czwartek 22 lutego w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu miało miejsce spotkanie mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdana Łasicy z operatorami numeru alarmowego 112.

Więcej...

Szkolenie w KP PSP Ciechanów

19 lutego 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie odbyło się szkolenie dotyczące pojazdów o napędzie hybrydowym.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Moszna do KSRG

17 lutego 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej PSP w Pruszkowie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której przekazano akt włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej Moszna do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Ćwiczenia "LODOWE 2018"

W ramach doskonalenia zawodowego mazowieccy strażacy zorganizowali w dniu 16 lutego 2018 roku ćwiczenia na terenie zbiornika wodnego „Niewiadoma” gm. Sabnie pow. sokołowski pod kryptonimem „Lodowe 2018”.

Więcej...

Turniej Finałowy XVI Mistrzostw Strażaków w Piłce Siatkowej

15 lutego 2018 roku w Gostyninie rozegrano Turniej Finałowy XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej.

Więcej...

Wręczenie aktów powołania i powierzenia obowiązków

14 lutego 2018 roku, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się wręczenie aktów powołania i powierzenia pełnienia obowiązków, którego dokonał sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński w obecności komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego.

Więcej...

Eliminacje strefowe Mistrzostw Strażaków w Piłce Siatkowej w Mińsku Mazowieckim

9 lutego 2018 roku w hali widowiskowo sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mrozach rozegrane zostały eliminacje strefowe do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej”.

Więcej...

Dzień europejskiego numeru alarmowego 112

W niedzielę (11 lutego) obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 i z tej okazji MSWiA przygotowało specjalny film o pracy operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Odbierają one połączenia kierowane na numer alarmowy 112 z obszaru całego kraju.

Więcej...

Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

9 lutego 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego.

Podczas narady podsumowano działania mazowieckich strażaków w 2017 roku, w tym m. in. działalność ratowniczo-gaśniczą, realizację działalności kontrolno-rozpoznawczej, polityki kadrowej, zakupów sprzętu ratowniczego, rozbudowy i modernizacji strażnic, prewencję społeczną, współpracę z jednostkami ochotniczych straży pożarnych oraz wiele innych zadań związanych z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Brzeźnica do KSRG

3 lutego 2018 roku miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której przekazano akt włączenia OSP Brzeźnica do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Eliminacje strefowe Mistrzostw Strażaków w Piłce Siatkowej w Garwolinie

1 lutego 2018 r. w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Górznie (pow. garwoliński) rozegrano eliminacje strefowe do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej”.

Więcej...

Narada pionu kontrolno-rozpoznawczego

W dniach 30 i 31 stycznia 2018 r., Wydział Kontrolno-Rozpoznawczy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizował i przeprowadził, w siedzibie KW PSP w Warszawie, naradę szkoleniową pionu kontrolno-rozpoznawczego województwa mazowieckiego.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Szydłowiec

Z dniem 27 stycznia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu mł. bryg. Pawła Sokół.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Ostrowi Mazowieckiej

25 stycznia 2018 roku o godz. 11:00 na terenie stawu miejskiego w Ostrowi Mazowieckiej Komenda Powiatowa PSP w Ostrowi Mazowieckiej przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowały pokaz technik ratownictwa lodowego w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018”.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Piasecznie

W dniach 8 do 23 stycznia 2018 roku w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” odbyły się spotkania z uczniami szkół podstawowych  z terenu powiatu piaseczyńskiego. Spotkania, w których uczestniczyło 1100 dzieci zorganizowane były w 8 szkołach. 

Więcej...

Bezpieczne ferie w Garwolinie

19 stycznia 2018 roku o godz. 13 na akwenie na „Zarzeczu” strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie oraz druhowie z jednostek OSP w Rębkowie i w Garwolinie przeprowadzili w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” pokaz technik ratowania osób tonących, pod którymi załamał się lód.

Więcej...

Wizyta Prezesa Rady Ministrów w KM PSP Ostrołęka

W piątek 19 stycznia 2018 roku Prezes Rady Ministrów uczcił pamięć żołnierzy września 1939 roku złożeniem wieńca przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę śp.prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce.

W trakcie pobytu w Ostrołęce Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce gdzie zapoznał się ze sprzętem ratowniczym oraz rozmawiał ze strażakami pełniącymi w tym dniu służbę.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Garwolin

Z dniem 19 stycznia 2018 r. mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Garwolinie st. kpt. Tomasza Biernackiego.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Białobrzegi

Z dniem 18 stycznia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Białobrzegach mł. bryg. Grzegorza Gozdek.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w Garwolinie

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, po raz pierwszy w bieżącym roku druhny i druhowie z 25 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej honorowo oddali krew podczas akcji przeprowadzonej w ramach Programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

Więcej...

Bądź rozważny zimą!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych. Tylko wczoraj (16 stycznia br.) dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Zimą szczególną uwagę powinniśmy też zwracać na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

W związku z pogodą policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Sokołów Podlaski

Z dniem 17 stycznia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powierzył pełnienie obowiązków na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim mł. bryg. Sławomirowi Lipka.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Radomiu

12 stycznia 2018 roku nad zalewem na Borkach w Radomiu w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo” odbyło się spotkanie z dziećmi pn. „Bezpieczne ferie 2018". Podczas spotkania omawiano zasady bezpieczeństwa w czasie zimowych ferii. W akcji wzięły udział dzieci z radomskich szkół podstawowych.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Łosicach

W dniach 8-10 stycznia 2018 roku w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” odbyły się spotkania uczniów klas I – III i IV – VII szkołach na terenie powiatu łosickiego.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Przasnyszu

11 stycznia bieżącego roku odbyły się spotkania uczniów klas I – III i IV – VII w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Więcej...

Pokaz ratowania tonących w Ciechanowie

11 stycznia 2018 r. w ramach akcji ,, Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”, organizowanej pod patronatem MSWiA odbył się pokaz bezpiecznych technik ratowania na akwenie.

Więcej...

Nagrody dla mazowieckich strażaków

12 stycznia 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP wręczył nagrody przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz komendanta głównego PSP strażakom z terenu woj. mazowieckiego.

 

Więcej...

Bezpieczne ferie - O czym pamiętać?

W mazowieckich domach dobiegają końca przygotowania do rozpoczynających się 15 stycznia br. w województwie ferii zimowych. W tym okresie wzmożonych podróży dzieci i młodzieży,  gotowe do działania są już mazowieckie służby i inspekcje. Wszyscy rodzice wysyłający swoje dzieci na zimowy wypoczynek mogą korzystać z ich pomocy w zapewnieniu właściwego nadzoru i pomocy związanej z bezpieczeństwem podczas ferii.

Więcej...

Konferencja "Bezpieczne Ferie 2018"

9 stycznia 2018 roku w siedzibie Kozienickiego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 29 miała miejsce w konferencja inaugurująca akcję  „BEZPIECZNE FERIE 2018” na terenie woj. mazowieckiego.

Więcej...

Spotkanie z druhami OSP w Chynowie

5 stycznia 2018 w gminie Chynów w powiecie grójeckim mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica brał udział w uroczystym posiedzeniu Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chynowie.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2017 roku

68980 razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2017 roku, w tym przy 17199 pożarach, 42955 miejscowych zagrożeniach oraz 8826 fałszywych alarmach. To o 3722 interwencje więcej niż w 2016 roku. Jednocześnie jest to rekordowa liczba interwencji jednostek straży pożarnej na terenie woj. mazowieckiego.

Więcej...