Symbole Pamięci

Na Cmentarzu Komunalnym Powązki w Warszawie znajduje się kwatera żołnierzy Organizacji Wojskowej – Korpus Bezpieczeństwa , w skład której wchodził Strażacki Ruch Oporu „Skała”.

Kwatera mieści się w sektorze B-28 i przydzielona została przez władze wojskowe w 1956 roku na wniosek byłych oficerów Organizacji Wojskowej – Korpus Bezpieczeństwa.

W 1957 roku rozpoczęto prace związane z nawiezieniem ziemi , wykonaniem betonowych krawężników  oraz powierzchni zielonych. Następnie wykonano betonowe podwyższenia, na których zamontowano 10 blaszanych tablic z nazwiskami 254 warszawskich strażaków , żołnierzy poległych w latach 1939-1945. Pomnik Strażacki Ruch Oporu „Skała” z emblematami strażackimi umieszczono na betonowej podstawie z dwoma pilastrami obok tablic z nazwiskami poległych strażaków.

Po dwóch latach metalowe tablice skorodowały, tak że nazwiska nie były czytelne. Wobec tego, wykonano 11 tablic betonowych oraz dodano 118 nazwisk poległych strażaków z jednostek Ochotniczych Straży pożarnych oraz Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Prace kamieniarskie i elementy betonowe wykonała firma (za bardzo niska odpłatnością) byłego oficera konspiracyjnego OW-KB Teodora Murana, który  w latach 1958-1969 wykuł  372 nazwiska poległych strażaków-żołnierzy.

Prace konserwacyjne pomnika Strażackiego Ruch Oporu „Skała” wykonano w 2014 roku. Niestety nazwiska 372 poległych strażaków wyryte na 11 płytach z piaskowca są już nieczytelne i zachodzi pilna potrzeba renowacji lub wymiany płyt na marmurowe.

Obecnie, dwa razy w roku,   jesienią z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości oraz wiosną z okazji Dnia Strażaka delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP składają wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Wojskowym oraz Cmentarzu Powązkowskim.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Przewodnik po mogiłach zasłużonych pożarników na cmentarzu powązkowskim w Warszawie
  • pdf1.5 MiBPowazki przewodnik po grobach zasluzonych pozarnikow maj 2020.pdfPobierz