Aktualności JHDK

Akcja krwiodawstwa w Płocku 23.08.2020

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na akcję Honorowego Krwiodawstwa w Komendzie Miejskiej PSP w Płocku w niedzielę 23 sierpnia 2020 od 9:00 do 13:00 w krwiobusie, który stanie na placu przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą PSP nr 1 przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych 8.

Akcja krwiodawstwa dedykowana jest 14 miesięcznemu Jasiowi, który potrzebuje duże ilości krwi i płytek do leczenia Jego choroby.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

Akcja krwiodawstwa 18.06.2020

Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie serdecznie zaprasza na akcję krwiodawstwa w czwartek 18 czerwca 2020 roku.

Akcja krwiodawstwa będzie miała miejsce w krwiobusie w godzinach 9:00-14:00, który będzie na Was czekał na placu wewnętrznym KW PSP w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40.

Krew, którą dzięki Wam uda się zebrać podczas akcji przeznaczymy dla dwóch potrzebujących Osób: Pana Andrzeja Pyszniaka oraz Pana Józefa Domaraczeńko tych dwóch Panów, w trudnych obecnie czasach pandemii, walczy o zdrowie i życie.

 

 

 

 

 

Życzenia wielkanocne
20.02.2020 Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu

 

20 lutego 2020 roku w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ulicy Saskiej miało miejsce uroczyste wręczenie odznak honorowym krwiodawcom „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznaczenia, w imieniu ministra zdrowia, wręczał lek. med. Dariusz Piotrowski dyrektor naczelny Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Wśród wyróżnionych znalazł się bryg. Marek Marzec z Komendy Głównej PSP. Kolega Marek Marzec jest również członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komedzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie, który jest wieloletnim honorowym krwiodawcą i oddał już ponad 20 litrów krwi.

Podczas uroczystości prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy KW PSP w Warszawie asp. sztab. w st. spocz. Krzysztof Roguski w uznaniu zaangażowania w propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wręczył bryg. Markowi Marcowi okolicznościową „kroplekę” - znak Klubu JHDK.

Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” to polskie odznaczenie ministra zdrowia które ustanowione zostało 22 sierpnia 1997 i jest nadawana od 2005 honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Odznaka jest jednostopniowa i może być nadawana tylko raz.

Akcje krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie w 2020 roku

Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie serdecznie zaprasza na akcje krwiodawstwa organizowane w 2020 roku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich krwiodawców do siedziby Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie w dniach:

 • 28 lutego 2020 roku (stacjonarnie - piątek),
 • 20 czerwca 2020 roku (krwiobus - sobota),
 • 23 października 2020 roku (stacjonarnie - piątek).

Wszystkie akcje krwiodawstwa odbędą się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40.

Szczegółowe informacje pod adresem www.straz.p/jhdk

 

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!

 

 

Życzenia noworoczne
Życzenia świąteczne
Dni honorowego krwiodawstawa PCK 22-26 listopada 2019

Serdeczne życzenia dla wszystkich krwiodawców oraz sympatyków Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie z okazji Dni honorowego krwiodawstwa PCK 22-26 listopada 2019 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja krwiodawstwa w trzecie urodziny klubu JHDK

29 października 2019 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie, który w październiku 2019 roku obchodzi swoje trzecie urodziny.

Spotkanie otworzył nadbryg. Bogdan Łasica, który podziękował zgromadzonym za szerzenie idei honorowego krwiodawstwa oraz pogratulował zarządowi JHDK przy KW PSP w Warszawie  trzeciej rocznicy funkcjonowania klubu.

Podczas uroczystej inauguracji akcji krwiodawstwa miało miejsce wręczenie okolicznościowych podziękowań strażakom, którzy ratując ludzkie życie, oddali szpik kostny osobom potrzebującym.

Podczas uroczystości wyróżnienia z rąk nadbryg. Bogdana Łasicy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Mirosława Jasztala zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, zasłużonego honorowego krwiodawcy, oraz asp. sztab. w st. spocz. Krzysztofa Roguskiego prezesa JHDK przy KW PSP w Warszawie odebrali:  

 1. st. kpt. Szczepan Jędrzejczyk – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, który dawcą szpiku został w grudniu 2010 roku.
 2. kpt. Karol Pietrzyk – Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 15 Komendy Miejskiej PSP m.st.Warszawy, który szpik oddał w lutym 2016 roku.
 3. mł. ogn. Sylwester Gawor z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 KM PSP m. st. Warszawy, który szpik oddał w kwietniu 2017 roku.
 4. st. sekc. Michał Malesa – Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 15 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy, który szpik oddał w lutym 2017 roku.
 5. ogn. Michał Marzec z Komendy Powiatowej PSP w Żurominie. Szpik oddał w styczniu 2018 roku.
 6. ogn. Emil Durzyński z Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie, który szpik oddał w czerwcu 2019 roku.
 7. ogn. Andrzej Mękarski z Komendy Powiatowej PSP w Legionowie, który szpik oddał
  w 2016 roku.

Z okazji trzecich urodzin klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi nie mogło zabraknąć toru urodzinowego. Pierwszy kawałek tortu wykroił  nadbryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP wspólnie z asp. sztab. w st. spocz. Krzysztofem Roguskim prezesem JHDK przy KW PSP w Warszawie inaugurując akcję krwiodawstwa w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Do punktu poboru krwi w "krwiobusie" zgłosiło się 50 chętnych. Zakwalifikowało się 38 osób oddając 17 100 ml krwi.

Przez trzy lata działalności od października 2016 do października 2019 roku podczas akcji honorowego krwiodawstwa organizowanych przez klub JHDK przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie oddano 120,6 litrów krwi.

Do klubu JHDK przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie przystąpiło już ponad 150 osób.

Aby zostać członkiem klubu wystarczy wypełnić deklarację członkowską i złożyć za pośrednictwem poczty e-mail na adres jhdk@mazowsze.straz.pl następnie dostarczamy oryginał do siedziby klubu na terenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40 w Warszawie (pokój numer 211 na 2 piętrze).

Członkostwo w klubie jest całkowicie bezpłatne, wystarczy wypełnić deklarację i promować ideę honorowego krwiodawstwa. W akcjach organizowanych przez JHDK mogą brać udział wszyscy chętni bez względu na przynależność do klubu.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie,

Zdjęcia: Waleria Zawadzka, mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie.

Zapraszamy na akcję krwiodawstwa 29 października 2019 roku

Szanowni Państwo!

Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie serdecznie zaprasza na akcję krwiodawstwa, która odbędzie się we wtorek 29 października 2019 roku w godzinach 9:00 – 13:00.

Akcja krwiodawstwa, w trzecie urodziny JHDK, odbędzie się w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40.

Każdy krwiodawca otrzyma upominek oraz weźmie udział w loterii z nagrodami.

Serdecznie zapraszamy!

Akcja krwiodawstwa 15 czerwca 2019 roku

W sobotę 15 czerwca w godzinach 11:00-15:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40 miał miejsce piknik edukacyjny „Bezpieczne wakacje z mazowieckimi strażakami”.

Podczas pikniku edukacyjnego miała miejsce akcja krwiodawstwa organizowana przez Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Do punktu poboru krwi w "krwiobusie" zgłosiło się 26 chętnych. Zakwalifikowało się 20 osób oddając 9000 ml krwi.

Celem pikniku było propagowanie zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. W siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przygotowano szereg konkurencji sprawnościowych oraz edukacyjnych łączących naukę i zabawę.

O walory artystyczne zadbała orkiestra dęta OSP Kaski oraz fundacja "Dla Polonii". Natomiast pokaz gimnastyki artystycznej wykonał Gimnastyczny Warszawski Klub Sportowy Ajsedora z Warszawy.

 

Wielkanocne Życzenia
Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu 26.03.2019

26 marca 2019 roku nasz klubowicz st. kpt. Łukasz Duro z Komendy Powiatowej PSP w Piasecznie dołączył do grona Zasłużonych Krwiodawców!

Uroczystość miała miejsce w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Saskiej w Warszawie. Prezes Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w imieniu Ministra Zdrowia, wręczył odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” honorowym krwiodawcom.

Na uroczystości obecny był nasz niestrudzny Prezes - Krzysztof Roguski.

Serdecznie Gratulujemy Łukaszowi!

Akcja krwiodawstwa 22 marca 2019 roku

22 marca 2019 roku w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie miała miejsce akcja krwiodawstwa.

Spotkanie otworzył st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP, który podziękował wszystkim krwiodawcom w strażackich mundurach za aktywność oraz krzewienie idei honorowego krwiodawstwa.

Podczas akcji podziękowanie strażakom, którzy oddali szpik kostny osobom potrzebującym.

 • st. sekc. Damian Makowski z KP PSP Płońsk,
 • st. str. Norbert Wysocki z KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki,
 • st. kpt. Łukasz Kiepiel z KW PSP w Warszawie.

 

Serdecznie dziękujemy naszym strażakom oraz zachęcamy do rejestrowania się w banku potencjalnych dawców szpiku.

Akcja  dedykowana była druhowi Maciejowi Florczakowi. Maciek jest strażakiem z Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie. Jest także członkiem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Kaski. Wielokrotnie ratował ludzkie życie i pomagał w każdej sytuacji.

Jednocześnie zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc w zbiórce krwi dla Maćka Florczaka.
Maciek aktualnie przebywa w Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii przy Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Przeszedł ciężką operację ratującą życie.

Zachęcamy i jednocześnie zwracamy się z apelem o oddawanie krwi do Punktu Krwiodawstwa przy szpitalu MSWiA z informacją „dla Macieja Florczaka”. Grupa krwi w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia!

Krwiodawstwo 22.03.2019
Zapraszamy na akcję krwiodawstwa 22 marca 2019 roku

Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie serdecznie zaprasza na akcję krwiodawstwa w piątek 22 marca 2019 roku w godzinach 9:00 – 13:00.

 

Akcja krwiodawstwa odbędzie się w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40.

 

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!

 

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet składa zarząd Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
Akcje krwiodawstwa w 2019 roku

Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie serdecznie zaprasza na akcje krwiodawstwa w 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich krwiodawców do siedziby Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie w dniach:

- 22 marca (piątek),
- 15 czerwca (sobota),
- 29 października (wtorek).

Wszystkie akcje krwiodawstwa odbędą się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, ul. Domaniewska 40.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!

Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu 13.02.2019

13 lutego 2019 roku nasza Klubowiczka Pani Renata Woźniak dołączyła do grona Zasłużonych Krwiodawców!

Uroczystość miała miejsce w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Saskiej w Warszawie. Prezes Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w imieniu Ministra Zdrowia, wręczył odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” honorowym krwiodawcom.

W tej uroczystej chwili Pani Renacie towarzyszył nasz - Prezes - Krzysztof Roguski.

Serdecznie Gratulujemy Pani Renacie!

Mamy jeszcze jeden powód do radości, bo dołączył do nas kolejny Klubowicz - Pan Jarosław Całka - emeryt PSP!

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi 5.01.2019

W sobotę 5 stycznia 2019 roku nasz Klubowicz mł. kpt. Robert Matulka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 9 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy został uhonorowany odznaką "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia" przyznawaną przez Polski Czerwony Krzyż.

Cieszymy się, że już na samym początku nowego roku jeden z naszych Klubowiczów został odznaczony za swoją bezinteresowność w niesieniu pomocy potrzebującym.

Serdecznie gratulujemy Robertowi!

 

 

 

 

Akcja krwiodawstwa w szpitalu MSWiA 21.12.2018

21 grudnia 2018 roku nasi koledzy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie postanowili wesprzeć akcję "100 litrów na 100-lecie", której pomysłodawcą jest Klub Honorowych Dawców Krwi przy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

Akcję wspiera nasz Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

Dziękujemy naszym Kolegom: Jarkowi, Dawidowi i Stanisławowi za oddanie krwi! Dziękujemy też naszemu Prezesowi Krzysiowi, który im towarzyszył.

Krwiodawcy otrzymali od Klubu skromne upominki.

 

 

Akcja krwiodawstwa w Pomiechówku 13.11.2018

13 listopada 2018 roku na zaproszenie naszego Klubowicza - Adrian Mendel - mieliśmy okazję gościć na akcji krwiodawstwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku. Uznaliśmy, że nie może nas tam zabraknąć i takie inicjatywy Młodych Ludzi po prostu trzeba wspierać!. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że podczas akcji chęć oddania krwi zadeklarowało 31 osób, z czego 24 zostały zakwalifikowane do oddania krwi. Biorąc pod uwagę sezon na różne infekcje i kapryśną pogodę to naprawdę dobry wynik!.

Na dzisiejszej akcji obecny był kolega Norbert Wysocki - nasz Klubowicz, strażak, który w listopadzie został dawcą szpiku!. Mieliśmy okazję chwilkę z Nim porozmawiać i dowiedzieć się jak wygląda cała procedura pobierania szpiku kostnego.

Norbert o możliwości zostania dawcą dowiedział się w czerwcu. Dzisiaj jest już po oddaniu szpiku! Przez kilka miesięcy musiał przejść całą serię badań oraz kilkugodzinny zabieg związany z pobraniem szpiku, ale co to jest w porównaniu z możliwością uratowania Komuś życia?. Widać, że jest naprawdę szczęśliwy, że mógł pomóc! I choć pomaga potrzebującym od lat jako funkcjonariusz PSP i strażak - ochotnik, to taka forma pomocy - podarowanie Komuś cząstki siebie - jest naprawdę wyjątkowa. Miło jest widzieć, że są jeszcze Ludzie, którzy bezinteresownie chcą pomagać innym!. Norbert - wielki szacunek dla Ciebie!.

Dziękujemy przesympatycznej Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku oraz strażakom - ochotnikom z OSP RW w Nowym Dworze Mazowieckim, którzy wspierali akcję! Adrian - świetna inicjatywa i świetna organizacja akcji.


Szczególne podziękowania kierujemy jednak do Uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku, którzy dzisiaj wzięli udział w akcji.

Serdecznie dziękujemy!

Akcja krwiodawstwa 12.10.2018

12 października 2018 roku w godzinach 9:00-13:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, połączona z drugimi urodzinami Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Akcję uroczyście otworzył mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica który podziękował za zaangażowanie wszystkim klubowiczom oraz życzył wytrwałości i wielu udanych akcji krwiodawstwa.

Chęć oddania krwi wyraziło 30 osób, a 25 uzyskało zgodę lekarza na oddanie krwi. W akcji krwiodawstwa brali udział strażacy oraz pracownicy cywilni Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, strażacy Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy, funkcjonariusz z powiatu radomskiego, studenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, strażacy z Pruszkowa i wielu innych.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski - KW PSP W Warszawie,

Zdjęcia; st. kpt. Anna Kubicka, mł. bryg. Karol Kierzkowski, mł. asp. Dawid Gębka - KW PSP w Warszawie.

Akcja krwiodawstwa na drugie urodziny JHDK

W piątek 12 października w godzinach 9:00-13:00 serdecznie zapraszamy na kolejną akcję krwiodawstwa w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 40.

Podczas akcji Klub Honorowych Dawców Krwi "Jednostka HDK" przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie świętować będzie swoje drugie (jak ten czas leci!) Urodziny!!!

Jak zawsze przygotowaliśmy małe niespodzianki dla wszystkich, którzy tego dnia zdecydują się oddać krew!!!

Z okazji drugich urodzin serdecznie zapraszamy na przepyszny tort!

Widzimy się o godzinie 9:00 przy sali konferencyjnej w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie (parter - prosto od wejścia głównego).

Odznaczenie dla klubowicza JHDK

26 września 2018 roku w siedzibie głównej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji wręczenia odznaczeń „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Krwiodawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników otrzymali, z rąk Dyrektora RCKiK w Warszawie - lek. med. Dariusz Piotrowski odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

W tym szacownym gronie znalazł się również jeden z naszych klubowiczów – st. kpt. Paweł Mućko z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie.

W spotkaniu brali udział również:

 • asp. sztab. w st. spocz. Krzysztof Roguski – prezes Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy KW PSP w Warszawie.
 • st. kpt. mgr inż. Karol Marcinkowski - dowódca JRG PSP w Garwolinie.
Wakacyjna akcja krwiodawstwa 27 czerwca 2018 roku

Nasi Drodzy Klubowicze!

Z radością informujemy,że już 27 czerwca w godzinach 9.00-13.00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, przy ulicy Domaniewskiej 40, odbędzie się akcja krwiodawstwa!

Zbliża się okres wakacyjny, a z tym niestety, poza chwilami beztroski, wiążą się także smutne statystyki związane ze wzmożoną wypadkowością. W czasie wakacji krew jest bardzo potrzebna!

Serdecznie zapraszamy naszych wszystkich Klubowiczów i Krwiodawców do wzięcia udziału w akcji!:)

Akcja "spoKREWnieni służbą" 16 marca 2018 roku

Klub "Jednostka HDK" przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie, włączy się w akcję pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Pana Joachima Brudzińskiego "spoKREWnieni służbą". Idea akcji zakłada, przez cały miesiąc marzec, organizowanie akcji honorowego krwiodawstwa w jednostkach podległych MSWiA w hołdzie żołnierzom wyklętym.

Wzorem roku ubiegłego, akcji krwiodawstwa nie może zbraknąć także i w tym roku! Tym bardziej, że w 2017 roku odnieśliśmy spory sukces i dzięki Wam udało się zebrać sporą ilość krwi dla potrzebujących!

Akcja, za zgodą mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, odbędzie się w dniu 16 marca, w godzinach 9.00-13.00 w siedzibie KW PSP w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 40. (sala konferencyjna, parter).

Serdecznie zapraszamy i prosimy o uwzględnienie akcji krwiodawstwa w Waszym planach na marzec;)

Odznaczenia "Zasłużony dla Zdrowia Narodu"

24 listopada członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie z Prezesem Krzysztofem Roguskim włącznie, mieli okazję gościć w Ministerstwie Zdrowia. Towarzyszył im zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Jasztal.

Nasi klubowicze - Krzysztof Roguski, Robert Tarkowski, Marcin Rola, Radosław Zarosa oraz Kamil Sawicki - zostali odznaczeni medalem: Honorowy Dawca Krwi. Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Odznaczenie przyznawane jest krwiodawcom, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Odznaczenia wręczał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, pan Marcin Czech.

Serdecznie gratulujemy odznaczonym dzisiaj Honorowym Dawcom Krwi! Cieszymy się, że Wasza bezinteresowność i chęć pomocy potrzebującym została doceniona!;) Pomagacie potrzebującym w piękny i godny naśladowania sposób - oddajecie cząstkę siebie - krew, która ratuje życie i zdrowie.

Gratulacje!

 

Czytaj więcej:  Wręczenie odznaczeń „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Fotogaleria z uroczystości

 

Opracowanie: Paulina Merks,

Zdjęcia: st. bryg. Mirosław Jasztal.

Akcja krwiodawstwa w pierwszą rocznicę działalności JHDK

24 października 2017 roku w godzinach 9:00-13:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, połączona z pierwszą rocznicą działalności Klubu „Jednostka HDK” przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Chęć oddania krwi wyraziło aż 50 osób, a 40 uzyskało zgodę lekarza na oddanie krwi z czego 4 osoby oddały krew po raz pierwszy. Udało się zebrać 18 litrów krwi! To świetny wynik, który, mamy nadzieję, pomoże potrzebującym. Warto także wspomnieć, że 5 osób, biorących udział w akcji, zdecydowało się na zarejestrowanie do bazy dawców szpiku. Klub zyskał także pięciu nowych członków.

Wśród uczestników naszej akcji znaleźli się m.in. mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Jasztal, przedstawiciele poszczególnych wydziałów KW PSP w Warszawie, delegacja podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, jak również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Miętne. Nie mogło również zabraknąć funkcjonariuszy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych z Warszawy.

Klub Honorowych Dawców Krwi „Jednostka HDK” przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie
 1. Klub Honorowych Dawców Krwi „Jednostka HDK” przy Komendzie Wojewódzkiej PSP
  w Warszawie liczy 87 członków
 2. Klubowicze JHDK w 2017 roku zebrali 40 litrów krwi
 3. Podczas wszystkich akcji organizowanych przez JHDK zebrano blisko 66 litrów krwi

 

Opracowanie: Paulina Merks - KW PSP w Warszawie,

Zdjęcia: kpt. Anna Kubicka – KW PSP w Warszawie.

Pierwsze urodziny klubu JHDK
"Ognista krew" w Płocku

7 lipca w Płocku miała miejsce kolejna akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem „Ognista krew” organizowana przez klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi, a którą patronatem objęła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

Podczas czterogodzinnej akcji chęć podzielenia się cząstką siebie zgłosiło blisko 34 osób, z czego 21 osób oddało krew. Uzyskaliśmy tym samym ponad 9 litrów krwi!!. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję do zarejestrowania się jako Dawcy Szpiku
i z tej możliwości skorzystało 5 osób, które zasiliły bazę DKMS.

Akcja nie zakończyłaby się sukcesem, gdyby nie ogromne zaangażowanie i pomoc pana komendanta st. bryg. mgr inż. Andrzeja Borkowskiego oraz Strażaków z JRG 1, JRG 2 i JRG 3 w Płocku biorącym tego dnia udział w przedsięwzięciu.

Z tego miejsca chcemy Wam serdecznie podziękować. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza wspólna akcja.

               

Więcej zdjęć można zobaczyć na fan page JHDK.

 

Opracowanie i zdjęcia: Małgorzata Rączka

Pierwsza akcja honorowego oddawania krwi

10 stycznia w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce pierwsza akcja honorowego oddawania krwi, inaugurująca działalność Klubu „Jednostka HDK”. Podczas czterogodzinnej akcji chęć podzielenia się cząstką siebie zgłosiło blisko 50 osób, z czego 42 osoby oddały krew. Uzyskując tym samym 18,9 litra krwi!!!

Wśród uczestników naszej akcji znaleźli się m.in. mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Kurek, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Jasztal, przedstawiciele poszczególnych wydziałów KW PSP w Warszawie, delegacja podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, jak również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego i Marek. Nie mogło również zabraknąć funkcjonariuszy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych z Warszawy. Naszą akcję oddawania krwi wsparli także żołnierze Jednostki Wojskowej 3934.

Celem akcji była popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa oraz przełamywania barier związanych z oddawaniem krwi, dzięki czemu 6 osób postanowiło po raz pierwszy przyłączyć się do tej inicjatywy.

Uczestnicy przedsięwzięcia mieli również okazję do zarejestrowania się jako Dawcy Szpiku. Z tej możliwości skorzystało 12 osób, które zasiliły bazę DKMS i 5 osób, które zapisały się do bazy WCKiK. Osoby te, po przejściu stosownych badań, będą mogły uratować życie chorym na białaczkę.

W trakcie akcji, nowych członków zyskał także nasz Klub. Klub Jednostka HDK, jako jeden z patronów akcji „I Twój MIŚ może zostać RATOWNIKIEM”, zebrał przed i w trakcie akcji 346 pluszaków, a to dopiero początek.

Dziękujemy panom komendantom za wsparcie i udostępnienie sali konferencyjnej KW PSP w Warszawie, jak również wszystkim osobom, które brały udział w akcji i jej przygotowaniu. Mamy nadzieję, że tak samo licznie będziecie wspierać nas w kolejnych przedsięwzięciach.

Więcej zdjęć można zobaczyć na fan page JHDK

 

Opracowanie: Małgorzata Rączka,

Zdjęcia kpt. Anna Kubicka.

Spotkanie założycielskie

26 października 2016 roku w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce spotkanie założycielskie „Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie” (skrócona nazwa JHDK).

Podczas spotkania przedstawiono i zatwierdzono statut klubu oraz wybrano władze klubu JHDK. W wyniku głosowania wybrano prezesa JHDK, którym został Krzysztof Roguski, pomysłodawca oraz inicjator utworzenia klubu honorowych dawców krwi w środowisku pożarniczym.

Serdecznie zachęcamy strażaków, pracowników cywilnych PSP oraz wszystkich zainteresowanych honorowym oddawaniem krwi do wstępowania w szeregi JHDK.

Aby zostać członkiem klubu wystarczy wypełnić deklarację członkowską i złożyć za pośrednictwem poczty e-mail na adres jhdk@mazowsze.straz.pl lub osobiście w siedzibie klubu na terenie Ośrodka Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ul. Majdańskiej 38/40 w Warszawie.

Szczegółowych informacji udziela prezes klubu Krzysztof Roguski tel. 793 083 008