Aktualności JHDK

Pierwsza akcja honorowego oddawania krwi

10 stycznia w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce pierwsza akcja honorowego oddawania krwi, inaugurująca działalność Klubu „Jednostka HDK”. Podczas czterogodzinnej akcji chęć podzielenia się cząstką siebie zgłosiło blisko 50 osób, z czego 42 osoby oddały krew. Uzyskując tym samym 18,9 litra krwi!!!

Wśród uczestników naszej akcji znaleźli się m.in. mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Kurek, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Jasztal, przedstawiciele poszczególnych wydziałów KW PSP w Warszawie, delegacja podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, jak również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego i Marek. Nie mogło również zabraknąć funkcjonariuszy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych z Warszawy. Naszą akcję oddawania krwi wsparli także żołnierze Jednostki Wojskowej 3934.

Celem akcji była popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa oraz przełamywania barier związanych z oddawaniem krwi, dzięki czemu 6 osób postanowiło po raz pierwszy przyłączyć się do tej inicjatywy.

Uczestnicy przedsięwzięcia mieli również okazję do zarejestrowania się jako Dawcy Szpiku. Z tej możliwości skorzystało 12 osób, które zasiliły bazę DKMS i 5 osób, które zapisały się do bazy WCKiK. Osoby te, po przejściu stosownych badań, będą mogły uratować życie chorym na białaczkę.

W trakcie akcji, nowych członków zyskał także nasz Klub. Klub Jednostka HDK, jako jeden z patronów akcji „I Twój MIŚ może zostać RATOWNIKIEM”, zebrał przed i w trakcie akcji 346 pluszaków, a to dopiero początek.

Dziękujemy panom komendantom za wsparcie i udostępnienie sali konferencyjnej KW PSP w Warszawie, jak również wszystkim osobom, które brały udział w akcji i jej przygotowaniu. Mamy nadzieję, że tak samo licznie będziecie wspierać nas w kolejnych przedsięwzięciach.

Więcej zdjęć można zobaczyć na fan page JHDK

 

Opracowanie: Małgorzata Rączka,

Zdjęcia kpt. Anna Kubicka.

Spotkanie założycielskie

26 października w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce spotkanie założycielskie „Klubu Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie” (skrócona nazwa JHDK).

Podczas spotkania przedstawiono i zatwierdzono statut klubu oraz wybrano władze klubu JHDK. W wyniku głosowania wybrano prezesa JHDK, którym został Krzysztof Roguski, pomysłodawca oraz inicjator utworzenia klubu honorowych dawców krwi w środowisku pożarniczym.

Serdecznie zachęcamy strażaków, pracowników cywilnych PSP oraz wszystkich zainteresowanych honorowym oddawaniem krwi do wstępowania w szeregi JHDK.

Aby zostać członkiem klubu wystarczy wypełnić deklarację członkowską i złożyć za pośrednictwem poczty e-mail na adres jhdk@mazowsze.straz.pl lub osobiście w siedzibie klubu na terenie Ośrodka Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ul. Majdańskiej 38/40 w Warszawie.

Szczegółowych informacji udziela prezes klubu Krzysztof Roguski tel. 793 083 008