Aktualności 2017

Uroczyste otwarcie sali edukacyjnej "OGNIK" w Gostyninie

15 grudnia 2017 roku, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie odbyło się uroczyste otwarcie sali edukacyjnej „OGNIK”, zrealizowanej w ramach rządowego programu „Bezpieczna+” koordynowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej...

Ćwiczenia "ZIMA 2017" w Żurominie

14 grudnia 2017 roku Komenda Powiatowa PSP w Żurominie przeprowadziła ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Zima 2017”. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych oraz wykorzystania procedur podczas niekorzystnych warunków pogodowych w okresie zimowym.

Więcej...

Wigilijne spotkanie służb mundurowych woj. mazowieckiego

14 grudnia 2017 r. w gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyło się spotkanie opłatkowe służb mundurowych województwa mazowieckiego.

Wigilijne spotkanie rozpoczął komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej płk Hubert Iwoła, który przywitał wszystkich zgromadzonych oraz przekazał w imieniu własnym i współorganizatorów tego spotkania - komendantów i szefów służb i instytucji województwa mazowieckiego, najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej...

Ćwiczenia "ZIMA 2017" w Legionowie

12 grudnia 2017 roku na terenie powiatu legionowskiego przeprowadzono ćwiczenia po d kryptonimem „ZIMA 2017”. W ćwiczeniach brało udział 17 zastępów z PSP oraz OSP z terenu powiatu legionowskiego.

Więcej...

Ćwiczenia "ZIMA 2017" w Mławie

11 grudnia 2017 roku w Mławie odbyły się ćwiczenia na terenie Dworca PKS Mława przy  ul. Żwirki. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie prowadzenia działań związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego.

Więcej...

"Bądźmy bezpieczni zimą"

Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruło się 32 osoby – sześciu nie udało się uratować. Tlenek węgla to niejedyne zagrożenie, o którym należy pamiętać zimą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa przypomnieli podczas konferencji prasowej Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, st. bryg. Bogdan Łasica, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, insp. Tomasz Michułka, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu i nadinsp. Paweł Dobrodziej Komendant Stołeczny Policji.

Więcej...

Obchody 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Lipskiej

Obchody rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się w niedzielę 3 grudnia w Tarłowie (dekanat lipski). Aby wspólnie świętować rocznicę niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków, zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 2016r. w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Marszała Józefa Piłsudskiego.

Więcej...

Ćwiczenia "Stora Enso" w Ostrołęce

5 grudnia 2017 roku odbyły się ćwiczenia manewrowe na terenie zakładu StoraEnso Poland S.A. w Ostrołęce przy Alei Wojska Polskiego. Zakład produkuje ekologiczne opakowania papierowe, w procesie technologicznym wytwarzana jest celuloza, papier tektura, pudła i worki papierowe. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie działania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznej Ostrołęka 6 COO.

Więcej...

XXIII Mistrzostwa Polski strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej

W dniach 27-30 listopada 2017 r. w obiekcie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma w Cetniewie, przeprowadzono XXIII Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej. Organizatorem Mistrzostw była Komenda Główna PSP, a funkcję Gospodarza pełniła Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w Mińsku Mazowieckim

W ramach kampanii MSWiA i KG PSP w miesiącu listopadzie 2017 roku zorganizowano i przeprowadzono cykl spotkań i pogadanek zastępcy komendanta powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim mł. bryg. Krzysztofa Komorowskiego z gronem pedagogicznym i pracownikami szkół podstawowych z terenu powiatu mińskiego.

Więcej...

Czujka dymu ratuje życie!

W związku z trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Więcej...

Druga edycja kampanii MSWiA „Czad i ogień.Obudź czujność!”

W ramach kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!” 27 listopada 2017 roku minister Mariusz Błaszczak spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Cypriana Godebskiego w Raszynie, a także seniorami. Podczas spotkania zaprezentowany został specjalny spot MSWiA dotyczący zagrożeń czadem i ogniem – seniorzy otrzymali także czujniki tlenku węgla i dymu.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ciechanowie

Udzielenie pierwszej pomocy czy zasady korzystania z telefonów alarmowych to tematy omawiane podczas spotkania w Szkole Podstawowej im. Wacława Kozińskiego w Kraszewie. W lekcji bezpieczeństwa wziął udział Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie.                 

Więcej...

Odznaczenia "Zasłużony dla Zdrowia Narodu"

24 listopada członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie z Prezesem Krzysztofem Roguskim włącznie, mieli okazję gościć w Ministerstwie Zdrowia. Towarzyszył im zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Jasztal.

Więcej...

Doskonalenie zawodowe strażaków w Pionkach

W dniach 20-21 listopada 2017 r. funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie wzięli udział w doskonaleniu zawodowym w Ośrodku Szkolenia w Pionkach dla strażaków wykonujących zadania związane z udziałem w działaniach ratowniczych woj. mazowieckiego.

Więcej...

Ćwiczenia "KATASTROFA 2017"

23 listopada 2017 roku na terenie Parku Przemysłowego Sokołów Podlaski odbyły się ćwiczenia „Katastrofa 2017”. Ćwiczenia skierowane były do jednostek OSP KSRG wyposażonych w sprzęt ratownictwa technicznego.

Więcej...

Halowy turniej w drabinie hakowej w Sokołowie Podlaskim

22 listopada 2017 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono IX Halowy Turniej o Puchar Mazowsza w drabinie hakowej kończącego cykl turniejów o Puchar Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Dwuboju Pożarniczym.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w Przasnyszu

W ramach kampanii Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny” Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu przyłączyła się do realizowanego konkursu profilaktycznego przez Komendę Powiatową Policji w Przasnyszu pt. „Akademia dzielnicowego – razem dla lokalnego bezpieczeństwa”, do konkursu przyłączyło się również Państwowe Ratownictwo Medyczne w Przasnyszu.

Więcej...

Akcja "Ognisty ratownik-gorąca krew" w Ciechanowie

23 listopada 2017 roku na terenie KP PSP Ciechanów strażacy przeprowadzili akcję poboru krwi z cyklu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Ciechanowscy strażacy akcję pod takim hasłem organizują już od 12 lat. Efektem ostatniej jest zebranie około 14 l. tego bezcennego daru.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w Mławie

23 listopada 2017 roku w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Mławie wzięli udział w spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Mławie.

Więcej...

Uroczysta zbiórka z okazji Święta Niepodległości

23 listopada w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas uroczystości wyróżniającym się funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej wręczono awanse na wyższe stopnie.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Sokołów Podlaski

Z dniem 21 listopada mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał st. bryg. Tomasza Wilka na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim.

Więcej...

Doskonalenie zawodowe strażaków w Żurominie

Strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie we współpracy z Nadleśnictwem Lidzbark w ramach doskonalenia zawodowego zrealizowali zagadnienia dotyczące zasad korzystania i konserwacji pilarek łańcuchowych.

Więcej...

Ćwiczenia "LIBERO 2017"

Od poniedziałku 20 listopada, w ramach ćwiczenia LIBERO 2017, będą testowane rozwiązania zawarte m.in. w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego, dotyczące zakłóceń w dostawach paliw płynnych. Ponadto, instytucje ćwiczące przetestują swoje własne procedury i plany zarządzania kryzysowego. Libero 2017 potrwa pięć dni. Jego organizatorami są Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Ministerstwo Energii i Biuro Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Więcej...

"Bezpieczny Senior" w Płońsku

20 listopada 2017 roku strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Płońsku uczestniczyli w spotkaniu z seniorami w Sochocinie w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury.

Więcej...

Ćwiczenia "EMILIANÓW 2017"

16 listopada 2017 r. odbyły się ćwiczenia manewrowe na terenie Bazy Paliw nr 5 w Emilianowie. Obiekt położony jest na terenie powiatu wołomińskiego w gminie Klembów.

Więcej...

Ogólnopolskie Zawody Pływackie Służb Mundurowych

17 listopada 2017 r. na terenie Kompleksu Basenów Rehabilitacyjnych "Muszelka" w Warszawie odbyły się Ogólnopolskie Zawodowy Pływackie Służb Mundurowych im. kom. Wacława Lejko o Puchar Komendanta Głównego Policji. Zawody poświęcone były pamięci kom. Wacława Lejko, który zginął w tym roku podczas głębinowego nurkowania w jeziorze Garda. W imprezie wzięło udział 60 zawodniczek i zawodników z całego kraju.

Więcej...

"Bezpieczny Senior" w Mławie

16 listopada 2017 roku przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Mławie uczestniczył w spotkaniu z seniorami w Lipowcu Kościelnym.

Więcej...

Podsumowanie dwóch lat pracy MSWiA

15 istopada 2017 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja podsumowująca 2 lata pracy MSWiA, w tym pracy służb podległych ministerstwu.

Więcej...

Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków

14 listopada 2017 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bazylice Katedralnej Świętego Floriana na warszawskiej Pradze odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków.

Więcej...

Grzeczny=Bezpieczny

14 listopada 2017 roku w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnetrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Mławie wzięli udział w akcji profilaktycznej „Grzeczny = Bezpieczny” zorganizowanej przez Zespół Placówek Oświatowych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 7 w Mławie.

Więcej...

Ćwiczenia "ORLEN 2017"

18 października 2017 roku przeprowadzono manewry pożarnicze na terenie PKN ORLEN S.A. oraz Basell Orlen Polyolefins sp. z o. o. w Płocku.

Więcej...

Uroczyste podniesienie flagi państwowej

11 listopada 2017 roku podczas zmiany służbowej w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz w komendach powiatowych i miejskich PSP na terenie woj. mazowieckiego odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Więcej...

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości, przywrócone przez sejm w 1989 roku, to bez wątpienia najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.

Więcej...

"Biało-Czerwona" i "Hymn Polski"

Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP


- Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Więcej...

Święto Niepodlegości w Lipsku

10 listopada 2017 r. w świetlicy Komendy Powiatowej PSP w Lipsku odbył się uroczysty apel z okazji 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gospodarzem uroczystości był komendant powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski.

Więcej...

Nagrody komendanta głównego PSP

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadier Leszek Suski, w uznaniu za wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz wysoki poziom dyscypliny służbowej, przyznał nagrody finansowe ze środków budżetowych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej zaplanowanych na 2017 r. dla strażaków realizujących zadania służbowe na stanowisku zastępcy dowódcy zmiany.

Więcej...

Złożenie hołdu zasłużonym pożarnikom

8 listopada 2017 roku delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyły wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Komunalnym (d. Wojskowy) i Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej...

Doskonalenie zawodowe strażaków w Mławie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie we współpracy z Nadleśnictwem Dwukoły przeprowadziła cykl doskonalenia zawodowego dla strażaków jednostki ratowniczo – gaśniczej PSP z zakresu zasad korzystania z pilarek łańcuchowych do drewna oraz ich konserwacji, a także zasad ścinki drzew w sposób kontrolujący kierunek i czas ich obalenia, w tym także złomów i wywrotów, drzew zawieszonych i naprężonych.

Więcej...

Ćwiczenia "NAWAŁNICA 2017"

7 Listopada 2017 roku na terenie powiatu pionkowskiego odbyło się szkolenie wybranych powiatowych plutonów Ratowniczych „ULEWA” wchodzących w skład rejonu południowego p.k. „NAWAŁNICA 2017” na poligonie Ośrodka Szkoleniowego PSP w Pionkach KW PSP w Warszawie.

Więcej...

Strażackie Zaduszki w Płońsku

W piątek 3 listopada 2017 roku delegacja strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku, na czele z komendantem powiatowym PSP w Płońsku st. bryg. Pawłem Jakubowskim odwiedziła groby osób zasłużonych dla pożarnictwa, którzy odeszli na wieczną służbę.

Więcej...

Warsztaty dla koordynatorów ratownictwa medycznego

W dniach 2-3 listopada 2017 r. w Ośrodku Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyły się warsztaty doskonalące dla koordynatorów ratownictwa medycznego z terenu woj. mazowieckiego.

Więcej...

Szkolenie z ratownictwa technicznego w Płońsku

W dniach 21-29 października odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Szkolenie miało na celu przygotowanie strażaków do działań ratowniczych podczas wypadków na dogach.

Więcej...

"Bezpieczny senior" w Przysusze

25 października 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze odbyły się wykład  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przysusze. Tematem zajęć było bezpieczeństwo. Wykładowcami byli funkcjonariusze państwowej Straży Pożarnej oraz Policji.

Więcej...

Ćwiczenia "IŁÓW 2017"

26 października 2017 roku w strażnicy OSP Iłów oraz na terenie przepompowni w Arciechowie, w powiecie sochaczewskim, odbyło się szkolenie dla oficerów wsparcia oraz obsad osobowych Powiatowych Plutonów Ratowniczych „Ulewa” wschodzących w skład rejonu zachodniego, tj. plutonów z powiatów: sochaczewskiego, płockiego, ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płońskiego, sierpeckiego i żuromińskiego. Koordynatorem ćwiczeń był bryg. Wiesław Gorzki – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie.

Więcej...

ORLEN pomaga strażakom

27 października 2017 r. odbyła się Gala Straży Pożarnych organizowana przez Fundację Orlen Dar Serca.
Podczas uroczystości gen. brygadier Leszek Suski podziękował za przekazane karty paliwowe oraz środki finansowe na zakup sprzętu w wysokości 520 tysięcy złotych, które trafiły do kilkudziesięciu jednostek Państwowej Straży Pożarnej jak i ochotniczych straży pożarnych z terenu trzech województw. Były one bezpośrednio zaangażowane w likwidację skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu br.

Więcej...

Interwencje w związku z silnym wiatrem na terenie woj. mazowieckiego

341 interwencji mazowieckich strażaków w związku z silnym wiatrem, który przechodził przez woj. mazowieckie w niedzielę 29 października 2017 roku. Interwencje dotyczyły usuwania powalonych drzew oraz połamanych gałęzi z ulic i chodników (268) oraz lokalnych podtopień dróg i budynków mieszkalnych (55).

Więcej...

Ostrzeżenie - silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa mazowieckiego w związku z prognozowanym wystąpieniem silnego wiatru w poniedziałek 30 października 2017 roku o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 90 km/h, z północnego zachodu.

Więcej...

"Dzielny Ognik" w Szydłowcu

27 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Szydłowcu podczas uroczystego apelu z okazji ślubowania pierwszych klas miało miejsce wyróżnienie dyplomem komendanta głównego PSP 10 letniego Aleksandra Jastrzębskiego , który podczas letnich wakacji wykazał się bohaterską postawą przez co uratował życie rannego mężczyzny.

Więcej...

XV Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

26 października 2017 r. w Węgrowie odbyły się XV Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju finałowym wzięło udział osiem drużyn i 80 strażaków.

Więcej...

Spotkanie z druhami OSP w Mławie

24 października 2017 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Mławie odbyły się dwa spotkania z przedstawicielami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych  z terenu powiatu mławskiego. W spotkaniach uczestniczyli również Komendanci Gminni OSP.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Garwolin

Z dniem 24 października 2017 r. mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powierzył pełnienie obowiązków na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Garwolinie st. kpt. Tomaszowi Biernackiemu.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w siedzibie KW PSP w Warszawie

24 października 2017 roku w godzinach 9:00-13:00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, połączona z pierwszą rocznicą działalności Klubu „Jednostka HDK” przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Ćwiczenia "ULEWA 2017"

W dniu 20 października 2017 r. na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa SGSP w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się szkolenie oraz ćwiczenia Powiatowych Plutonów Ratowniczych „Ulewa” z udziałem Oficerów Wsparcia Regionu Centralnego.

Więcej...

Przygotowania do czynności odbiorowych w Elektrowni Kozienice

We wrześniu i październiku 2017 roku strażacy z pionu kontrolno-rozpoznawczego województwa mazowieckiego brali udział w spotkaniach grupy roboczej, przewidzianej, zgodnie z rozkazem mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, do prac związanych z odbiorem technicznym obiektów nowego Bloku Energetycznego Nr 11 o mocy ok. 1000 MW z lokalizacją na terenie elektrowni Kozienice w m. Świerże Górne.

Więcej...

Narada szkoleniowa kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

W dniach 19-20 października w Ośrodku Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada szkoleniowa kadry kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego, której przewodniczył mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica.

Więcej...

Ćwiczenia "DEWAJTIS 2017"

W sobotę 21 października 2017 roku na terenie Lasu Bielańskiego strażacy z Warszawy przeprowadzili ćwiczenia, których celem było praktyczne sprawdzenie przepompowywania oraz przetłaczania wody na duże odległości.

Więcej...

Krzyże Zasługi za Dzielność dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej

18 października 2017 r. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia państwowe i nagrody finansowe funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Więcej...

Ćwiczenia "PIONKI 2017"

13 października 2017 roku na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Kozienice odbyły się ćwiczenia manewrowe p/k „PIONKI 2017” jednostek KSRG powiatu radomskiego i kozienickiego oraz sił i środków Kompani Gaśniczej „Szydłowiec” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa

Klub Honorowych Dawców Krwi „Jednostka HDK” przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie uprzejmie informuje, że w dniu 24 października 2017 br., w godzinach 9.00-13.00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 40 odbędzie się akcja krwiodawstwa organizowana w pierwszą rocznicę działalności Klubu.

Więcej...

Przywitanie "Florianka"

W Komendzie Powiatowej PSP w Legionowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W naszych szeregach powitaliśmy Florianka, który stanowi kolejne narzędzie dla instruktorów w procesie edukacyjnym najmłodszych.

Więcej...

Eliminacje strefowe Mistrzostw Strażaków w Halowej Piłce Nożnej w Płońsku

W czwartek 12 października w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku rozegrano turniej eliminacyjny IV strefy do XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej.

Więcej...

Eliminacje strefowe Mistrzostw Strażaków w Halowej Piłce Nożnej w Mławie

10 października 2017 roku w Mławskie Hali Sportowej odbyły się eliminacje I strefy  XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego  w Halowej Piłce Nożnej Strażaków PSP.

Więcej...

XXI Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa

6 października 2017 roku miał miejsce XXI Bieg przełajowy o Nóż Komandosa im. gen dyw. Włodzimierza Potasińskiego i zarazem Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Crosie. W zawodach udział wzięło ponad 700 zawodników, którzy pokonywali trasę w lesie pod Lublińcem w umundurowaniu.

Więcej...

Ostrzeżenie - silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa mazowieckiego w związku z prognozowanym wystąpieniem silnego wiatru z porywami do 80 km/h w centrum i 100 km/h na południu województwa mazowieckiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 19:00 w czwartek 5 października do godziny 5:00 w piątek 6 października 2017 roku.

Więcej...

Uroczyste przyjęcie obowiązków mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

W czwartek 5 października 2017 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji przyjęcia obowiązków mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Zawody Sportowo–Pożarnicze Jednostek OSP z powiatu garwolińskiego

1 października 2017 roku odbyły się w Pilawie VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Garwolińskiego.

Więcej...

Zawody Sportowo–Pożarnicze Jednostek OSP z powiatu piaseczyńskiego

30 września 2017 roku na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP powiatu piaseczyńskiego.

Więcej...

Zawody Sportowo–Pożarnicze Jednostek OSP z powiatu mławskiego

30 września 2017 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu mławskiego.

Więcej...

Komunikat personalny

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek komendanta głównego PSP z dniem 1 października 2017 powołał st. bryg. Bogdana Łasicę na stanowisko mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Akcja "Ognisty ratownik-gorąca krew" w Garwolinie

W niedzielę, 24 września, po raz czwarty w bieżącym roku druhny i druhowie z 22 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej honorowo oddali krew podczas akcji przeprowadzonej w ramach Programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

Więcej...

Zawody w dwuboju pożarniczym w Sokołowie Podlaskim

28 września 2017 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono V Sokołowski Turniej w Dwuboju Pożarniczym w ramach Mazowieckiego Turnieju w Dwuboju Pożarniczym o puchar mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Zawody Sportowo–Pożarnicze Jednostek OSP z powiatu siedleckiego

24 września 2017 roku na stadionie sportowym Agencji Rozwoju Miasta Siedlce odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu siedleckiego.

Więcej...

Ćwiczenia "SÓJKI 2017"

26 września 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Ciechanów w leśnictwie Sójki w powiecie mławskim odbyły się ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „SÓJKI 2017” z udziałem Kompanii Gaśniczej „Mława” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu mławskiego oraz plutonu ratowniczego „POŻAR - LAS”  z powiatu ciechanowskiego.

Więcej...

Zawody Sportowo–Pożarnicze Jednostek OSP z powiatu płońskiego

23 września 2017 roku na stadionie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku odbyły się X Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu płońskiego.

Więcej...

Ćwiczenia "Mesko 2017"

19 września 2017 roku na terenie Mesko S.A Oddział w Pionkach zakwalifikowanego do zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej odbyły się ćwiczenia manewrowe. Ćwiczenia przeprowadzono w oparciu o wybrane siły
i środki centralnego odwodu operacyjnego.

Więcej...

Zawody Sportowo–Pożarnicze Jednostek OSP z powiatu legionowskiego

16 września 2017 roku na terenie kompleksu sportowego przy ul. Parkowej oraz stadionu miejskiego w Legionowie odbyły się pierwsze od kilkunastu lat zawody sportowo – pożarnicze dla jednostek OSP powiatu legionowskiego.

Więcej...

Ćwiczenia "Pożar Las" w powiecie przysuskim

14 września 2017 roku w miejscowości Różanna pow. przysuski miały miejsce ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „Pożar Las XI/17” na terenie nadleśnictwa Grójec zorganizowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie.

 

Więcej...

Ćwiczenia "Marki 2017"

16 września 2017 roku na realizowanej obwodnicy Marek, w rejonie węzła Kobyłka odbyły się ćwiczenia ratownicze „Marki 2017”.

Więcej...

Narada pionu operacyjnego

W dniach 12-13 września 2017 roku, Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizował na terenie poligonu szkoleniowego w Kręsku Ośrodka Szkolenia KW PSP w Warszawie, naradę pionu operacyjnego z zastępcami komendantów powiatowych i miejskich PSP województwa mazowieckiego.

Więcej...

"Bezpieczny powrót do szkoły"

Właśnie rozpoczął się kolejny rok szkolny. By powrót do nauki był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny warszawscy leśnicy wspólnie ze stołecznymi służbami mundurowymi zorganizowały Piknik edukacyjny „Bezpieczny powrót do szkoły”.

 

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w powiecie mińskim

W niedzielę, 3 września 2017 r. na Stadionie Sportowym w Mrozach przeprowadzono akcję edukacyjno-informacyjną w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Więcej...

Powierzenie obowiązków mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

Od 1 września 2017 roku gen. brygadier Leszek Suski komendant główny Państwowej Straży Pożarnej powierzył pełnienie obowiązków mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdanowi Łasicy, dotychczasowemu zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

st. bryg. Jarosław Kurek z dniem 31 sierpnia br. zakończył służbę w Państwowej Straży Pożarnej.

Opracowanie: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Więcej...

Ćwiczenia "Popłacin 2017"

28 sierpnia 2017 r. w miejscowości Popłacin (powiat płocki) na rzece Wiśle przeprowadzono ćwiczenia manewrowe Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Ekologicznego „Płock” WOO p. k. „Popłacin 2017”. Ćwiczenia przeprowadzono
w ramach Planu ćwiczeń pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej.

Więcej...

Pomoc w usuwaniu skutków nawałnic na terenie woj. pomorskiego

W związku z akcją usuwania skutków nawałnic na terenie woj. pomorskiego w dniu 14 sierpnia 2017 roku, zgodnie z dyspozycją Komendy Głównej PSP, z terenu województwa mazowieckiego zadysponowano 12 samochodów z napędem terenowym z obsadą 48 ratowników, samochód typu bus do transportu wyposażenia osobistego podchorążych SGSP oraz 1 samochód operacyjny tworzący dowództwo pododdziału.  

Więcej...

Ćwiczenia na terenie elektrowni wiatrowej

18 sierpnia 2017 roku strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Warszawa 7” oraz SGRW KM Płock uczestniczyli w ćwiczeniach na elektrowni wiatrowej PGE Energia Odnawialna w Żurominie.

Więcej...

Usuwanie skutków nawałnic w powiecie sokołowskim

W sobotę 19 sierpnia w godzinach popołudniowych nad powiatem sokołowskim przeszedł front atmosferyczny połączony z burzami oraz bardzo silnym wiatrem dochodzącym do 90 km na godzinę.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w powiecie węgrowskim

17 sierpnia 2017r. strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie razem z policjantami przeprowadzili akcję edukacyjno – informacyjną w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Więcej...

Usuwanie skutków nawałnic w powiecie płońskim

10 sierpnia 2017 roku w godzinach porannych nad terenem powiatu płońskiego przeszedł front atmosferyczny, którego następstwem były burze połączone z bardzo silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu.

Więcej...

XIII Bieg Katorżnika

12 sierpnia, przy jeziorze Posmyk w pod lublinieckim Kokotku na zaproszenie Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” i Jednostki Wojskowej Komandosów dwie drużyny i trzech zawodników indywidualnych reprezentowało Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie w XIII Biegu Katorżnika.

Więcej...

Obóz szkoleniowy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu gostynińskiego w czasie letniego wypoczynku, mieli możliwość udziału w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym wdniach 24 lipca -4sierpnia naterenieZajazdu w Biskupinie woj. kujawsko - pomorskie.Uczestniczyłownim67członków – MDPOSP,wtym 27 dziewcząti40chłopców. Od wielu lat, organizatorem aktywnej formy wypoczynku jest OchotniczaStrażPożarnawRębowie gm. Gostynin.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w powiecie otwockim

W niedzielne południe 6 sierpnia 2017 roku n terenie zespołu parkowego w Otwocku Wielkim, dawniej siedzibie letniej rodu Bielińskich, miała miejsce akcji otwockich służb realizowana w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Tym razem edukację dla dzieci połączono z ćwiczeniami z zakresu ratownictwa wodnego.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w powiecie szydłowieckim

3 sierpnia 2017 roku na zalewie w miejscowości Jastrząb ponad 300 plażowiczów oglądało wspólne ćwiczenia prowadzone przez służby powiatu szydłowieckiego

 

Więcej...

Fala upałów na terenie woj. mazowieckiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w dnu 9 sierpnia temperaturę maksymalną od 27°C na północy do 30°C na południu woj. mazowieckiego. W czwartek 10 sierpnia temperaturę maksymalną od 30°C do 35°C. W piątek  11 sierpnia temperaturę maksymalną od 30°C do 33°C.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w powiecie mławskim

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie w dniach 26, 27, 28 lipca 2017 roku nad zalewem Ruda przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego w ramach kampanii edukacyjno - informacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

 

Więcej...

73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Z okazji 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na terenie cmentarza powązkowskiego w Warszawie, delegacja strażaków złożyła wieńce w kwaterze Strażackiego Ruchu Oporu „Skała” oraz mogiły 10 strażaków rozstrzelanych 18 sierpnia 1944 roku przy ul. Grójeckiej w Warszawie.

Więcej...

Wakacje z Maxem w Mławie

Ratownicy z KP PSP Mława biorą czynny udział w cyklicznych spotkaniach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie pod nazwą „WAKACJE Z MAXEM”. Spotkania odbywają się na terenach palcówek oświatowych na terenie miasta Mława. Celem programu jest wypełnienie czasu wolnego dzieciom w różnym wieku, pokazanie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, kształtowanie poczucia przynależności do swojej społeczności lokalnej.

Więcej...

XI Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

5 sierpnia o 6:00 z Bazyliki Katedralnej Św. Michała Archanioła i Św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie wyrusza "XI Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę”.

Więcej...

"Ognista krew" w Płocku

7 lipca w Płocku miała miejsce kolejna akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem „Ognista krew” organizowana przez klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi, a którą patronatem objęła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

 

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w powiecie ciechanowskim

10 lipca 2017r. na strzeżonym kąpielisku KRUBIN położonym w odległości około trzech kilometrów od centrum Ciechanowa w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zainicjowanej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Więcej...

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w powiecie żuromińskim

3 lipca 2017 r. na terenie Lubowidzkiego Terenu Rekreacyjno-Edukacyjnego położonego nad rzeką Wkrą w miejscowości Łazy, koło Żuromina prowadzone są przez Stowarzyszenie „Wagon Inicjatyw” warsztaty artystyczne „Indiańskie Lato”. Uczestnikami warsztatów są dzieci, młodzież i dorośli w liczbie 55 osób. W program warsztatów wpisano akcję objętą patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka „Kreci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Więcej...

Zdanie obowiązków komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu

30 czerwca 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w  Zwoleniu odbyła się uroczystość zdania obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu st. bryg. Krzysztofa Płachty.

Więcej...

Ćwiczenia w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach

29 czerwca 2017 roku odbyły się ćwiczenia doskonalące działanie podmiotów ratowniczych na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Szkolenie podzielone było na dwa epizody, z których pierwszy zakładał pożar na 6. piętrze oraz ewakuację osób zagrożonych (pacjentów i personelu) w warunkach dużego zadymienia, drugi natomiast zakładał uszkodzenie przesyłki z żółtą nalepką ostrzegawczą - materiał promieniotwórczy kategorii II.

Więcej...

Skutki burz na terenie woj. mazowieckiego

3141 razy interweniowali mazowieccy strażacy w związku z burzami, które przechodziły przez woj. mazowieckie w czwartek 29 czerwca 2017 roku. Interwencje dotyczyły usuwania powalonych drzew oraz połamanych gałęzi z ulic i chodników (2922), lokalnych podtopień dróg i budynków mieszkalnych (67) oraz zabezpieczania uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych (165).

Więcej...

Ćwiczenia kompanii przeciwpowodziowej w pow. piaseczyńskim

24 czerwca 2017 r. w miejscowości Gassy (powiat piaseczyński) odbyły się ćwiczenia kompani powodziowej Legionowo WOO.  Założenia przygotowane na potrzeby ćwiczenia obejmowany dwa główne epizody.

Więcej...

Szkolenie obronne 2017

26 czerwca 2017 r. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie przeprowadzono szkolenie obronne dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którego tematem było doskonalenie systemu przygotowań obronnych w Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Ćwiczenia przeciwpowodziowe na terenie woj. mazowieckiego

Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przygotował i przeprowadził w miesiącu czerwcu niezapowiedziane ćwiczenia z zakresu działań przeciwpowodziowych obejmujących również pomoc humanitarną. Miejsca ćwiczeń zostały zaczerpnięte z dokumentu „Analiza Zagrożeń Województwa Mazowieckiego”, czyli miejsca faktycznie zagrożone powodzią. Ćwiczenia przeprowadzono w oparciu o siły i środki z terenu 12 powiatów woj. mazowieckiego.

Więcej...

Bezpieczne Wakacje 2017

W czasie wakacji nad bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Mazowsza czuwać będzie m.in. , straż pożarna, policja, sanepid, nadzór budowlany i inspekcja transportu drogowego. Służby będą prowadzić działania w miejscu zamieszkania np. w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2017", ale też w miejscach wypoczynku oraz na drogach. Zaplanowano liczne spotkania o charakterze profilaktyczno - edukacyjnym dla dzieci w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Więcej...

Manewry powiatowe "DYWERSJA 2017"

23 czerwca 2017 roku od godzin porannych strażacy z powiatu otwockiego gasili pożar lasu w rejonie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Był to pierwszy epizod zaplanowanych ćwiczeń. Komenda Powiatowa PSP w Otwocku wraz z Wojskowym Ośrodkiem Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie oraz Nadleśnictwem Celestynów była współorganizatorem ćwiczeń manewrowych pod kryptonimem „DYWERSJA 2017”.

Więcej...

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów

Najnowsza publikacja MSWiA dotycząca symboli narodowych zatytułowana „Hymn Polski” powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą śpiewać nasz hymn z szacunkiem. Jej autorami są Przemysław Rey -  dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Małgorzata Gańska - kustosz tego Muzeum. Ta bogato ilustrowana książeczka zawiera informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i poznać jego historię. W poradniku znajdują się także zapis nutowy oraz wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu.

Więcej...

Obóz szkoleniowy dla klas mundurowych

W dniach 19 – 22 czerwca 2017 r. na poligonie szkoleniowym w Kręsku Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizowany został obóz szkoleniowo – treningowy dla uczniów klas mundurowych o profilu pożarniczym z terenu województwa mazowieckiego.

Więcej...

Dni Bezpieczeństwa w Żyrardowie

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji w dniach 19-20.06.2017 r. Komenda Powiatowa PSP w Żyrardowie zorganizowała wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Żyrardowie oraz WOPR w Żyrardowie „Dni Bezpieczeństwa”

Więcej...

Reprezentacja woj. mazowieckiego mistrzem Polski

Reprezentacja województwa mazowieckiego zdobyła mistrzostwo Polski w sporcie pożarniczym w konkurencji drużynowej podczas Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym rozgrywanych w Częstochowie w dniach 21-22 czerwca 2017 roku.

Więcej...

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

Więcej...

Ćwiczenia "RADOMKA 2017"

19 czerwca 2017 roku na terenie gminy Jedlińsk powiatu radomskiego odbyły się ćwiczenia pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej pod kryptonimem "Radomka 2017".

Więcej...

Szkolenie Inspektorów Ochrony Przeciwpożarowej

Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie prowadzi nabór na Szkolenie Inspektorów Ochrony Przeciwpożarowej w terminie 26.06-21.07.2017 r

Więcej...

XI Piknik Strażacki „Bezpieczne wakacje”

11 czerwca 2017 roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Borkach w Radomiu odbył się XI Piknik Strażacki pod hasłem „Bezpieczne wakacje” w ramach kampanii społecznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Więcej...

Ćwiczenia "SIERPC 2017"

8 czerwca 2017 roku o godzinie 11.00, zostały przeprowadzone ćwiczenia manewrowe sił i środków Kompanii Powodziowej ,,Płońsk” MBO (sekcja 2 i 3) oraz wybranych sił i środków KSRG z terenu powiatu sierpeckiego pod kryptonimem „Sierpc 2017”.

Więcej...

Dzień Strażaka w Mławie

10 czerwca 2017 roku w Lipowcu Kościelnym w powiecie mławskim odbył się „Powiatowy Dzień Strażaka” połączony z jubileuszem „100 lat jednostki OSP Lipowiec Kościelny”

Więcej...

Wspomnienie Komendanta-Dziekana Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego SGSP

Strażacy ziemi lipskiej pamiętają o zmarłym Komendancie Dziekanie Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w SGSP.

6 czerwca 2017 roku odbyła się uroczysta zbiórka na cmentarzu parafialnym, delegacja strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Rzeczniowie i OSP Rzeczniów wraz z pocztami sztandarami: Komendy Powiatowej PSP w Lipsku i OSP Rzeczniów.

Więcej...

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX

W dniach 6-9 czerwca 2017 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadza ćwiczenia zgrywające systemu Obrony Powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego pod kryptonimem RENEGADE/SAREX 17.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Piasecznie

3 czerwca 2017 roku o godz. 13:00 w Komendzie Powiatowej PSP w Piasecznie odbyły się obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Radomiu

2 czerwca 2017 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu odbyły się obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 25 lat Państwowej Straży Pożarnej i 140-lecia Radomskiej Straży Pożarnej.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Żyrardowie

2 czerwca 2017 r. w Żyrardowie odbyły się powiatowe uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2017”, które rozpoczęły się w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie o godz. 18.00 została odprawiona msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin. Uroczysty apel rozpoczął się o godz. 19.00 na placu Jana Pawła II przed Ratuszem Miejskim.

Więcej...

Powołanie komendanta miejskiego PSP m. st. Warszawy

Mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej z dniem 1 czerwca 2017 roku powołał bryg. Leszka Smuniewskiego na stanowisko komendanta miejskiego PSP m. st. Warszawy.

 

Więcej...

Ćwiczeia w Zespole Szkół w Wiśniewie (pow. mławski)

30 maja 2017 roku przeprowadzono ćwiczenia zgrywające na terenie Zespołu Szkół w Wiśniewie, w których wzięło udział pięć jednostek OSP z terenu powiatu mławskiego.

Więcej...

Strażacki piknik edukacyjny w Płońsku

29 maja 2017 roku na terenie Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Płońsku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej zorganizowała okolicznościowy festyn z okazji 25-lecia PSP.

Więcej...

Piknik edukacyjny "Święto rodziny" w Radomiu

28 maja 2017 roku na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Księdza Stefana kardynała Wyszyńskiego w Radomiu odbył się festyn pn.: "Święto rodziny". W spotkaniu udział wzięli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz Komendy Miejskiej PSP w Radomiu.

Więcej...

Mazowiecki Dzień Strażaka 2017

27 maja 2016 roku w Szydłowcu odbył się Mazowiecki Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 25 lat Państwowej Straży Pożarnej oraz nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej PSP Szydłowcu.

Więcej...

Minister Jarosław Zieliński spotkał się z białostockimi strażakami

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA był w piątek na miejscu pożaru w Białymstoku, gdzie dzień wcześniej podczas akcji tragicznie zginęło dwóch strażaków Państwowej Straży Pożarnej. W obecności komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz komendanta podlaskich strażaków st. bryg. Jarosława Wendta spotkał się ze strażakami uczestniczącymi w akcji ratowniczo-gaśniczej. Zapoznał się z przebiegiem prowadzonych działań.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Kozienicach

26 maja 2017 r. na placu w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Kozienicach odbył się powiatowy Dzień Strażaka.

Więcej...

Mazowiecki Dzień Strażaka

W sobotę 27 maja w Szydłowcu odbędzie się uroczysty apel z okazji „Mazowieckiego Dnia Strażaka” oraz jubileuszu 25 lat powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Otwocku

W piątek 19 maja w samo południe rozpoczęły się uroczystości z okazji „Dnia Strażaka” w Komendzie powiatowej PSP w Otwocku.

Więcej...

Zawody strefowe XVIII Mistrzostw w Sporcie Pożarniczym w Ciechanowie

22 maja 2017 r. Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie była gospodarzem Eliminacji Strefowych do „XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Grójcu

Dzień 22 maja 2017 był świętem dla strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. O godz. 14.00 odbył się uroczysty apel z okazji obchodów "Dnia Strażaka".

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Legionowie

20 maja 2017 r. Legionowo było gospodarzem Powiatowego Dnia Strażaka. Organizatorami uroczystości byli, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Powiatowy w Legionowie.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Garwolinie

19 maja 2017 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka 2017.

Więcej...

Uroczyste otwarcie sali edukacyjnej "Ognik" w Wołominie

19 maja 2017 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Wołominie nastąpiło uroczyste otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży szkolnej "Ognik".

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Żurominie

18 maja 2017 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka 2017. 

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Sochaczewie

13 maja 2017 roku w Sochaczewie miały miejsce uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. O godz. 13:00 w kościele św. Wawrzyńca odprawiono Mszę Świętą, podczas której homilię wygłosił ks. Zbigniew Żądło – kapelan powiatowy strażaków.

Więcej...

Strażacka Noc Muzeów w MSWiA

Każdy z nas kiedyś chciał być strażakiem. Tegoroczna Noc Muzeów pozwoli Wam na chwilę spełnić to marzenie i poczuć się jak prawdziwy strażak. Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla najmłodszych i tych nieco starszych. Serdecznie zapraszamy do siedziby MSWiA w sobotę 20 maja od 17:00 do 23:00.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Ciechanowie

13 maja 2017 roku w Glinojecku odbyły się powiatowe obchody „Dnia Strażaka 2017”, połączone z jubileuszem 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Glinojecku oraz 100-lecia Orkiestry Dętej OSP Glinojeck.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Lipsku

12 maja 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2017” oraz 25- lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Przysusze

14 maja 2017 r w Przysusze odbyły się powiatowe obchody „Dnia Strażaka”. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w Kościele pw. Św. Jana Nepomucena celebrowanej przez Kapelana Powiatowego Ks. Kanonika Stanisława Traczyńskiego. Uroczysty apel z okazji „Dnia Strażaka 2017” odbył się na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Makowie Mazowieckiem

12 maja 2017 r. w Makowie Mazowieckim odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Błoniu

11 maja 2017 roku na placu przed Urzędem Gminy Leszno miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji „Dnia Strażaka” powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Płocku

10 maja 2017 roku na Starym Rynku przed Płockim Ratuszem odbyły się obchody „Dnia Strażaka”, 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej oraz 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Złożenie hołdu zasłużonym pożarnikom

9 maja 2017 roku z okazji „Dnia Strażaka” delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyły wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Komunalnym (d. Wojskowy) i Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Zwoleniu

7 maja 2017 roku na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu odbył się uroczysty apel z okazji obchodów „Dnia Strażaka” oraz 25- lecia Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin w Kościele Parafialnym, p.w. Podwyższenia Krzyża Św.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Siedlcach

6 maja 2017 roku na terenie Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2017 powiatu siedleckiego, organizowane wspólnie przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Więcej...

"Dzień Strażaka" w Płońsku

5 maja 2017 r. w Płońsku, strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej obchodzili „Dzień Strażaka”.

Więcej...

Centralne Obchody Dnia Strażaka

6 maja 2017 r. o godzinie 11:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

XIII Pielgrzymka Strażaków do Relikwii św. Floriana

4 maja 2017 roku z okazji święta Dnia Strażaka na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 w Warszawie przy ul. Marcinkowskiego 2 spotkali się uczestnicy XIII Pielgrzymki Strażaków do Relikwii św. Floriana, która wyruszyła ulicami warszawskiej Pragi (z ulicy Marcinkowskiego, ulicami Jagiellońską i Kłopotowskiego, a następnie ulicą Sierakowskiego) do Bazyliki Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Więcej...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypominamy zasady oraz dobre praktyki postępowania wobec polskich symboli państwowych.

Więcej...

Wideokonferencja w związku z sytuacją hydrologiczną

W związku z intensywnymi opadami deszczu i sytuacją hydrologiczną w kraju 28 kwietnia 2017 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się wideokonferencja Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszka Suskiego.

Więcej...

Rewitalizacja logo Państwowej Straży Pożarnej

Komendant Główny PSP zatwierdził logo (znak) Państwowej Straży Pożarnej, które zostało poddane rewitalizacji tj. korekcie plastycznej i graficznej, dzięki czemu zyskało na czytelności i przejrzystości.

Więcej...

Ćwiczenia "Cedrob 2017"

25 kwietnia 2017 r. Komenda Powiatowa PSP w Płońsku przeprowadziła ćwiczenia w Wytwórni Pasz Cedrob Pasze w Raciążu.

Więcej...

Ćwiczenia "Mężenin 2017"

22 kwietnia 2017 r. od godz. 11:00 na terenie kompleksu leśnego Leśnictwa Drażniew w Nadleśnictwie Sarnaki powiaty siedlecki oraz łosicki, odbyły się Ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „Mężenin 2017" służb ratowniczych powiatu łosickiego i siedleckiego oraz sił i środków kompani gaśniczej „Siedlce" WOO.

Więcej...

Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach "Wieżowiec 2017" (wyniki)

22 kwietnia 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zostały przeprowadzone Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach "Wieżowiec 2017".

Więcej...

Uroczyste otwarcie sali edukacyjnej "Ognik" w Siedlcach

20 kwietnia 2017 roku w KM PSP Siedlce nastąpiło uroczyste otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży szkolenj "Ognik".

Więcej...

Narada dotycząca zagadnień informatyki i łączności dla jednostek PSP woj. mazowieckiego

11 kwietnia 2017r., w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie pod przewodnictwem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Jarosława Kurka oraz Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Mirosława Jasztala, przeprowadzono naradę służbową dotyczącą zagadnień informatyki i łączności.

Więcej...

Konferencja "Prewencja społeczna w PSP"

12 kwietnia 2017 roku w siedzibie ośrodka szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się konferencja „Prewencja społeczna PSP na terenie woj. mazowieckiego oraz ochrony przeciwpożarowej w szkołach i innych obiektach o charakterze edukacyjnym z udziałem funkcjonariuszy PSP koordynujących sprawy związane z szeroko rozumianą edukacją z zakresu bezpieczeństwa skierowaną min. dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz osobami zajmującymi się sprawami oświaty w urzędach miast oraz starostwach z terenu woj. mazowieckiego.

Więcej...

Szkolenie dyżurnych stanowisk kierowania PSP woj. mazowieckiego

W dniach 30 marca 2017 r. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz 4 kwietnia 2017 r. w Ośrodku Szkolenia w Pionkach odbyła się odprawa dla dyżurnych operacyjnych komend miejskich i powiatowych PSP województwa mazowieckiego.

Więcej...

Wielkanocne spotkanie służb woj. mazowieckiego

6 kwietnia 2017 roku w gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyło się wielkanocne spotkanie służb mundurowych woj. mazowieckiego.

Więcej...

Podziękowanie za akcję "spoKREWnieni służbą"

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił się listownie do funkcjonariuszy służb podległych MSWiA i pracowników Urzędów Wojewódzkich, aby podziękować im za udział w akcji „SpoKREWnieni służbą”.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Zwoleniu

31 marca 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zwoleniu odbyły się XIX eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Płońsku

29 marca 2017 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2017.

Więcej...

Odprawa kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

31 marca 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce odprawa kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego której przewodniczył mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Kurek.

Więcej...

Ćwiczenia "MOSTOSTAL 2017"

28 marca 2017 roku odbyły się ćwiczenia manewrowe na terenie Zakładu Produkcyjnego Mostostal sp. z o.o. w Siedlcach przy ul. Terespolskiej. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie działania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznej Siedlce-6  oraz Powiatowego Plutonu Ratowniczego "Katastrofa".

Więcej...

Akcja "spoKREWnieni służbą w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

29 marca w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce akcja oddawania krwi w ramach ogólnopolskiej akcji  „spoKREWnieni służbą” organizowana przez Klub Jednostka HDK przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie i Komendę Miejską PSP m. st. Warszawy. Zbiórkę patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Mariusz Błaszczak.

Więcej...

Porozumienie z Fundacją Dorastaj z Nami

28 marca 2017 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie Prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z nami podpisała porozumienie o współpracy z Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej Panem st. bryg. Jarosławem Kurkiem.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Szydłowcu

28 marca 2017 r. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Więcej...

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

24 marca 2017 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego dla dzieci pt. „Twój miś ratownik” – w ramach akcji prewencyjnej ”Twój mis może zostać ratownikiem”. Konkurs plastyczny przeprowadzono podczas pikniku „Bezpieczne Ferie” w dniu 4 lutego 2017 na terenie Centrum Handlowego Janki.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w Ciechanowie

23 marca 2017 r. na terenie KP PSP Ciechanów przeprowadzona została akcja poboru krwi „spoKREWnieni służbą”, która ma na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Patronat nad akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w Kozienicach

23 marca 2017roku na placu przy Komendzie Powiatowej PSP w Kozienicach odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Łącznie zarejestrowano 25 osób w tym funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni służb mundurowych. Zebrano ponad 10 litrów krwi.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w Sochaczewie

Po raz pierwszy przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie w dniu 22 marca 2017 r. stacjonował Krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oddział Płock. To wydarzenie związane było z akcją zbiórki krwi z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej...

Inauguracja kampanii "STOP pożarom traw" w woj. mazowieckim

Wypalanie suchych traw niesie za sobą bardzo duże szkody i niebezpieczeństwo dla ludzi oraz przyrody. W Szydłowcu miała miejsce konferencja inaugurująca kampanię społeczną „STOP pożarom traw" na terenie województwa mazowieckiego.

 

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Żyrardowie

18 marca 2017 roku. o godz. 11:00 w siedzibie OSP Puszcza Mariańska/zs. w Bartnikach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” w kategoriach szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Więcej...

"STOP pożarom traw"

Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. O skuteczności profilaktyki świadczą statystki – w 2015 r. doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, natomiast w ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej, bo 36 tys. – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Siedlcach

15 marca 2017 roku w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", które wyłoniły reprezentantów powiatu siedleckiego na eliminacjach wojewódzkich (Pionki k. Radomia 29.04.2017 r.).

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Żurominie

10 marca 2017 roku. o godz. 11:00 w siedzibie KP PSP Żuromin odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” w kategoriach szkół podstawowych, szkól gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Łosicach

10 marca 2017 roku. w siedzibie KP PSP Łosice odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” w kategoriach szkół podstawowych, szkól gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Mławie

10 marca 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej odbyły się eliminacje powiatowe XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorami przedsięwzięcia były Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RR w Mławie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mławie.

Więcej...

Szkolenie z obsługi pilarek w Ciechanowie

W dniach 22 lutego oraz 3, 8, 10 marca 2017 r. odbywały się szkolenia z obsługi pilarek spalinowych i technik cięcia drzew dla strażaków z KP PSP Ciechanów. Zajęcia odbywały się w lasach nadzorowanych przez Nadleśnictwo Ciechanów w leśnictwie Gołoty.

Więcej...

Mińsk Mazowiecki "spoKREWnieni służbą"

11 marca 2017 roku na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim odbyła się ogólnopolska akcja oddawania krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pod hasłem ,,spoKREWnieni służbą”.

Więcej...

Ślubowanie strażaków w KP PSP Ciechanów

10 marca 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie odbyła się  uroczystość ślubowania strażaków rozpoczynających służbę w Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Eliminacje powiatowe turnieju wiedzy pożarniczej w Mińsku Mazowieckim

10 marca 2017 roku w budynku Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim odbyły się eliminacje powiatowe jubileuszowego XXXX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Głównym organizatorem konkursu był Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Mińsku Mazowieckim przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim.

Więcej...

Międzynarodowy Dzień Kobiet

W tym szczególnym dniu gorące życzenia wszystkiego dobrego składamy w pierwszej kolejności  funkcjonariuszkom oraz pracownicom cywilnym jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Robocza wizyta w KP PSP Gostynin

2 marca 2017 roku, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie miała miejsce robocza wizyta mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg Jarosław Kurek. Jej celem było osobiste zapoznanie komendanta mazowieckich strażaków z warunkami pełnienia służby, stanem wyposażenia technicznego i infrastruktury KP PSP w Gostyninie, sprawdzenie stanu realizacji bieżących zadań służbowych oraz przedstawienie kierunków działań Państwowej Straży Pożarnej w 2017 roku.

Więcej...

Wyniki konkursu plastycznego

Podczas pikniku „Bezpieczne Ferie” w dniu 4 lutego 2017 na terenie Centrum Handlowego Janki strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przeprowadzili konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Twój miś ratownik” – w ramach akcji prewencyjnej ”Twój mis może zostać ratownikiem”.

Więcej...

Bieg "Tropem Wilczym"

26 lutego 2017 roku o godzinach od 12:00 do 13:30 w Lipsku odbył się bieg ,,TROPEM WILCZYM’’ ku pamięci żołnierzy wyklętych.

Więcej...

Wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka

Wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka na uroczystości z okazji inauguracji 90-lecia jednostki OSP Gózd

Więcej...

Bezpieczne ferie w Lipsku

W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2017” strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odwiedzili szkołę podstawową im. Antoniego Gustawa Bema w Lipsku.

Więcej...

Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego z okazji „Dnia Myśli Braterskiej”, czyli święta wszystkich harcerzy, w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli Harcerskiej Drużyny Pożarniczej z 4 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych z Kobyłki z mazowieckim komendantem wojewódzkim PSP st. bryg. Jarosławek Kurkiem.

Więcej...

Ćwiczenia "ZIMA 2017"

10 lutego 2017 roku na terenie Jeziora Kozienickiego zostały zorganizowane ćwiczenia „ZIMA 2017”, których głównym celem było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach.

Więcej...

XIII Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków w Tenisie Stołowym

W dniu 7 lutego 2017 r. na obiekcie hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nadarzynie ul. Żółwińska 41. został przeprowadzony finał „XIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Tenisie Stołowym”.

Organizatorem zawodów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie. W finale wojewódzkim udział wzięło 29 zawodników: z Komendy Wojewódzkiej oraz Komend Miejskich i Powiatowych woj. mazowieckiego wyłonionych w eliminacjach strefowych, których gospodarzami były Komendy Powiatowe PSP w Grodzisku Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej, Sierpcu, Szydłowcu. Łącznie w eliminacjach wzięło udział 120 strażaków.

 

Więcej...

Podsumowanie akcji "Po pierwsze dziecko"

Od września 2016 roku do lutego 2017 roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie wspólnie z fundacją Salvatti.pl prowadziła akcję edukacyjną pod nazwą ”Po pierwsze dziecko”.

Więcej...

Szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego

10 lutego 2017 roku w Grodzisku Mazowieckim odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego, którego celem było przygotowanie lokalnych służb mundurowych, ratowników wodnych oraz młodzieży szkolnej do udzielania pomocy w przypadku załamania się lodu i tonięcia osoby w zimnej wodzie.

Więcej...

Ćwiczenia "ZEGRZE 2017"

11 lutego na akwenie Jeziora Zegrzyńskiego, na terenie bazy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym odbyły się ćwiczenia zgrywające podmiotów ratowniczych powiatu legionowskiego w zakresie ratownictwa wodno – lodowego pod kryptonimem „ZEGRZE 2017”.

Więcej...

Akcja "Twój miś może zostać ratownikiem" w Siedlcach

W dniach 16.12.2016 - 10.02.2017 r.  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach włączyła się w akcję "I Twój miś może zostać ratownikiem".

Więcej...

Turniej finałowy mistrzostw strażaków w piłce siatkowej

9 lutego 2017 roku w hali widowiskowo sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mrozach przeprowadzono XV rozgrywki finałowe Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Piłce Siatkowej.

Więcej...

Podwyżki w Państwowej Straży Pożarnej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Rozporządzenie to wprowadza, od 1 stycznia 2017 r., jednolity wzrost stawki dodatku za posiadany stopień o 200 zł miesięcznie dla każdego strażaka Państwowej Straży Pożarnej. Podwyżka uposażeń strażaków wynika z ustawy z dnia 15 grudnia 2016 roku „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020" (Dz. U. poz. 2140), której jednym z założeń jest wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji.

Więcej...

Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego

Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowane do strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

9 lutego 2017 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego.

Więcej...

Eliminacje strefowe mistrzostw strażaków w piłce siatkowej

2 lutego 2017 r. w Żurominie przeprowadzone zostały eliminacje strefowe do turnieju finałowego „XV Mistrzostw woj. Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej”.

Więcej...

Bezpieczne lodowiska 2017

Niskie temperatury powietrza sprawiły, ze akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Więcej...

Pożegnanie ze służbą KP PSP Przysucha

31 stycznia 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze mł. bryg. Marcinowi Sokołowi przez odchodzącego na emeryturę st. bryg. Władysława Piątkowskiego.

Więcej...

Pożegnanie ze służbą KP PSP Wołomin

31 stycznia 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie w obecności zaproszonych gości oraz załogi, odbyła się uroczystość zdania obowiązków Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Jacka Pietranika, który po ponad 30 latach służby przeszedł na zaopatrzenie emerytalne.

 

Więcej...

Akcja "Twój miś może zostać ratownikiem" w Ciechanowie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie czynnie włączyła się w akcję „Twój miś może zostać ratownikiem”. Akcja propagowana była na m. in. na stronie internetowej komendy oraz jeden z portali społecznościowych, ponadto wielu strażaków przekazywało informację o akcji wśród rodzin i znajomych.

Więcej...

Bezpiecze ferie z mazowieckimi strażakami

Z okazji zbliżających się ferii zimowych, mazowieccy strażacy wspólnie z Centrum Janki zapraszają wszystkie dzieci do udziału w wydarzeniu „Bezpieczne ferie”, które odbędzie się w sobotę 4 lutego w godz. 11.00-21.00.

Więcej...

Czujka czadu ratuje zycie!

Czujka czadu zaalarmowała lokatorów jednego z mieszkań w trzypiętrowej kamienicy przy ul. Grochowskiej w Warszawie, którzy wyłączyli piecyk gazowy i wezwali na miejsce straż pożarną.

Więcej...

Spotkania "Czad i Ogień.Obudź czujność" w powiecie zwoleńskim

Ponad 1000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu zwoleńskiego zostało zapoznanych z zagrożeniami jakie stwarza dla zdrowia i życia ludzi tlenek węgla. Akcję informacyjną w ramach kampanii społecznej „Czad i Ogień! Obudź Czujność.”, przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.

Więcej...

Podsumowanie roku piaseczyńskich strażaków

25 stycznia 2017 r. w Komendzie PSP w Piasecznie miało miejsce posiedzenie Komisji zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa i porządku publicznego powiatu piaseczyńskiego. W trakcie spotkania Komendant Powiatowy PSP w Piasecznie st. bryg. Leszek Szcześniak wraz z zastępcą st. bryg. Mirosławem Bośkiem przedstawili sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP w Piasecznie.

Więcej...

Pożegnanie ze służbą

20 stycznia 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, odbył się uroczysty apel w związku z zakończeniem służby w Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosława Ufnala Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim.

Więcej...

Potrzebna pomoc dla strażaka

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek ze st. strażakiem Mariuszem Drabem – funkcjonariuszem, którego dom i niemal cały dorobek życia spłonął w pożarze.

Więcej...

Szkolenie dla służby dyżurnej KW PSP w Warszawie

19 stycznia 2017 roku odbyło się wspólne spotkanie szkoleniowe obsad służb dyżurnych Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie.

Więcej...

Wizyta niemieckiej delegacji w KW PSP w Warszawie

W dniach 19-20 stycznia 2017 r. odbywa się wizyta w Polsce Pana Albrechta Broemme – Prezydenta Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego Republiki Federalnej Niemiec (THW) oraz jego pełnomocnika na kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt – Pana Manfreda Metzgera.

Więcej...

Włączenie OSP Cisie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

17 stycznia 2017 rna placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 120, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Cisiu do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz przekazania i poświęcenia samochodów ratowniczych.

Więcej...

Bądź bepieczny zimą

Od początku roku w 656 pożarach życie straciło 12 osób (w tym 8 od czwartku 12 stycznia) a 28 zostało rannych. Dodatkowo od 1 stycznia strażacy interweniowali 66 razy w związku z tlenkiem węgla, 39 osób zostało podtrutych a 3 straciły życie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w najbliższych dniach wystąpienie silnego mrozu. W ciągu dnia temperatura wyniesie -5°C, natomiast w nocy temperatura spadnie nawet do - 14°C. 

W związku z prognozowanym ochłodzeniem straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Więcej...

Spotkanie "Czad i ogień.Obudź czujność" w Żurominie

11 stycznia 2017 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie zorganizowała spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czad i ogień – Obudź czujność”. Na spotkaniu w ramach kampanii omówiono zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi spowodowane zatruciem tlenkiem węgla, sposoby zapobiegania, wykrywania i postępowania w przypadku wykrycia czadu oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Więcej...

Szkolenie "Czad i ogień.Obudź czujność" w Warszawie

12 stycznia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce szkolenie dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w ramach kampanii informacyjnej MSWiA „Czad i ogień – Obudź czujność”, mającej na celu podniesienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstawania pożarów i zatruć tlenkiem węgla.

Więcej...

Akcja honorowego oddawania krwi

10 stycznia w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce pierwsza akcja honorowego oddawania krwi, inaugurująca działalność Klubu „Jednostka HDK”. Podczas czterogodzinnej akcji chęć podzielenia się cząstką siebie zgłosiło blisko 50 osób, z czego 42 osoby oddały krew. Uzyskując tym samym 18,9 litra krwi!.

Więcej...

Otwarcie sali edukacyjnej "Iskierka 3"

10 stycznia2017 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Legionowie odbyło się otwarcie kolejnej sali szkoleniowej Iskierka 3 – „Spalonego mieszkania”.

Więcej...

Czad i Ogień w Kozienicach

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Czad i ogień – Obudź czujność” 5 stycznia 2017 roku odbyło się spotkanie się zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach.

Więcej...

Konkurs MSWiA „Czad i Ogień. Obudź czujność” rozstrzygnięty!

4 stycznia 2017 r. rozstrzygnięto konkurs Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla młodzieży z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla w ramach kampanii „Czad i Ogień. Obudź czujność”. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem. Do Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło bowiem 241 prac. Komisja Konkursowa, w której członkiem był również przedstawiciel Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przyznała następujące nagrody:

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2016 roku

65258 razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2016 roku, w tym przy 18057 pożarach, 39298 miejscowych zagrożeniach oraz 7903 fałszywych alarmach. To zaledwie o 248 mniej interwencji niż w 2015 roku.

Więcej...