Aktualności 2018

"spoKREWnieni służbą" w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

20 marca 2018 roku na dziedzińcu MUW w Warszawie odbywała się akcja oddawania krwi pod hasłem "SpoKREWnieni służbą". Wydarzenie otworzył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Więcej...

Autobusy do przewozu ratowników PSP

W związku z realizacją przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie umowy na dostawę 10 sztuk autobusów do przewozu ratowników w dniach 5 – 15 marca 2018 roku przeprowadzone zostały procedury odbiorów techniczno-jakościowych zakupionych pojazdów.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą" w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

16 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce akcja krwiodawstwa w ramach ogólnopolskiej akcji  „spoKREWnieni służbą”pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra obrony narodowej.

Więcej...

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mińsku Mazowieckim

14 marca 2018 roku w budynku Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

Więcej...

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Siedlcach

W środę 14 marca 2018 r. w Siedlcach odbyły się eliminacje powiatowe do 41.  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Więcej...

Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mławie

9 marca 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej w Mławie odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”.

Więcej...

Apel o pomoc dla strażaka!

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową dla funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej pełniącego służbę w Wydziale Operacyjnym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie mł. bryg. Michała Prokopowicza.

Więcej...

Konferencja "Prewencja społeczna w PSP"

W dniach 8-9 marca 2018 roku w siedzibie ośrodka szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się konferencja „Prewencja społeczna PSP na terenie woj. mazowieckiego” z udziałem funkcjonariuszy PSP koordynujących sprawy związane z szeroko rozumianą edukacją z zakresu bezpieczeństwa skierowaną min. dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu woj. mazowieckiego.

Więcej...

Pokaz ratownictwa lodowego w Płońsku

W związku z nadchodzącą odwilżą w dniu 8 marca 2018 roku, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Płońsku przeprowadzili pokaz ratownictwa lodowego dla przedszkolaków z terenu miasta Płońska. Pokazy miały na celu uświadomienie  jak niebezpieczne może okazać się nierozważne zachowanie na zamarzniętych akwenach. Strażacy w trakcie pokazu zaprezentowali kilka specjalistycznych technik ratowniczych oraz podstawy samoratowania.

 

Więcej...

Międzynarodowy Dzień Kobiet

W tym szczególnym dniu gorące życzenia wszystkiego dobrego oraz spełnienia marzeń składamy w pierwszej kolejności  funkcjonariuszkom i pracownicom cywilnym jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Szydłowiec

6 marca 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Szydłowcu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przyjęcia obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu przez mł. bryg. Pawła Sokoła.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Białobrzegi

Z dniem 1 marca mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Białobrzegach mł. bryg. Grzegorza Gozdek.

6 marca 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Białobrzegach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przyjęcia obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach przez mł. bryg. Grzegorza Gozdek.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Kanigowo do KSRG

3 marca 2018 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kanigowie, gm. Bodzanów pow. płocki odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki OSP Kanigowo do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

"spoKREWnieni służbą"

- W ubiegłym roku udało się nam zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. Mam nadzieję, że w tej edycji, kiedy do funkcjonariuszy MSWiA dołączyli żołnierze, akcja przyniesie podobne efekty. Oddajemy w ten sposób hołd Żołnierzom Niezłomnym i pomagamy potrzebującym – powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, inaugurując w czwartek ogólnopolską zbiórkę krwi „SpoKREWnieni służbą”.

Więcej...

Wręczenie aktów powołania i nagród

1 marca 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia aktów powołania oraz wręczenia nagród mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP wyróżniającym się strażakom PSP woj. mazowieckiego.

Więcej...

Sprzęt ratownictwa drogowego dla straży pożarnej

35 tysięcy złotych na zakup sprzętu ratownictwa drogowego przekazała dwóm jednostkom straży pożarnej Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”. Dzięki darowiźnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu i Ochotnicza Straż Pożarna w Płocku Trzepowie będą mogły pomagać jeszcze skuteczniej. Zakup sprzętu był możliwy dzięki wspólnej akcji programu lojalnościowego VITAY i twórców aplikacji YANOSIK. 

Więcej...

Komunikat personalny - KM PSP Płock

Z dniem 27 lutego 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica odwołał ze stanowiska zastępcy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku st. bryg. Andrzeja Borkowskiego.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Zawady do KSRG

24 lutego 2018 r. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach Gm. Radzymin pow. wołomiński odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki OSP Zawady do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Ostrzeżenie - silny mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla województwa mazowieckiego o wystąpieniu silnego mrozu. Do soboty 3 marca 2018 roku prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -13°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h.

Więcej...

Spotkanie w CPR w Radomiu

W czwartek 22 lutego w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu miało miejsce spotkanie mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdana Łasicy z operatorami numeru alarmowego 112.

Więcej...

Szkolenie w KP PSP Ciechanów

19 lutego 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie odbyło się szkolenie dotyczące pojazdów o napędzie hybrydowym.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Moszna do KSRG

17 lutego 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej PSP w Pruszkowie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której przekazano akt włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej Moszna do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Ćwiczenia "LODOWE 2018"

W ramach doskonalenia zawodowego mazowieccy strażacy zorganizowali w dniu 16 lutego 2018 roku ćwiczenia na terenie zbiornika wodnego „Niewiadoma” gm. Sabnie pow. sokołowski pod kryptonimem „Lodowe 2018”.

Więcej...

Turniej Finałowy XVI Mistrzostw Strażaków w Piłce Siatkowej

15 lutego 2018 roku w Gostyninie rozegrano Turniej Finałowy XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej.

Więcej...

Wręczenie aktów powołania i powierzenia obowiązków

14 lutego 2018 roku, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się wręczenie aktów powołania i powierzenia pełnienia obowiązków, którego dokonał sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński w obecności komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego.

Więcej...

Eliminacje strefowe Mistrzostw Strażaków w Piłce Siatkowej w Mińsku Mazowieckim

9 lutego 2018 roku w hali widowiskowo sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mrozach rozegrane zostały eliminacje strefowe do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej”.

Więcej...

Dzień europejskiego numeru alarmowego 112

W niedzielę (11 lutego) obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 i z tej okazji MSWiA przygotowało specjalny film o pracy operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Odbierają one połączenia kierowane na numer alarmowy 112 z obszaru całego kraju.

Więcej...

Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

9 lutego 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego.

Podczas narady podsumowano działania mazowieckich strażaków w 2017 roku, w tym m. in. działalność ratowniczo-gaśniczą, realizację działalności kontrolno-rozpoznawczej, polityki kadrowej, zakupów sprzętu ratowniczego, rozbudowy i modernizacji strażnic, prewencję społeczną, współpracę z jednostkami ochotniczych straży pożarnych oraz wiele innych zadań związanych z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej.

Więcej...

Włączenie jednostki OSP Brzeźnica do KSRG

3 lutego 2018 roku miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której przekazano akt włączenia OSP Brzeźnica do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Eliminacje strefowe Mistrzostw Strażaków w Piłce Siatkowej w Garwolinie

1 lutego 2018 r. w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Górznie (pow. garwoliński) rozegrano eliminacje strefowe do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej”.

Więcej...

Narada pionu kontrolno-rozpoznawczego

W dniach 30 i 31 stycznia 2018 r., Wydział Kontrolno-Rozpoznawczy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizował i przeprowadził, w siedzibie KW PSP w Warszawie, naradę szkoleniową pionu kontrolno-rozpoznawczego województwa mazowieckiego.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Szydłowiec

Z dniem 27 stycznia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu mł. bryg. Pawła Sokół.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Ostrowi Mazowieckiej

25 stycznia 2018 roku o godz. 11:00 na terenie stawu miejskiego w Ostrowi Mazowieckiej Komenda Powiatowa PSP w Ostrowi Mazowieckiej przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowały pokaz technik ratownictwa lodowego w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018”.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Piasecznie

W dniach 8 do 23 stycznia 2018 roku w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” odbyły się spotkania z uczniami szkół podstawowych  z terenu powiatu piaseczyńskiego. Spotkania, w których uczestniczyło 1100 dzieci zorganizowane były w 8 szkołach. 

Więcej...

Bezpieczne ferie w Garwolinie

19 stycznia 2018 roku o godz. 13 na akwenie na „Zarzeczu” strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie oraz druhowie z jednostek OSP w Rębkowie i w Garwolinie przeprowadzili w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” pokaz technik ratowania osób tonących, pod którymi załamał się lód.

Więcej...

Wizyta Prezesa Rady Ministrów w KM PSP Ostrołęka

W piątek 19 stycznia 2018 roku Prezes Rady Ministrów uczcił pamięć żołnierzy września 1939 roku złożeniem wieńca przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę śp.prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce.

W trakcie pobytu w Ostrołęce Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce gdzie zapoznał się ze sprzętem ratowniczym oraz rozmawiał ze strażakami pełniącymi w tym dniu służbę.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Garwolin

Z dniem 19 stycznia 2018 r. mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Garwolinie st. kpt. Tomasza Biernackiego.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Białobrzegi

Z dniem 18 stycznia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Białobrzegach mł. bryg. Grzegorza Gozdek.

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w Garwolinie

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, po raz pierwszy w bieżącym roku druhny i druhowie z 25 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej honorowo oddali krew podczas akcji przeprowadzonej w ramach Programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

Więcej...

Bądź rozważny zimą!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych. Tylko wczoraj (16 stycznia br.) dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem. Zimą szczególną uwagę powinniśmy też zwracać na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

W związku z pogodą policjanci apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących trudnych warunków atmosferycznych.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Sokołów Podlaski

Z dniem 17 stycznia 2018 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica powierzył pełnienie obowiązków na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim mł. bryg. Sławomirowi Lipka.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Radomiu

12 stycznia 2018 roku nad zalewem na Borkach w Radomiu w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo” odbyło się spotkanie z dziećmi pn. „Bezpieczne ferie 2018". Podczas spotkania omawiano zasady bezpieczeństwa w czasie zimowych ferii. W akcji wzięły udział dzieci z radomskich szkół podstawowych.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Łosicach

W dniach 8-10 stycznia 2018 roku w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” odbyły się spotkania uczniów klas I – III i IV – VII szkołach na terenie powiatu łosickiego.

Więcej...

Bezpieczne ferie w Przasnyszu

11 stycznia bieżącego roku odbyły się spotkania uczniów klas I – III i IV – VII w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Więcej...

Pokaz ratowania tonących w Ciechanowie

11 stycznia 2018 r. w ramach akcji ,, Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”, organizowanej pod patronatem MSWiA odbył się pokaz bezpiecznych technik ratowania na akwenie.

Więcej...

Nagrody dla mazowieckich strażaków

12 stycznia 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP wręczył nagrody przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz komendanta głównego PSP strażakom z terenu woj. mazowieckiego.

 

Więcej...

Bezpieczne ferie - O czym pamiętać?

W mazowieckich domach dobiegają końca przygotowania do rozpoczynających się 15 stycznia br. w województwie ferii zimowych. W tym okresie wzmożonych podróży dzieci i młodzieży,  gotowe do działania są już mazowieckie służby i inspekcje. Wszyscy rodzice wysyłający swoje dzieci na zimowy wypoczynek mogą korzystać z ich pomocy w zapewnieniu właściwego nadzoru i pomocy związanej z bezpieczeństwem podczas ferii.

Więcej...

Konferencja "Bezpieczne Ferie 2018"

9 stycznia 2018 roku w siedzibie Kozienickiego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 29 miała miejsce w konferencja inaugurująca akcję  „BEZPIECZNE FERIE 2018” na terenie woj. mazowieckiego.

Więcej...

Spotkanie z druhami OSP w Chynowie

5 stycznia 2018 w gminie Chynów w powiecie grójeckim mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica brał udział w uroczystym posiedzeniu Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chynowie.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2017 roku

68980 razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2017 roku, w tym przy 17199 pożarach, 42955 miejscowych zagrożeniach oraz 8826 fałszywych alarmach. To o 3722 interwencje więcej niż w 2016 roku. Jednocześnie jest to rekordowa liczba interwencji jednostek straży pożarnej na terenie woj. mazowieckiego.

Więcej...