Bezpieczeństwo podczas sezonu zimowego

Udzielanie pomocy osobom bezdomnym, sprawdzenie sprawności instalacji grzewczej, zachowanie ostrożności na jezdni podczas niskich temperatur, noszenie odblasków – to niektóre z prawidłowych zachowań, o których powinniśmy pamiętać podczas zimy. W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trakcie spotkania służby poinformowały Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o prowadzonych działaniach na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego działa infolinia 987 – bezpłatny i całodobowy numer, pod którym można uzyskać informacje o różnych formach pomocy dla osób bezdomnych – jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach. W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia należy dzwonić pod numer alarmowy 112. 

– W okresie zimy szczególnie musimy pamiętać o osobach bezdomnych, dla których zaczął się najtrudniejszy czas w roku. Nie bądźmy obojętni na ich problemy. Jak co roku udostępniamy numer mazowieckiej infolinii 987, pod którym można uzyskać informacje o formach pomocy oferowanych na terenie całego województwa – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda Mazowiecki zaapelował także do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, aby w okresie jesienno-zimowym zwrócili szczególną uwagę na potrzeby osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, a także osób starszych mieszkających samotnie.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w 2018 r. w województwie mazowieckim zmarło 14 osób w wyniku wychłodzenia. W roku 2019 r. z powodu wychłodzenia organizmu zmarły 2 osoby.

Państwowa Straż Pożarna w sezonie jesienno-zimowym prowadzi kontrolę obiektów socjalnych, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych. Przez cały grudzień strażacy sprawdzają także miejsca związane z magazynowaniem i sprzedażą materiałów pirotechnicznych. Przewidziane zostały też działania skierowane na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Sprawdzane są obiekty, w których przebywają najmłodsi. PSP organizuje także lekcje edukacyjne. W ramach akcji Bezpieczne lodowiska 2020, funkcjonariusze straży pożarnej pomagają zorganizować legalne i bezpieczne miejsca do zabawy na lodzie. 

Szczególnym zagrożeniem w czasie zimy jest tlenek węgla, tzw. cichy zabójca, czyli czad. O tej porze roku występuje we wszystkich budynkach, gdzie urządzenia grzewcze, instalacje gazowe oraz przewody kominowe i wentylacyjne mogą być uszkodzone, bądź zanieczyszczone. Państwowa Straż Pożarna w ramach kampanii Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa przypomina o kontrolach technicznych, częstym wietrzeniu pomieszczeń, a przede wszystkim zainstalowaniu w domu czujki czadu (tlenku węgla), która głośnym alarmem ostrzega przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu. W ramach kampanii odbywają się spotkania edukacyjne dla dzieci w szkołach i jednostkach PSP. Jak wynika ze statystyk Straży Pożarnej, od początku roku tlenkiem węgla zatruło się 95 osób, z czego 6 śmiertelnie, od września br. podtrutych zostało 17 osób. Osobna kwestia to pożary obiektów mieszkalnych, w których od początku 2019 r. rannych zostało 218 osób, 44 poniosły śmierć. Od września br. w 953 pożarach, ranne zostały 63 osoby, 9 osób zmarło.

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu prowadzone działania skupia na udzielaniu pomocy osobom bezdomnych i samotnym, które ze względu na sytuację życiową są narażone na skutki działania zimy. Patrolowane są miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Ośrodki pomocy społecznej są informowane o osobach starszych, osobach i rodzinach będących w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na zakup materiałów opałowych. Policjanci udzielają informacji osobom bezdomnym o możliwościach uzyskania pomocy. 

Policjanci przypominają o złych warunkach atmosferycznych na drogach i konieczności zachowania szczególnej ostrożności po zmroku oraz przygotowaniu pojazdu do zimy (m.in. wymiana opon z letnich na zimowe, płynów do spryskiwaczy). Do pieszych i rowerzystów skierowano apel o korzystanie z elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe. 

Komenda Stołeczna Policji także koncentruje swoje działania na pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym, dbaniu o bezpieczeństwo na drodze oraz o bezpieczeństwo mieszkańców w okresie przedświątecznym. Realizuje m.in. akcję edukacyjno-prewencyjną pn. Nie daj się złowić związaną z działaniami przeciwko kieszonkowcom.

Policjanci komend rejonowych i powiatowych policji garnizonu stołecznego utrzymują ścisłą współpracę z właścicielami i zarządcami budynków oraz ogrodów działkowych w celu dokonywania kontroli wytypowanych wcześniej miejsc, w których mogłyby przebywać osoby bezdomne. 

Na spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim obecni byli m.in.: Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki, nadbryg. Bogdan Łasica, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, insp. Marek Chodakowski, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, podinsp. Sebastiana Strzeżek, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, Paweł Błasiak, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW, Prezes Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mirosław Antos, Wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy.

 

Opracowanie: Mazowiecki Urząd Wojewódzki,

Zdjęcia: mł. bryg. Karol Kierzkowski - KW PSP w Warszawie.

Wróć