Bezpieczny wypoczynek pod namiotami

3 lipca 2018 r.  strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach, przy udziale służb współdziałających, dokonali sprawdzenia obozów pod namiotami pod kątem ochrony przeciwpożarowej oraz nadzoru przestrzegania wymogów przeciwpożarowych przez kierowników obozów harcerskich.

Przed rozpoczęciem obozu organizator musiał uzyskać zgodę mazowieckiego kuratorium oświaty, która wydawana jest m. in. z wykorzystaniem opinii straży pożarnej. Na terenie obozów harcerskich zostały przeprowadzone czynności kontrolno-rozpoznawcze mające na celu rozpoznanie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Na terenie obozowiska zostały wyznaczone drogi ewakuacyjne, miejsce zbiórki do ewakuacji oraz bezpieczne miejsce pobytu na wypadek zagrożenia. Harcerze mają łączność radiową z dyżurnym Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Białobrzegach. Dzięki łączności radiowej dyżurny może szybciej nawiązać kontakt z organizatorami obozu. Ponadto w obozowisku znajdują się trzy telefony w różnych sieciach komórkowych.

Podczas pierwszych dni obozowiska funkcjonariusze PSP przeprowadzili prelekcję z uczestnikami kolonii na temat bezpieczeństwa, zasad zachowania się w lesie oraz sposobów używania podręcznego sprzętu gaśniczego. Wyznaczone zostało miejsce przeznaczone do palenia ogniska, uzgodnione z Nadleśnictwem Dobieszyn.

Czytaj również „Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Białobrzegi.

Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami
Protokol_uzgodnien_2018.pdf (1.5 MiB)

Wróć