Ćwiczenia "LAS 2019" w powiecie ciechanowskim

29 czerwca 2019 roku drogą leśną samochodem osobowym jechało dwóch mężczyzn. W odległości około 30 m od drogi zauważyli pożar poszycia leśnego, który rozprzestrzeniał się w głąb lasu. Nie zatrzymując się, chcieli jak najszybciej opuścić teren lasu.  Nagle zerwał się silny wiatr powalając kilka drzew na drogę odcinając im tym samym możliwość zawrócenia i wyjazdu z lasu. W związku z zaistniałą sytuacją skręcili w boczną drogę starając się jak najszybciej opuścić las. Po przejechaniu około 1km. uderzyli w karpę, która znajdowała się częściowo na drodze leśnej. Kierujący pojazdem stracił przytomność natomiast pasażer oddalił się pieszo w celu wezwania pomocy.

Na szczęście jest to tylko założenie do ćwiczeń, które odbyły się 29 czerwca 2019 roku na terenie Lasów Państwowych w Leśnictwie Lekowo.  Celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności organizacji akcji gaszenia wielkopowierzchniowego pożaru lasu, doskonalenie sposobu dostarczania wody do miejsca pożaru w trudnych warunkach terenowych oraz współdziałanie z innymi podmiotami.

Ćwiczenia rozpoczęły się od zbiórki na terenie jednostki OSP Pawłowo i złożenia meldunku przez asp. Marcina Jakubowskiego komendantowi powiatowemu PSP w Ciechanowie – mł bryg. Jarosławowi Nowosielskiemu  o gotowości jednostek OSP do przeprowadzenia ćwiczeń. Następnie omówiono zakres ćwiczeń, przypomniano zasady BHP podczas działań ratowniczo-gaśniczych oraz dokonano sprawdzenia sprzętu, jaki posiada każda z jednostek biorących udział w ćwiczeniach.

O godz. 10: 00 rozpoczęła się część praktyczna i dysponowanie sił i środków na miejsce zdarzenia – do Leśnictwa Lekowo. W trakcie ćwiczeń powołany został sztab akcji, w którym współpracowali przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP Ciechanowie, pracownicy Lasów Państwowych oraz Wojska i Policji. 

W ćwiczeniach zaangażowanych zostało ponad 96 strażaków z OSP: Glinojeck, Ościsłowo, Gołymin-Ośrodek, Grudusk, Łysakowo, Kraszewo, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Wierzbowo OSP Lekowo, Szulmierz, Sońsk, Sarnowa Góra, Gąsocin, Rydzewo, Nasierowo, Pawłowo, Łopacin, pracownicy Lasów Państwowych oraz Policja (z psem tropiącym) i 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, którzy przeszukiwali teren lasu w celu odnalezienia osoby poszkodowanej.

Zmagania ćwiczących obserwowali:

  • Komendant Powiatowy PSP w Ciechanowie – mł. bryg. Jarosław Nowosielski
  • Wójt Gminy Regimin - Mariola Kołakowska
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Ciechanów – Tomasz Dróżdż

Po zakończeniu ćwiczeń Komendant Powiatowy PSP w Ciechanowie wraz z Wójtem Gminy Regimin podsumowali ćwiczenia i podziękowali uczestnikom za zaangażowanie.

 

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Damian Kołpaczyński – Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie.

 

Wróć