Ćwiczenia "Lodowe 2019" w Gostyninie

W dniach 5 - 7 lutego na terenie jeziora ,,Bratoszewo” w Gostyninie w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzone zostały ćwiczenia "Lodowe 2019”, dla strażaków z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej PSP w Gostyninie oraz wytypowanych jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu gostynińskiego.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności technik z zakresu ratownictwa lodowego na poziomie podstawowym, a w szczególności:

  • doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na lodzie,
  • sprawdzenie możliwości taktycznych sił i środków PSP i OSP,
  • doskonalenie umiejętności dowodzenia, współdziałania i organizacji akcji na zamarzniętych akwenach wodnych,
  • wykorzystanie walorów taktyczno-technicznych posiadanego sprzętu,
  • sprawdzenie i doskonalenie działania systemów łączności.

Każdego roku, podczas zimowej aury dochodzi do wypadków na zamarzniętych rzekach i zbiornikach wodnych, których ofiarami są  wędkarze oraz przypadkowe osoby przebywający na lodzie.

W ramach  akcji ,,Bezpieczne Ferie 2019” obserwatorami ćwiczeń były dzieci będące uczestnikami zimowisk zorganizowanych na terenie miasta Gostynina . Obserwatorzy  ćwiczeń poinformowani zostali o niebezpieczeństwie z jakim można się spotkać  w czasie przebywania na zamarzniętych akwenach wodnych  oraz jak się zachować w sytuacji  załamania się lodu, jak wezwać pomoc oraz w jaki sposób podjąć działania ratunkowe przy pomocy posiadanego wyposażenia.

 

Opracowanie i zdjęcia : Komenda Powiatowa PSP w Gostyninie.

Wróć