Ćwiczenia ratownicze "TRIAGE 2019"

16 maja 2019 r. o godz. 14:00 w miejscowości Lipówki, powiat garwoliński odbyły się ćwiczenia z udziałem pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej "TRIAGE 2019”. Ich celem było doskonalenie zasad współdziałania i koordynacji działań ratowniczych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie, specjalistycznych grup ratownictwa technicznego i medycznego, jednostek OSP oraz innych służb podczas zdarzeń masowych w komunikacji drogowej, prowadzonych na jeszcze budowanej drodze krajowej S17.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek z udziałem samochodu ciężarowego, samochodu dostawczego przewożącego pracowników budowy i trzech samochodów osobowych, w wyniku którego poszkodowanych zostało 21 osób, w związku z czym zdarzenie zostało uznane za masowe.

Dysponowane były kolejne siły i środki, w tym m. in. zabezpieczenie kwatermistrzowskie, zespoły ratownictwa medycznego, sekcja ratownictwa medycznego "Warszawa Medyk", dodatkowe jednostki ochotniczych straży pożarnych oraz Policja. Spośród ratowników PSP wyznaczony został koordynator działań medycznych, który dokonał segregacji pierwotnej osób poszkodowanych.

W trakcie prowadzonego rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził, że jedna osoba znajdowała się pod samochodem osobowym, który wbił się pod samochód ciężarowy, a dwie osoby nieprzytomne pozostają uwięzione samochodzie osobowym. W związku z powyższym zaistniała konieczność zadysponowania grupy ratownictwa technicznego SGRT z JRG 10 Warszawa.

Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonywali dostęp i ewakuowali kolejne osoby poszkodowane z samochodu dostawczego i pojazdów osobowych oraz udzielali im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z wykorzystaniem sprzętu ratownictwa technicznego wykonano dostęp i wydobyto osoby znajdujące się pod samochodem ciężarowym. Ponadto ratownicy wyposażeni w lekkie ubrania chemiczne zabezpieczyli wyciek oleju napędowego ze zbiornika przewożonego na samochodzie ciężarowym.

Po uwolnieniu wszystkich osób, dokonaniu wtórnej segregacji oraz transporcie osób poszkodowanych do szpitala, miejsce objęte działaniem ratowniczym zostało przekazane Policji, celem przeprowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych. Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwał zespół rozjemców z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie i Komendy Powiatowej PSP w Otwocku.

 

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Garwolin.

Wróć