Działania mazowieckich strażaków w związku z epidemią koronawirusa

Polowe izby przyjęć

W związku ze stanem epidemii na ternie kraju mazowieccy strażacy prowadzą działania wspierające przy szpitalach, gdzie na 30 marca 2020 roku)  utworzyli 21 polowych izb przyjęć, których dozoruje 68 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Polowe izby przyjęć utworzono przy szpitalach w Ciechanowie, Garwolinie, Kozienicach, Mińsku Mazowieckim, Nowym Mieście nad Pilicą, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Sochaczewie, Wyszkowie oraz Zwoleniu.

Ponadto, tylko 30 marca 2020 roku strażacy prowadzili 24 działania pomocowe dla ludzi objętych kwarantanną m. in. w dowożeniu żywności oraz lekarstw i płynów dezynfekujących.

Zobacz mapę działań Państwowej Straży Pożarnej w związku z koronawirusem

 

Wsparcie logistyczne jednostek PSP

W celu zabezpieczenia ratowników w środki dezynfekcji Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie zamówiła niezbędne materiały do produkcji  płynu do dezynfekcji rąk oraz płynu do dezynfekcji powierzchni.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 6 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy, o specjalizacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego, przygotowali 13000 litrów płynu dezynfekującego (10000 litrów do dezynfekcji rąk oraz 3000 litrów do dezynfekcji powierzchni), który sukcesywnie wydawany jest komendom powiatowym i miejskim PSP z terenu woj. mazowieckiego. Płyn przygotowany jest według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod nadzorem strażaków z wykształceniem chemicznym.

Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie złożyła zamówienie oraz oczekuje na dostawę materiałów do produkcji kolejnych 36000 litrów płynu do dezynfekcji z przeznaczeniem dla jednostek organizacyjnych PSP z terenu woj. mazowieckiego.

Jednocześnie Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie pozyskuje środki ochrony indywidulanej z zasobów Komendy Głównej PSP oraz poprzez sukcesywne zamówienia i dostawy ze środków finansowych KW PSP oraz przekazanych przez KG PSP z przeznaczeniem na wsparcie działań związanych z koronawirusem.

Do 30 marca 2020 roku KW PSP w Warszawie przekazała środki ochrony indywidualnej jednostek organizacyjnych PSP woj. mazowieckiego:

 • maseczki chirurgiczne - 48000 sztuk,
 • rękawiczki ochronne jednorazowe - 115900 sztuk,
 • maseczki FFP2 oraz FFP 3 - 425 sztuk,
 • ubrania ochronne typ 5B – 3450 sztuk,
 • gogle – 165 sztuk,
 • termometry bezdotykowe – 58 sztuk.

 

Wsparcie logistyczne jednostek OSP

W związku z prowadzonymi działaniami z zakresu zwalczania koronawirusa na terenie woj. mazowieckiego (na 314 gmin) wyznaczono 291 jednostek ochotniczych straży pożarnych w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym oraz 22 jednostki OSP poza ksrg dedykowanych do działań pomocowych.

W ramach współpracy oraz zabezpieczenia działań jednostek OSP przekazano ochotniczym strażom pożarnym sprzęt do dezynfekcji oraz wyposażenie ochrony indywidualnej:

 • 10638 maseczek higienicznych,
 • 604 półmaski FFP,
 • 411 sztuk gogli oraz okularów ochronnych,
 • 13014 jednorazowych rękawic lateksowych,
 • 331 litrów płynu do dezynfekcji rąk,
 • 229 litrów do dezynfekcji powierzchni.

Ponadto komendy powiatowe i miejskie PSP z terenu woj. mazowieckiego przeprowadziły instruktaż z zakresu zasad ochrony osobistej dla 3861 druhów ochotniczych straży pożarnych.

 

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski na podstawie informacji z Wydziału Logistycznego oraz Operacyjnego KW PSP w Warszawie.

Zdjęcia: JRG PSP nr 6 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy.

Wróć