Fala upałów nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami na piątek 21 sierpnia oraz sobotę 22 sierpnia 2020 roku. Temperatura w wielu miejscach ma przekroczyć 30 stopni, a w sobotę  prognozuje się nawet 35 stopni. Ponadto, w sobotę 22 sierpnia prognozuje się również wystąpienie burz z gradem oraz porywy wiatru do 80 km/h.

Zalecamy ograniczanie przebywania na pełnym słońcu oraz pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas wypoczynku nad wodą. Od początku czerwca do 20 sierpnia 2020 roku w Polsce utonęły 223 osoby w tym w czerwcu 60, w lipcu 86 oraz w sierpniu 77 osób. Najwięcej utonięć odnotowano podczas weekendu 8-9 sierpnia (17 osób) oraz podczas soboty i niedzieli 15-16 sierpnia (13 osób).

W 2020 roku strażacy interweniowali 2244 razy na obszarach wodnych (w tym od  1 czerwca do 21 sierpnia odnotowano 1327 zdarzeń na wodzie). Najwięcej interwencji odnotowano na terenie woj. mazowieckiego 228, kujawsko-pomorskiego 224 oraz dolnośląskiego 218.

 

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.  Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać pod wpływem alkoholu i narkotykach jest to jedna z najczęstszych najczęstszy przyczyn utonięć. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu lub zdrowiu powinniśmy natychmiast zgłaszać na numer alarmowy 112. Dzięki temu możemy uratować czyjeś życie.

 

Bezpieczeństwo pożarowe na obszarach leśnych

Fala upałów powoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. W piątek 21 sierpnia 2020 roku Instytut Badawczy Leśnictwa prognozuje, niemal w całym kraju, średnie oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. 

Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.

Tylko w sierpniu 2020 roku strażacy w Polsce brali udział w 559 pożarach lasów. Dla porównania w lipcu strażacy interweniowali przy 341, a w czerwcu przy 324 pożarach lasów. Od początku roku powstało już 6091 pożarów lasów, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego 1600, świętokrzyskiego 582 oraz lubuskiego 445. Do największej liczby pożarów na terenach leśnych doszło w kwietniu 2020 roku, kiedy strażacy interweniowali aż 3534 razy.

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy o przestrzegania podstawowych zasad: W lasach  oraz w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest palenie ognisk oraz grillowania poza miejscami wyznaczonymi, wypalania traw i pozostałości roślinnych palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych.

 

Czytaj również „Poradnik RCB - Jak przetrwać Upał”

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski na podstawie danych KCKR KG PSP oraz Komendy Głównej Policji.

Wróć