Interwencje w związku z silnym wiatrem 30.09.2019

754 razy interweniowali mazowieccy strażacy w związku z silnym wiatrem w poniedziałek 30 września 2019 roku. Interwencje dotyczyły usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi z ulic i chodników. Strażacy zabezpieczali również uszkodzenia budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Porywisty wiatr uszkodził 24 budynki, w tym 18 mieszkalnych i 4 gospodarcze. Najwięcej w powiecie radomskim 4 i zwoleńskim 4 oraz w powiatach garwolińskim, gostynińskim, przysuskim, sochaczewskim i w Warszawie (po dwie interwencje). Silny wiatr poważnie uszkodził dachy na budynkach w powiecie piaseczyńskim 1 oraz gostynińskim 1.

Niestety w wyniku silnego wiatru cztery osoby zostały ranne, w tym jeden strażak. W Radomiu gałąź spadła na mężczyznę, natomiast w powiecie grodziskim dwie osoby spadły z rusztowania. W Warszawie strażak doznał urazu barku podczas usuwania połamanych konarów drzewa.

Najwięcej interwencji odnotowano w:

  • Warszawie 117
  • pow. piaseczyńskim 75
  • pow. radomskim 50
  • pow. grójeckim 44
  • pow. żyrardowskim 38

 

Interwencje w związku z silnym wiatrem w Polsce

Jak poinformował rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak w poniedziałek 30 września 2019 roku, w związku z deszczem i wiatrem, w całym kraju było 6 591 interwencji straży pożarnej. Jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych.

Najwięcej - 1 001 działań strażaków - było w Wielkopolsce, 875 w woj. łódzkim i 754 na Mazowszu. 5 979 interwencji związanych było z wiatrem, a 612 z wypompowywaniem wody z piwnic zalanych obiektów.

W wyniku załamania pogody jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych, w tym pięciu strażaków. Wczoraj po południu ok. godz. 16 w miejscowości Nowy Nart w woj. podkarpackim na jadący samochód przewróciło się drzewo. Kierowca zginął, a dwie osoby zostały ranne.

Pięć rannych osób było również w woj. lubuskim - w tym jeden strażak, cztery osoby w woj. mazowieckim - w tym jeden strażak, trzy osoby w Wielkopolsce - w tym jeden strażak, dwie osoby w woj. podkarpackim - w tym jeden strażak i dwie osoby w woj. świętokrzyskim - w tym jeden strażak. W woj. dolnośląskim ranny został jeden strażak, jedna osoba została też ranna w woj. zachodniopomorskim. 

W całej Polsce zostało uszkodzonych 397 dachów, w tym 246 na budynkach mieszkalnych. Generalnie najwięcej szkód było w województwach południowych i centralnych. Dachy zostały zabezpieczone, a zdecydowana większość - kilka tysięcy zdarzeń - to interwencje związane z usuwaniem połamanych i powalonych przez wichurę drzew.

Czytaj także „W całym kraju ponad 6,5 tysiąca interwencji, jedna osoba zginęła.”

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Wróć