Jubileusz 140 lat OSP Gostynin

W sobotę, 5 października, gostynińska brać strażacka obchodziła jubileusz 140-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyninie. Jest to jedna z najstarszych, aktywnie  działających, jednostek ochotniczych straży pożarnych na Mazowszu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Intencją przewodnią była modlitwa za strażaków i ich rodziny.

Po mszy świętej strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi i uczestnikami obchodów przemaszerowali, w asyście orkiestry dętej na podzamcze gostynińskiego zamku, gdzie odbył się uroczysty apel.

W obecności gości, w tym władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, przedstawicieli instytucji oraz lokalnej społeczności dokonano uroczystego odznaczenia sztandaru  jubilatki ,,Złotą Odznaką św. Floriana  Mazovia II klasy Na Wstążce”, za zasługi w realizacji statutowych zadań Stowarzyszenia, w dziedzinie upowszechniania służby Polsce, związanej z imieniem jej Patronów.

Prezes OSP Gostynin dh Karol Podleśny otrzymał złotą odznakę, a Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski brązową. Wręczono także szereg medali i odznaczeń związkowych,  osobom cywilnym oraz strażakom, którzy wnieśli wielki wkład pracy oraz swoje osobiste zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów, podziękowań oraz życzeń, kierowanych do strażaków. Wielokrotnie podkreślono ich zaangażowanie i poświęcenie dla służby społecznej.

W czasie uroczystości zorganizowano wystawę, na której zaprezentowano zabytkowe samochody pożarnicze. Komenda  Powiatowa PSP w Gostyninie zorganizowała tory przeszkód dla najmłodszych oraz warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Opracowanie: KP PSP Gostynin,

Zdjęcia: Urząd Miasta Gostynin.

Wróć