Podsumowanie interwencji podczas nocy sylwestrowej

Mazowieccy strażacy interweniowali 150 razy w noc sylwestrową, w tym przy 95 pożarach, 34 miejscowych zagrożeniach oraz 21 fałszywych alarmach. W porównaniu do nocy sylwestrowej z 2017 na 2018 rok strażacy odnotowali ponad 40 interwencji więcej.

Jeszcze przed północą 31 grudnia 2018 roku  miała miejsce ewakuacja w centrum handlowym przy ul. Emilii Plater w Warszawie. W jednym pomieszczeniu powstało zadymienie w jednym z zamkniętych pomieszczeń, prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Ewakuowano około 2000 osób z centrum handlowego przed przybyciem straży pożarnej. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W działaniach brało udział sześciu strażaków i jeden samochód gaśniczy.

Po godzinie 1:00 w nocy 1 stycznia 2019 roku strażacy interweniowali w budynku wielorodzinnym w Radomiu przy ul. Marii Gaji gdzie prawdopodobnie doszło do rozpylenia gazu pieprzowego. W zdarzeniu ucierpiały cztery osoby, w tym dwoje dzieci. W działaniach brało udział 12 strażaków i trzy samochody straży pożarnej.

Najwięcej interwencji dotyczyło pożarów,  w tym aż 67 spowodowanych przez fajerwerki oraz 13 w obiektach mieszkalnych i 8 środków transportu. Na szczęście nikt nie został poszkodowany w związku z pożarami.

34 interwencje dotyczyły miejscowych zagrożeń, w tym 19 w obiektach mieszkalnych, pięć wypadków samochodowych na mazowieckich drogach oraz sześć interwenci medycznych.

Strażacy interweniowali również w związku z fałszywymi alarmami. Trzynaście interwenci pochodziło z instalacji wykrywania zlokalizowanych w zakładach produkcyjnych, obiektach handlowych i obiektach użyteczności publicznej.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach:

  • Warszawa 66
  • płocki 9
  • radomski 9
  • piaseczyński 8
  • wołomiński 8

 

Tragiczna noc sylwestrowa

Do godziny 6 rano przez całą noc sylwestrową straż pożarna interweniowała 1664 razy, z czego 828 interwencji dotyczyło pożarów, w których zginęły cztery osoby - przekazał we wtorek rano starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Niestety, tegoroczny sylwester był wyjątkowo tragiczny - przyznał. Po pożarze jednej z kamienic w Łodzi liczba ofiar wzrosła do pięciu. Tylko do północy strażacy w całym kraju wyjeżdżali 987 razy, w tym 354 razy do gaszenia pożarów, w których rannych zostało osiem osób. W miejscowości Rudnik w województwie lubelskim zginęła jedna osoba. Do innych zdarzeń, takich jak na przykład wypadki drogowe, wzywano strażaków 530 razy. W wypadkach na drogach zginęło 10 osób, a 166 osób zostało rannych.

Od północy do godziny szóstej rano strażacy interweniowali 677 razy, z czego 474 razy interwencje dotyczyły pożarów. Zginęły w nich trzy osoby, a pięć zostało poszkodowanych. Oba tragiczne pożary, które skutkowały ofiarami śmiertelnymi, wybuchły w województwie małopolskim. Pierwszy - dwie minuty po północy w miejscowości Żegiestów w powiecie nowosądeckim, drugi - o godzinie 4.45 w Podgórskiej Woli w powiecie tarnowskim.

Czytaj także „Wyjątkowo tragiczna noc sylwestrowa”

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Wróć