Podsumowanie świątecznych interwencji mazowieckich strażaków

Podczas Świąt Bożego Narodzenia od 24 do 26 grudnia 2019 roku mazowieccy strażacy interweniowali 277 razy, w tym przy 61 pożarach, 176 miejscowych zagrożeniach oraz 40 fałszywych alarmach.

W porównaniu do Świąt Bożego Narodzenia w 2018 roku strażacy odnotowali o 13 interwencji mniej (w 2018 roku 290 interwencji, natomiast w 2019 roku 277 zdarzeń). Niestety, bilans świąt 2019 roku to pięć osób śmiertelnych i trzy ranne w pożarach oraz dwie osoby śmiertelne i 54 osoby ranne w miejscowych zagrożeniach.

Tegoroczne święta upłynęły pod znakiem pożarów w obiektach mieszkalnych, aż 35 z 61 wszystkich pożarów miało miejsce w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Niestety w wigilię Świąt Bożego Narodzenia w Warszawie przy ul. Dorohuskiej doszło do pożaru w wyniku którego dwie osoby straciły życie. Pierwszego dnia świąt, ponownie w Warszawie, dwie osoby straciły życie w pożarze mieszkania przy ul. Czumy. Czarna seria trwała także drugiego dnia świąt 26 grudnia 2019 roku. W Warszawie przy ul. Żagańskiej powstał pożar na pierwszym piętrze w trzypiętrowym bloku mieszkalnym. Niestety, w pożarze jedna osoba straciła życie.

W związku z trwającym okresem grzewczym Państwowa Straż Pożarna przypomina o dokonaniu obowiązkowych okresowych przeglądów instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w naszych domach rekomendujemy stosowanie czujek dymu oraz czadu, które alarmują mieszkańców w przypadku powstania pożaru lub emisji tlenku węgla z urządzeń grzewczych.

Mazowieccy strażacy interweniowali podczas świąt przy 176 miejscowych zagrożeniach, w tym przy:
- 60 w transporcie drogowym,
- 30 interwencjach medycznych,
- 28 interwencjach związanych z silnym wiatrem oraz opadami deszczu.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Wróć