Stop wypalaniu traw

Po raz kolejny ruszyła akcja „Stop pożarom traw” odwołująca się do zaprzestania wypalania traw w okresie wiosennym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna nawołuje do pochylenia się nad tematem, który powraca w okresie od marca do maja, kiedy to znacząco poprawiające się warunki pogodowe sprzyjają nierozsądnym decyzjom wypalania nieużytków rolnych.

Statystyki w tym zakresie są jednoznaczne – w ubiegłym roku spośród wszystkich pożarów na terenie naszego kraju ponad 30% stanowiły pożary traw i nieużytków rolnych, które wygenerowały szkody na niebagatelną kwotę 10 mln zł.

W samym województwie mazowieckim od stycznia do pierwszego tygodnia kwietnia Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 1900 wezwań do pożarów traw, co stanowi ponad 45% wszystkich pożarów. Pocieszającym jest fakt, że świadomość obywatelska wzrasta, a cyklicznie nawoływanie do ostrożności i uświadamianie jakie zagrożenia niosą tego typu praktyki przynoszą realne rezultaty. I tak patrząc na statystyki za 2017 rok zauważymy, że w analogicznym okresie od stycznia do kwietnia w roku bieżącym liczba wyjazdów do pożarów traw jest mniejsza o ponad 600, co niewątpliwie jest sukcesem
w rozumieniu zwiększonej świadomości i odpowiedzialności mieszkańców Mazowsza.

Więcej na https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/17164,Straz-pozarna-apeluje-nie-wypalaj-traw.html

Opracowanie kpt. Grzegorz Mszyca - KW PSP w Warszawie

Wróć