Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

30 kwietnia 2019 roku miała miejsce uroczysta zbiórka w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystości brali udział funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. W trakcie uroczystości przypomniano o historii barw narodowych oraz odczytano list z życzeniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji Dnia Strażaka 2019.

„Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzić będziemy w czwartek jest wyrazem naszego szacunku i przywiązania do symbolu narodowego jakim jest flaga. Jako Naród możemy być szczególnie dumni, że pomimo wielu bolesnych chwil w historii Polski, nasze symbole przetrwały i możemy się z nimi identyfikować” powiedział st. bryg. Bogdan Łasica mazowiecki komendant wojewódzki PSP.

Jednocześnie mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica podziękował funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym Komendy Wojewódzkiej PSP za służbę i pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz życzył sukcesów zawodowych i pomyślności w życiu prywatnym.

St. bryg. Bogdan Łasica serdecznie zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2019 roku oraz nadchodzących Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2019 roku w Warszawie. Uroczystości  rozpoczynają się pielgrzymką strażaków do relikwii św. Floriana, która wyruszy o godzinie 7:30 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 5 KM PSP m. st. Warszawy przy ul. Marcinkowskiego 2 w kierunku bazyliki katedralnej św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji strażaków i ich rodzin.

Decyzją komendanta głównego PSP w dniu 2 maja 2019 roku podczas zmiany służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej w całym kraju będzie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej.

W uroczystości udział wzięli:

  • st. bryg. Bogdan Łasica – mazowiecki komendant wojewódzki PSP,
  • st. bryg. Mirosław Jasztal – zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP,
  • bryg. Artur Gonera - zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe obchodzone od 2004 roku. Jego celem jest przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy o polskich symbolach narodowych, rodzimych tradycjach patriotycznych oraz historii naszej ojczyzny.

Świętując ten dzień należy przede wszystkim pamiętać, że flaga to narodowy symbol, do którego należy odnosić się z wyjątkowym szacunkiem.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwo­nych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używa­ne przez dopingujących ich kibiców.

Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstro­wali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.

W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.

Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie,

Zdjęcia: bryg. Cezary Szarawarski - Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Wróć