X Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Halowej

Ponad 100 drużyn z kilkunastu krajów - w sumie około 1400 piłkarek i piłkarzy z kraju i zza granicy - brało udział w tegorocznym X Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w piłce nożnej halowej im. podkom. Andrzeja Struja, który miał miejsce w dniach 13-15 lutego 2019 roku w Warszawie.

Turniej otworzył Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W mowie inauguracyjnej szef Policji przypomniał, że główny cel turnieju to upamiętnienie bohaterstwa funkcjonariusza Policji, który rotę ślubowania wypełnił do końca.

Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w piłce nożnej halowej o puchar Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sportu i Turystyki, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W tym szczególnym dla polskiej Policji jubileuszowym roku ponad 100 drużyn rozgrywało mecze w 10 halach sportowych.

Ze względu na rosnące zainteresowanie Turniejem została także wprowadzona dodatkowa kategoria 35+ mężczyzn, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. W tej kategorii do udziału zgłosiło się 25 drużyn.

Państwowa Straż Pożarna wystawiła w turnieju trzy drużyny. W kategorii „Open” zagrała drużyna reprezentacja Polski PSP oraz drużyna reprezentacji woj. mazowieckiego pod nazwą KW PSP w Warszawie. W kategorii „35+” Państwowa Straż Pożarna wystawiła reprezentację mazowieckich strażaków pod nazwą KW PSP w Warszawie.

Rozgrywki w kategorii „Open” rozpoczynała faza grupowa zorganizowana w osiem grup po osiem lub dziewięć drużyn. Do fazy Play Off awansowały po cztery drużyny z grupy.

Reprezentacja woj. mazowieckiego KW PSP w Warszawie zajęła czwarte miejsce w swojej grupie co dało jej awans do 1/16 finału gdzie ulegli drużynie Ministerstwa do spraw Nadzwyczajnych z Białorusi 0:2.

Natomiast reprezentacja PSP dotarła aż do 1/4 finału gdzie odpadła po rzutach karnych 2:3 z  rosyjską drużyną „Friendship IPA”. Ostatecznie polscy strażacy zajęli piąte miejsce w kategorii „Open”.

W kategorii „35+” drużyny posegregowano w dwóch grupach po 11 i 12 zespołów. Pierwsze osiem z każdej grupy awansowało do 1/8 finału.

Mazowieccy strażacy zajęli trzecie miejsce w swojej grupie.

 1. IPS Lviw (Ukraina),
 2. Friendship IPS (Rosja),
 3. KW PSP Warszawa (Polska).

W 1/8 finału mazowieccy strażacy rywalizowali z reprezentacją Żandarmerii Wojskowej wygrywając 1:0. Następnie w 1/4 finału strażacy mierzyli się z drużyną Ministerstwa do spraw Nadzwyczajnych z Białorusi. W regulaminowym czasie gry padł remis 0:0 co oznaczało rzuty karne. Lepsi okazali się polscy strażacy wygrywając 3:2 (W piłce halowej wykonuje się po trzy rzuty karne).

W walce o finał mazowieccy strażacy rywalizowali z reprezentacją Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej ze Szczecina wygrywając aż 3:0!.

Walka o puchar Komendanta Głównego Policji, a tym samym zwycięstwo w turnieju w kategorii „35+”, rozegrała się pomiędzy ukraińską drużyną „IPA Lviw” a reprezentacją PSP woj. mazowieckiego. Strażacy dobrze rozpoczęli strzelając pierwszego gola drużynie ukraińskiej. Niestety po emocjonującym pojedynku polscy strażacy ulegli drużynie „IPA Lviw” 1:2.

Mimo porażki w finale reprezentacja PSP woj. mazowieckiego odniosła niebywały sukces. Na 25 drużyn w kategorii „35+” strażacy zajęli drugie miejsce. Co więcej, mazowieccy strażacy jako jedyna drużyna z Polski zdobyła miejsce medalowe.  W kategorii „Open” pierwsze cztery lokaty zajęły drużyny zagraniczne (piąta była reprezentacja PSP). Natomiast w kategorii „35+” na trzy pierwsze miejsca dwa zajęły zagraniczne drużyny.

Indywidualnym sukcesem mógł się pochwalić ogn. Grzegorz Wurman z Komendy Miejskiej PSP w Radomiu wybrany najlepszym bramkarzem turnieju w kategorii „35+”.

 

Skład reprezentacji KW PSP w Warszawie kategoria „35+”

 1. Grzegorz Wurman  - JRG PSP 1 KM PSP Radom,
 2. Karol Woźniak - KM PSP Siedlce,
 3. Piotr Olszewski - KM PSP Siedlce,
 4. Andrzej Elak - KP PSP Pułtusk,
 5. Karol Kuras - KP PSP Piaseczno,
 6. Sylwester Płacheta - KP PSP Sochaczew,
 7. Paweł Janiszewski - KW PSP Warszawa,
 8. Paweł Adamczyk - MZ KM PSP m. st. Warszawy,
 9. Wojciech Gacek - MZ KM PSP m. st. Warszawy,
 10. Łukasz Zawadzki - JRG 3 PSP KM PSP m. st. Warszawy,
 11. Łukasz Kaczmarczyk - JRG 6 PSP KM PSP m. st. Warszawy,
 12. Artur Wójcik - JRG 9 PSP KM PSP m. st. Warszawy.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski oraz mł. bryg. Artur Wójcik  na podstawie informacji Komendy Stołecznej Policji.

Zdjęcia: Komenda Stołeczna Policji oraz str. Cezary Dominiak z KM PSP m. st. Warszawy.

Wróć