XV Maraton Komandosa

24 listopada 2018 roku miał miejsce XV  Maraton Komandosa organizowanym w Lublińcu. W rywalizacji wzięli udział strażacy z województwa mazowieckiego st. ogniomistrz Krzysztof Jastrzębski oraz str. Michał Zugaj, którzy reprezentowali Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie.

Maraton Komandosa jest jednym z najcięższych maratonów w Polsce. Jego uczestnicy mieli do pokonania 42 kilometry 195 metrów w pełnym umundurowaniu, z plecakiem ważącym minimum 10 kilogramów. Trasa wiodła przez okoliczne lasy Lublińca.

Twardzielom, którzy decydują się na uczestnictwo w biegu zakazuje się korzystać z pomocy osób trzecich. Mogą oni liczyć tylko na siebie i współzawodników. Na starcie maratonu stanęło 477 uczestników, bieg ukończyło 463 uczestników.

Tegoroczny Maraton Komandosa połączono ze Zlotem Mistrzów polskiego maratonu, w którym udział wzięło ponad 30 maratończyków, m.in.  Wanda Panfil, Kamila Gradus, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk i Jerzy Skarżyński.

Uroczyste zakończenie biegu miało miejsce na hali sportowej. Nagrody i dyplomy uczestnikom biegu wręczali mistrzowie polskiego maratonu. Pomimo bardzo silnej konkurencji str. Michał Zugaj z czasem 4:43:14 zajął 2 miejsce w kategorii Straż Pożarna i 64 miejsce w kategorii OPEN. St. ogn. Krzysztof Jastrzębski z czasem 6:20:14 zajął 10 miejsce w kategorii Straż Pożarna i 365 miejsce w kategorii OPEN.

Michałowi i Krzysztofowi gratulujemy wytrzymałości i hartu ducha.

Opracowanie: Andrzej Kreczman KW PSP w Warszawie,

Zdjęcia: Andrzej Kreczman KW PSP w Warszawie, Zmierzymy Czas Opole.