XV Pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana

Z okazji Dnia Strażaka 2019 na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP nr 5 w Warszawie przy ul. Marcinkowskiego 2 spotkali się uczestnicy XV Pielgrzymki Strażaków do Relikwii Św. Floriana, która wyruszyła ulicami warszawskiej Pragi, z ulicy Marcinkowskiego, ulicami Jagiellońską i Kłopotowskiego, a następnie ulicą Sierakowskiego do Bazyliki Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie znajdują się relikwie patrona strażaków Świętego Floriana.

W 2004 roku z Krakowa do Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze, w uroczysty sposób, przeniesiono część relikwii świętego Floriana. Pierwsza pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana miała miejsce 4 maja 2015 roku.  

Po mszy świętej nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek i wieńców przy tablicy upamiętniającej strażaków poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział Centralnych Obchodach Dnia Strażaka na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wręczono nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej, w tym st. bryg. Bogdanowi Łasicy mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP. Podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka miała miejsce uroczysta promocja absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na  pierwszy stopień oficerski Państwowej Straży Pożarnej.

W Pielgrzymce brali udział m. in.:

 • gen. brygadier Leszek Suski – komendant główny PSP,
 • nadbryg. Marek Jasiński – zastępca komendanta głównego PSP,
 • st. bryg. Arkadiusz Biskup – zastępca komendanta głównego PSP,
 • st. bryg. Tadeusz Jopek - zastępca komendanta głównego PSP,
 • nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP – rektor-komendant SGSP,
 • st. bryg. Bogdan Łasica – mazowiecki komendant wojewódzki PSP,
 • dh Antoni Jan Tarczyński – prezes oddziału wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego,
 • absolwenci SGSP,
 • Komendanci powiatowi/miejscy PSP woj. mazowieckiego,
 • Poczty sztandarowe PSP oraz OSP woj. mazowieckiego,
 • Kompania honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej,
 • strażacy PSP oraz druhowie OSP,
 • Przedstawiciele Krajowej Izby Kominiarzy.

 

Przeniesienie relikwii św. Floriana z Krakowa do Warszawy.

4 maja 2004 roku, w godzinach przedpołudniowych, drogą z Krakowa w kierunku Warszawy zmierzała nietypowa kolumna strażacka. Mazowieccy strażacy z komendantami, prezesem ZOSP RP i strażackim kapelanem wieźli relikwie św. Floriana otrzymane od metropolity krakowskiego jako dar Krakowa dla Warszawy. Przekazane do bazyliki katedralnej  pod wezwaniem św. Floriana i św. Michała Archanioła miały już na zawsze uświetniać sanktuarium strażackie, miejsce corocznych inauguracji obchodów Dnia Strażaka w Polsce.

Strażacy mazowieccy zdążający z relikwiami świętego Floriana odczuwali dużą odpowiedzialność oraz dumę, że to właśnie im przypadł zaszczyt eskortowania tego wyjątkowego daru.

Ceremonia przekazania relikwii rozpoczęła się poranną mszą świętą w katedrze królewskiej
na Wawelu, którą sprawował ks. Franciszek kardynał Macharski. Przy głównym ołtarzu zwanym Ołtarzem Ojczyzny znajdowała się przygotowana dla Warszawy cząstka relikwii patrona strażaków. Następnie wyniesiono z katedry relikwie  umieszczone w okazałej drewnianej figurze gdzie nastąpił moment pożegnania się na dziedzińcu wawelskim.

Przekazanie relikwii z dobrej woli nie jest rzeczą zwyczajną. Zwykle otrzymują je kościoły nowo wybudowane, by umieścić je w głównym ołtarzu. Z inspiracji warszawskich pożarników i kapelanów pożarniczych  powstała inicjatywa przeniesienia relikwii św. Floriana z Krakowa do Warszawy. Wówczas nie wszyscy strażacy wierzyli, że może się to udać. A jednak prośba została uwzględniona.

Po drodze do Warszawy mazowieccy strażacy pokłonili się Matce Boskiej Ostrobramskiej
w sanktuarium w Skarżysku Kamiennej. Następnie kontynuowali swoją niezwykłą podróż o czym świadczyły powitania strażackie – posterunki czterdziestu mazowieckich straży. Przejeżdżającą kolumnę witały pododdziały ze swoimi kapelanami, sztandarami i wozami bojowymi pozdrawiając się wzajemnie włączając sygnały.

Kiedy kolumna dotarła do Warszawy, przed oddziałem V na Pradze powitały ją rzesze strażaków z komendantem głównym PSP, prezesem ZG ZOSP RP, senatorowie i posłowie oraz władze stolicy.

Po uroczystym powitaniu ruszyła procesja do Świątyni Mazowieckich Strażaków z udziałem orkiestry strażackiej, sztandarów i kompanii honorowych. Za nimi szła kapituła katedralna i delegacje strażaków z rodzinami. Gdy pochód ukazał się u wlotu ulicy prowadzącej do świątyni rozdzwoniły się wszystkie dzwony katedralne. Przybywające relikwie przywitał na progu bazyliki katedralnej ks. biskup Kazimierz Romaniuk ordynariusz Diecezji Warszawsko- Praskiej.

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie.

Źródło części historycznej: Wojciech Jabłonowski „O świętym Florianie... i nie tylko.”
Warszawa 2007.

Wróć