Aktualności 2015

Coraz niższe temperatury - przypominamy o zasadach bezpieczeństwa

Meteorolodzy prognozują coraz niższe temperatury powietrza od -3°C nawet do -15°C w nocy. Niestety takie warunki pogodowe sprzyjają powstawaniu pożarów w obiektach mieszkalnych. Podczas mrozów dogrzewamy nasze mieszkania przy pomocy urządzeń elektrycznych, piecyków węglowych lub opalanych gazem.

Dodatkowym zagrożeniem jest tlenek węgla popularnie zwany „czadem”, który może powstawać w wyniku wad urządzeń grzewczych, niesprawnej wentylacji lub nieszczelnych przewodach dymowych i spalinowych.

Więcej...

Sprzęt ratownictwa technicznego dla mazowieckich strażaków

W związku z realizacją przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie zawartej umowy na dostawę 2 sztuk ciężkiego pojazdu ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji (Mega City) w dniu 23 grudnia br. przeprowadzona została pozytywna procedura odbioru techniczno-jakościowego oraz faktycznego przedmiotowych samochodów.

Więcej...

Nietypowe akcje siedleckich strażaków

Do nietypowego zdarzenia doszło w niedzielę 27 grudnia 2015 roku w miejscowości Wólka Soseńska, gmina Mordy w powiecie siedleckim - do kanału gnojonego pod oborą wpadło 6 krów. Zwierzętom groziło utonięcie.

Więcej...

Interwencje strażaków podczas świąt

Podczas świąt od 24 do 26 grudnia na terenie woj. mazowieckiego strażacy interweniowali 286 razy w tym przy 106 pożarach, 144 miejscowych zagrożeniach oraz 36 fałszywych alarmach.

Więcej...

Wigilijne spotkania w warszawskich Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych PSP

23 grudnia 2015 r. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Józef Galica odwiedził warszawskie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 16, JRG 2, JRG 7, JRG 4, JRG 3 składając strażakom życzenia świąteczne i noworoczne.

Więcej...

Spotkanie opłatkowe w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

21 grudnia miało miejsce spotkanie opłatkowe w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Wigilijne spotkanie rozpoczął Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Józef Galica, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz przekazał w imieniu własnym najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej...

Podwyżki dla służb MSWiA

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, oraz Biura Ochrony Rządu otrzymają od nowego roku podwyżki.

Więcej...

Powołanie składu Komisji Dyscyplinarnej przy Mazowieckim Komendancie Wojewódzkim PSP

Decyzją Komendanta Głównego PSP nr 1320/2015 z dnia 11 grudnia 2015 roku powołano, na okres czterech lat, Komisję Dyscyplinarną przy Mazowieckim Komendancie Wojewódzkim PSP.

Więcej...

Wigilijne spotkanie służb mundurowych woj. mazowieckiego

16 grudnia 2014 r. w gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyło się spotkanie opłatkowe służb mundurowych województwa mazowieckiego.

Wigilijne spotkanie rozpoczął Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Józef Galica, który przywitał wszystkich zgromadzonych oraz przekazał w imieniu własnym i współorganizatorów tego spotkania - komendantów i szefów służb i instytucji województwa mazowieckiego, najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej...

Olimpiada zdrowego stylu zycia w Żurominie

14 grudnia 2015 roku w ramach współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie przeprowadzili pokaz z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy w ramach Olimpiady Zdrowego Stylu Życia. Dodatkowo strażacy przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego zachowania w domu, podczas której pokazali czujki dymu i czadu oraz ich zasadę działania.

Więcej...

"Szlachetna Paczka" w Ciechanowie

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie po raz kolejny w ramach akcji „Szlachetna Paczka” pomogli jednej z potrzebujących rodzin. Za zebrane pieniądze przygotowano paczkę, którą mamy nadzieję odpowiada oczekiwaniom rodziny i wniesie odrobinę radości w życie codzienne obdarowanych.

Przekazanie paczek nastąpiło 12 grudnia b.r. (sobota) do wskazanego magazynu przy ul. 17-go Stycznia w Ciechanowie. Następnie, dzięki wolontariuszom, trafią one do rodzin.

Więcej...

Ćwiczenia "Mieszkaniówka 2015"

W sobotę, 5 grudnia w powiecie siedleckim, w miejscowości Zbuczyn ponad stu strażaków pod okiem najlepszych instruktorów z Poznania, Krakowa, Olsztyna, Łodzi i Warszawy ćwiczyła gaszenie pożarów wewnętrznych podczas specjalistycznych ćwiczeń „Mieszkaniówka 2015”.

Więcej...

Spotkanie z reprezentacją PSP woj. mazowieckiego w piłce halowej

10 grudnia w siedzibie KW PSP w Warszawie miało miejsce spotkanie mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z reprezentacja województwa w halowej piłce nożnej, która na Mistrzostwach Polski Strażaków zajęła 4 miejsce.

Więcej...

Pomoc dla strażaka

Mateusz Maluszkiewicz jest ratownikiem wysokościowym w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu. 18 listopada 2015 r., podczas prowadzenia działań ratowniczych, uległ ciężkiemu wypadkowi. W wyniku upadku z wysokości doznał bardzo poważnych obrażeń czterech kończyn, kręgosłupa oraz klatki piersiowej. Obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jest już po wielogodzinnej operacji, ale czekają go kolejne.

Więcej...

Szkolenie podstawowe strażaków OSP w Żurominie

W okresie od 25 września do 2015 r. do 29 listopada 2015 r. odbyło się Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu żuromińskiego jest to kolejne tego typu szkolenie organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie. Było to jednoetapowe szkolenie prowadzone w systemie weekendowym.

Więcej...

Strażak narażając życie uratował płonącego sąsiada

St. ogn. Dariusz Szewczak z Państwowej Straży Pożarnej w Makowe Mazowieckim okazał się ogromnym bohaterem. Narażając swoje życie uratował płonącego sąsiada.

Do zdarzenia doszło 2 grudnia w miejscowości Nowe Gąsewo (gm. Sypniewo). Tuż przed godziną 16 st. ogn. Dariusz Szewczak przebywając w domu zauważył, że w drewnianym budynku sąsiada, dokładnie w kuchni, pojawił się ogień.

Więcej...

Narada kadry kierowniczej PSP woj.mazowieckiego

2 grudnia 2015 roku w Ośrodku Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada szkoleniowa kadry kierowniczej Państwowej Straży pożarnej woj. mazowieckiego której przewodniczył nadbryg. Józef Galica Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w powiecie warszawskim zachodnim

27 listopada 2015 r. odbyły się ćwiczenia jednostek z Powiatu Warszawskiego Zachodniego na terenie Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach (gm. Ożarów Mazowiecki)

Więcej...

Szkolenie oficerów wsparcia w Siedlcach

26 listopada 2015r. w Siedlcach przy ul. Starzyńskiego odbyły się ćwiczenia ratownicze pod nazwą „Zdarzenie masowe na przejeździe kolejowym z udziałem plutonu wsparcia z powiatu siedleckiego oraz pociągu ratowniczego PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach”.

Było to szkolenie doskonalące pionu operacyjnego, "oficerów wsparcia" oraz powiatowych koordynatorów ratownictwa medycznego powiatów wchodzących w skład "Rejonu Wschodniego".

Więcej...

VII Halowy Turniej w Drabinie Hakowej

26 listopada na terenie Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono VII Halowy Turniej o Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej kończący cykl turniejów o „Puchar Mazowsza w Drabinie Hakowej”.

Więcej...

Włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Klembowie do KSRG

27 listopada 2015 r. na placu apelowym przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Klembowie pow. wołomiński odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji włączenia do Krajowego Systemu ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Ćwiczenia w zespole szkół w Lutocinie

25 listopada 2015 roku Komenda Powiatowa PSP w Żurominie zorganizowała ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze na obiekcie Zespołu Szkół w Lutocinie – Przedszkole Samorządowe.

Więcej...

Polacy ufają straży pożarnej

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wyniki najnowszych badań, z których wynika, że straż pożarna jest instytucją życia publicznego, której Polacy najbardziej ufali w pierwszej połowie 2015 r. Zaufanie do straży pożarnej deklaruje ok. 94 proc. Polaków.

Więcej...

Ćwiczenia "PATROL 15"

Tuż po północy 19 listopada dyżurny stacji stołecznego metra zaobserwował dziwne zachowanie pasażerów wracających z meczu na stadionie i wyczuł intensywny, drażniący zapach unoszący się na peronie kolejki. Natychmiast powiadomił o zdarzeniu z dużą liczbą poszkodowanych dyspozytora ruchu i dyżurnego komisariatu policji metra, którzy podjęli decyzję o ewakuacji stacji z powodu podejrzenia uwolnienia toksycznej substancji chemicznej.

Więcej...

Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków

16 listopada 2015 roku z okazji Święta Dnia Niepodległości w Bazylice Katedralnej Świętego Floriana na warszawskiej Pradze odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków.

Więcej...

Odprawa pionu logistycznego

W dniach 5-6 listopada 2015 roku, Wydział Logistyczny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zorganizował w Ośrodku Szkolenia w Pionkach, odprawę dla służb kwatermistrzowskich i technicznych z jednostek organizacyjnych PSP z terenu województwa mazowieckiego.

Więcej...

"Ogień Niepodległości" na mogiłach żołnierzy Legionów Polskich na Wołyniu

Strażacy nadbryg. Marek Kowalski Zastępca Komendanta Głównego PSP oraz nadbryg. Andrzej Witkowski Łódzki Komendant Wojewódzki PSP i bryg. Tomasz Krzyczkowski komendant powiatowy PSP w Lipsku uczestniczyli w uroczystościach pobrania Ognia Niepodległości na mogiłach żołnierzy Legionów Polskich znajdujących się w Kostiuchnówce na Wołyniu.

Więcej...

Ćwiczenia kompanii gaśniczej "Szydłowiec"

9 listopada 2015 r. zorganizowane zostały Ćwiczenia Zgrywające sił i środków Mazowieckiej Brygady Odwodowej oraz sił własnych powiatu szydłowieckiego. Miejscem ćwiczeń były kompleksy leśne Nadleśnictwa Skarżysko w miejscowości Sadek. Założono, że nieznany sprawca dokonuje podpalenia w kilku różnych miejscach w lesie. Do zdarzenia dysponowane były siły i środki przewidziane do likwidacji pożarów zgodnie z powiatowym planem ratowniczym.

Więcej...

Uroczystość otwarcia nowej siedziby JRG PSP nr 2 w Radomiu

12 listopada 2015 roku miało miejsce uroczyste otwarcie siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Radomiu.

Więcej...

11 listopada Święto Niepodległości

Święto Niepodległości, przywrócone przez sejm w 1989 roku, to bez wątpienia najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.

Więcej...

Narada dotycząca zagadnień teleinformatyki i łączności

W dniach 26-27 października 2015 roku, Wydział Informatyki i Łączności Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizował w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Pionkach, naradę dotyczącą zagadnień teleinformatyki i łączności dla
przedstawicieli KP/KM PSP województwa mazowieckiego.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w Płocku

27 października Komenda Miejska PSP w Płocku przeprowadziła ćwiczenia ratownicze na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej PCC EXOL S.A. Zakład zlokalizowany jest na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (PPPT), stanowiącego obszar inwestycyjny obejmujący powierzchnię ok. 200 hektarów.

Więcej...

Złożenie hołdu zasłużonym strażakom

2 listopada 2015 roku z delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyły wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „Skała”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Komunalnym (d. Wojskowy) i Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Północnym.

 

Więcej...

XIII Mistrzowstwa w Halowej Piłce Nożnej

28 października 2015 roku przeprowadzono XIII Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej Funkcjonariuszy PSP. Zawody rozgrywano w obiektach sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, ul. Kościuszki 16 oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego, ul. Bohaterów Warszawy 10.

 

Więcej...

Ćwiczenia "PUSZCZA 2015"

29 października na granicy powiatów ostrowskiego oraz wyszkowskiego (w okolicach miejscowości Poręba) na terenie kompleksu leśnego „Puszcza Biała” miały miejsce ćwiczenia jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pod kryptonimem „Puszcza 2015”.

 

Więcej...

Narada szkoleniowa kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

27 października 2015 roku w Ośrodku Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce narada szkoleniowa kadry kierowniczej Państwowej Straży pożarnej woj. mazowieckiego której przewodniczył nadbryg. Józef Galica Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

 

Więcej...

Eliminacje strefowe w Halowej Piłce Nożnej

23 października 2015 roku w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą odbyły się Eliminacje Strefowe do XIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej - grupa strefowa „Lipsko”.

 

Więcej...

Odprawa pionu operacyjnego

W dniach 21-23 października br. Wydział Operacyjny KW PSP i Ośrodek Szkolenia w Pionkach zorganizowały i przeprowadziły naradę służbową pionu operacyjnego połączoną z doskonaleniem zawodowym dla Naczelników Wydziałów Operacyjnych Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej
woj. mazowieckiego.

Więcej...

Włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielewie do KSRG

21 października 2015 r. w Chmielewie w powiecie kozienickim odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia jednostki OSP w Chmielewie do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

 

Więcej...

Pierwszy "Bezpieczny Dom" na Mazowszu oraz ogólnopolska akcja edukacyjna "Ognik" w ramach Rządowego Programu "Bezpieczna +"

21 października 2015 roku w Radomiu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie wraz z Komendą Miejską PSP w Radomiu oddała do użytku salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Bezpieczny dom”. Jest to pierwsza tego typu sala w województwie mazowieckim.

 

Więcej...

Wręczenie odznaczeń i awansów mazowieckim strażakom

20 października 2015 r. na placu przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 9 przy ul. Domaniewskiej 40a w Warszawie miał miejsce apel z okazji wręczenia odznaczeń i awansów funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa mazowieckiego.

 

Więcej...

Podsumowanie projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej

19 października 2015 roku w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce konferencja promująca efekty Projektów współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko pod nazwą „Wsparcie techniczne ratownictwa ekologicznego i chemicznego” oraz „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”

Więcej...

Pożary domów jednorodzinnych

 

Cztery osoby straciły życie po tragicznych pożarach domów jednorodzinnych w nocy oraz o poranku 15 października 2015 roku.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji gazowej, wentylacyjnej oraz kominowej. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Więcej...

Szkolenie druhów OSP w Żurominie

 

W okresie od 18.09.2015 r. do 11.10.2015 r. odbyło się Szkolenie Dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to kolejne w tym roku szkolenie organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie. Część teoretyczna szkolenia została przeprowadzona w systemie e-learningowym, natomiast część praktyczna oraz egzamin końcowy w systemie weekendowym.

Więcej...

Zawody sportowe jednostek OSP w powiecie płońskim

 

11 października 2015 roku na stadionie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu płońskiego.

Więcej...

Czujka dymu ratuje życie

W sobotę 10 października w Legionowie pięcioosobowa rodzina zatruła się czadem (tlenkiem węgla) od początku września już 10 osób zatruło się tym toksycznym gazem. (Tlenek węgla nie ma zapachu, oraz barwy dlatego nie jesteśmy w stanie wyczuć czadu własnymi zmysłami ).

Ponadto, w niedzielę 11 października na terenie powiatu białobrzeskiego życie stracił mężczyzna w pożarze swojego domu.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów instalacji gazowej, wentylacyjnej oraz kominowej. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Więcej...

Ustąp pierwszeństwa - zjedź z drogi

 

Co roku na ternie woj. mazowieckiego straż pożarna interweniuje ponad 50 000 razy w tym około 6000 razy podczas wypadków samochodowych. W sytuacjach kryzysowych
na drogach bardzo ważny jest szybki i sprawny dojazd służb ratowniczych aby zapewnić skuteczną pomoc osobom poszkodowanym.

Więcej...

Wypadek samochodowy w powiecie płońskim

 

8 października 2015 r. o godz. 04:29 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Płońsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym  w miejscowości Zarębin gm. Czerwińsk nad Wisłą. Zderzeniu uległy samochód ciężarowy marki MAN oraz samochód dostawczy marki Renault Mascott.

Więcej...

Porozumienie pomiędzy Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP a Polską Spółką Gazownictwa oddział w Warszawie

 

Mając na uwadze zapewnienie wysokiej skuteczności i sprawności działań ratowniczych prowadzonych na obszarze woj. mazowieckiego w czasie pożarów, klęsk żywiołowych i miejscowych zagrożeń związanych z siecią gazową, której operatorem jest Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., uznając nadrzędność ratowania osób w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia w dniu 2 października br. nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP a Polską Spółką Gazownictwa oddział w Warszawie.

Więcej...

Ćwiczenia Wilshire 2015

 

18 września 2015 roku na terenie zakładu Wilshire Holding sp. z o.o. w miejscowości Pass w powiecie warszawskim zachodnim odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Wilshire 2015”. Zakład zakwalifikowany do zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zajmujący m in. magazynowaniem oraz obsługą logistyczną. Ćwiczenia przeprowadzono w oparciu o wytypowane Reprezentatywne Zdarzenie Awaryjne zawarte w Wewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym zakładu.

Więcej...

Narada pionu kontrolno-rozpoznawczego

 

17-18 września 2015 roku, Wydział Kontrolno-Rozpoznawczy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizował i przeprowadził, na terenie poligonu szkoleniowego w Kręsku Ośrodka Szkolenia KW PSP w Warszawie, naradę pionu kontrolno-rozpoznawczego województwa mazowieckiego.

Więcej...

Nowy sprzęt ratowniczy dla strażaków

Zakończona została realizacja przedsięwzięć przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie, która działała jako pełnomocnik Komend Wojewódzkich PSP z terenu kraju na wykonanie jednego z największych kontraktów w historii Państwowej Straży Pożarnej tj.: dostawę średnich oraz ciężkich samochodów ratownictwa chemicznego.

 

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków po III kwartałach 2015 roku

54 835 razy interweniowali mazowieccy strażacy w trakcie III kwartałów 2015 roku. Najwięcej zdarzeń dotyczyło miejscowych zagrożeń, których zanotowano 25 677.

 

Więcej...

Bieg przełajowy o "Nóż Komandosa"

2 października 2015 r. w XIX Biegu przełajowym o Nóż Komandosa im. gen dyw. Włodzimierza Potasińskiego udział wzięło ponad 600 zawodników. Zarówno cywile jak i mundurowi pokonywali trasę w lesie pod Lublińcem w mundurze.

Więcej...

Manewry gminne w powiecie mławskim

25 oraz 28 września na terenie powiatu mławskiego miały miejsce gminne manewry jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Więcej...

Bezpieczna droga do szkoły

25 września 2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie po raz czternasty odbyła się inauguracja powiatowego roku szkolnego 2015/2016 pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”.

Więcej...

Centralne Zawody Sportowo-Obronne Żołnierzy Rezerwy

24 września 2015 r. w obiektach 1 Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki odbyły się XIV Centralne Zawody Sportowo-Obronne Żołnierzy Rezerwy, które zrealizowane zostały przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

Więcej...

Narada szkoleniowa archiwistów

W dniu 23 września 2015 roku, Wydział Organizacji i Nadzoru  KW PSP w Warszawie, zorganizował i poprowadził w ramach doskonalenia zawodowego naradę szkoleniową z zakresu realizacji zadań kancelaryjno – archiwalnych pracowników i funkcjonariuszy KP/M PSP województwa  mazowieckiego. 

Więcej...

100-lecie OSP Jazgarzew

W dniu 12 września 2015 r.  Ochotnicza Straż Pożarna w Jazgarzewie (powiat piaseczyński) obchodziła jubileusz 100-lecia działalności. 

Więcej...

Grom Challenge

W sobotę 5 września dwaj strażacy z Ciechanowa Cezary Kurjata i Sławomir Skibiński wzięli udział w nietypowym biegu. W miejscowości Czerwony Bór odbył się Grom Challenge.

Więcej...

Turniej w Dwuboju Pożarniczym w Ciechanowie

8 września 2015 roku Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie była gospodarzem Mazowieckiego Turnieju w Dwuboju Pożarniczym o Puchar Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Płońsk wypadek samochodu osobowego

6 września w miejscowości Postruże gm. Naruszewo doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Kierujący samochodem osobowym zjechał z drogi i uderzył lewym bokiem w drzewo.

Więcej...

Lataj z głową

W związku z coraz większą popularnością bezzałogowych statków powietrznych oraz ich dostępnością, Urząd Lotnictwa Cywilnego w trosce o bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego przygotował spot telewizyjny oraz stronę internetową www.latajzglowa.pl, mające na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze zasady bezpiecznego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi, potocznie nazywanymi „dronami”.

Więcej...

Nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Pruszkowie

5 września 2015 r. odbyła się uroczystość nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Więcej...

Płońsk ćwiczenia "Wypadek 2015"

W środę 2 września Komenda Powiatowa PSP w Płońsku zorganizowała ćwiczenia pod kryptonimem „wypadek 2015”, miejscem ćwiczeń była ul. Żołnierzy Wyklętych w Płońsku. Ćwiczenia obejmowały 3 warianty, dzięki czemu każda zmiana służbowa miała okazję zapoznać się ze specyfiką działań podczas zdarzeń masowych oraz praktycznie doskonalić swoje umiejętności.

Więcej...

Pożar lasu w powiecie lipskim

Ponad 50 zastępów ratowniczo - gaśniczych i ponad 230 strażaków brało udział w gaszeniu pożaru lasu, który miał miejsce w Górkach i Jarentowskim Polu gm. Chotcza.

Więcej...

76 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

Więcej...

Zawody sportowo-pożarnicze w powiecie żuromińskim

31 sierpnia 2015 roku na Stadionie Miejskim w Żurominie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu żuromińskiego. W zawodach uczestniczyło łącznie 14 drużyn, w tym:

  • 3 Dziewczęce Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP,
  • 5 Chłopięcych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP
  • 6 Męskich Drużyn Pożarniczych OSP

Więcej...

Manewry służb ratowniczych w powiecie lipskim

28 sierpnia 2015 roku w miejscowości Chotcza Dolna gm. Chotcza oraz Kłudzie, gm. Solec nad Wisłą zostały przeprowadzone ćwiczenia na rzece Wiśle. W manewrach wzięły udział Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej, Formacja Obrony Cywilnej, Policja, Pogotowie Ratunkowe. Ćwiczenia zostały podzielone na dwa epizody.

Więcej...

Zderzenie dwóch aut osobowych w powiecie sochaczewskim

Jedna ofiara śmiertelna i siedem osób poszkodowanych, w tym jedno dziecko, to tragiczny bilans wypadku drogowego, do którego doszło 15 sierpnia, około godziny 12:20, na ulicy Wyszogrodzkiej w Rybnie (gmina Rybno).

Więcej...

Zderzenie samochodu z łosiem

7 sierpnia 2015 r strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie uczestniczyli w usuwaniu skutków nietypowego zdarzenia drogowego. O godzinie 21.17 na numer alarmowy straży pożarnej 998 wpłynęło zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego z łosiem na drodze wojewódzkiej w miejscowości Przedwojewo gmina Opinogóra.

Więcej...

Katorżnik 2015

8 sierpnia, przy jeziorze Posmyk w podlublinieckim Kokotku na zaproszenie Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” i Jednostki Wojskowej Komandosów dwie drużyny i jeden zawodnik indywidualnie reprezentowało Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie w XI Biegu Katorżnika. „Katuje, upadla i miesza z błotem” - to sztandarowe hasło imprezy, cyklicznie organizowanej przez Wojskowy Klub Biegacza „Meta” oraz Jednostkę Wojskową Komandosów.  XI edycja Biegu Katorżnika zaskoczyła nie tylko rekordową frekwencją, ale przede wszystkim najwyższą temperaturą w historii zawodów. Blisko 1400 uczestników musiało stawić czoła dwunastokilometrowej trasie prowadzącej przez najbardziej podmokłe i błotniste tereny lublinieckiego Kokotka, a wśród nich nasi strażacy:

Więcej...

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Fala upałów przechodząca przez województwo mazowieckie sprawiła, że na terenach leśnych ściółka jest bardzo sucha oraz utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe.

Straż pożarna apeluje o rozwagę podczas spacerów lub wypoczynku na łonie natury. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu stwarzający zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

Więcej...

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

W związku z upałami MSW i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Od początku lipca w Polsce utonęło 130 osób. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach.

Więcej...

Fala upałów na terenie woj. mazowieckiego

Od poniedziałku 3 sierpnia na terenie woj. mazowieckiego prognozuje się wystąpienie wysokich temperatur powietrza przekraczających 30°C.

W następnych dniach temperatura maksymalna od 30°C do około 35°C, temperatura minimalna od 16°C do 21°C.

Więcej...

Szkolenie druhów OSP w Mińsku Mazowieckim

2 sierpnia 2015 r. zakończyło się trwające od 20 czerwca 2015 r. „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”, realizowane w systemie weekendowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim dla druhów z jednostek: OSP Lubomin, OSP Pustelnik, OSP Guzew, OSP Falbogi, OSP Rządza, OSP Czarna, OSP Sulejówek, OSP Skupie, OSP Ładzyń, OSP Stanisławów i OSP Okuniew

Więcej...

IX Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

Tradycją jest już, że każdego roku, w  miesiącu sierpniu, strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wraz ze swoimi rodzinami podążają pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę by zaczerpnąć siły, mądrości, nadziei ale przede wszystkim miłości do Boga, Ojczyzny i człowieka

Więcej...

Wypadek autobusu DK 17 pow. garwoliński

O godz. 6.25 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o wypadku na drodze krajowej nr 17 w miejscowości Górzno Kolonia, któremu uległ autobus należący do ukraińskiego przewoźnika.

Więcej...

Burze w województwie mazowieckim

W miniony weekend mazowieccy strażacy interweniowali blisko 2 000 razy w związku z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które miały miejsce w województwie mazowieckim w sobotę oraz w niedzielę.

Więcej...

Dzien Strażaka w Mławie

18 lipca 2015 roku w miejscowości Dzierzgowo (pow. mławski) odbyły się obchody z okazji "100 – lecia OSP w Dzierzgowie oraz Powiatowego Dnia Strażaka  2015" .  W uroczystościach uczestniczyli: Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie st.bryg. Krzysztof Frączkowski, Warmińsko - Mazurski Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie st.bryg. Mirosław Rutecki, Przedstawiciel Zarządu Głównego ZOSP RP nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kołakowski, Poseł na Sejm RP Mirosław Koźlakiewicz oraz przedstawiciele władz samorzadowych szczebla powiatowego i gminnego.

Więcej...

Jubileusz 20 lat funkcjonowania KSRG

18 lipca 2015 r. na Placu Rynku Wielkiego w Szydłowcu odbył się Uroczysty Apel z okazji „Jubileuszu 20 rocznicy uruchomienia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”

Więcej...

Ćwiczenia dla jednostek OSP w Legionowie

W dniu 19 czerwca 2015r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie zorganizowała ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Celem tegorocznych ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań w zakresie ratownictwa technicznego i medycznego podczas działań drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem znajomości procedur ratowniczych oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

Więcej...

Ćwiczenia na terenie fermy drobiu w Żurominie

9 lipca 2015 roku Komenda Powiatowa PSP w Żurominie zorganizowała i przeprowadziła ratownicze ćwiczenia pożarnicze na obiekcie budynku produkcyjno-hodowlanego nr 10 fermy drobiu w Chodubce.

Więcej...

Ćwiczenia na terenie centrum logistycznego w Sochaczewie

W dniach 6-8 lipca 2015 roku na terenie centrum logistycznego Prologis Park w Sochaczewie przy ul. Olimpijskiej, odbyły się ćwiczenia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sochaczewie, połączone z próbną ewakuacją obiektu.

Więcej...

Pożar kurnika w Żurominie

6 lipca 2015 roku o godzinie 7:39 do Komendy Powiatowej PSP w Żurominie wpłynęło zgłoszenie pożaru kurnika wielkopowierzchniowego w miejscowości Brudnice gm. Żuromin.

Więcej...

Ćwiczenia pożarnicze w Żurominie

1 lipca 2015 roku Komenda Powiatowa PSP w Żurominie zorganizowała i przeprowadziła ćwiczenia na obiekcie Starostwa Powiatowego w Żurominie.

Więcej...

Interwencje strażaków w I półroczu 2015 roku

29 365 razy interweniowali mazowieccy strażacy w pierwszym półroczu 2015 roku. Najwięcej zdarzeń dotyczyło pożarów, których zanotowano 15 197.

Więcej...

Ćwiczenia "Stacja 2015"

Na Mazowszu służby ratunkowe rozpoczęły akcję „Bezpieczne Wakacje 2015”, nad bezpieczeństwem będą czuwały min. Straż Pożarna, Policja i Pogotowie Ratunkowe.

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2015” we wtorek 30 czerwca 2015 roku o godzinie 10:00 Straż Pożarna wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Warszawie oraz Policją zorganizowała ćwiczenia na terenie Miejsca Obsługi Podróżnych w Brwinowie na terenie autostrady A2 (MOP Brwinów 444-443 km w kierunku poznania).

Więcej...

XXXII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym

Dwie setne sekundy zabrakło do Mistrza Polski reprezentacji woj. mazowieckiego podczas XXXII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym!!!

Reprezentacja Mazowsza zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej XXXII Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym!!!

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła drużyna z woj. pomorskiego, która w ćwiczeniu bojowym uzyskała lepszy o dwie setne sekundy czas (28,63) od reprezentacji woj. mazowieckiego, która uzyskała czas (28,65).

Więcej...

Zawody drużyn pożarniczych OSP powiatu żyrardowskiego

W niedziele 28 czerwca na stadionie KS Mszczonowianka przeprowadzono VIII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze jednostek OSP z terenu powiatu żyrardowskiego. Organizatorem zawodów był zarząd powiatowy ZOSP RP w Żyrardowie.

Po zaciętej sportowej rywalizacji klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:

Więcej...

Dzień Strażaka 2015

4 maja w dniu swojego patrona św. Floriana strażacy w całej Polsce obchodzą swoje święto.

Z tej okazji straże pożarne zawodowej oraz ochotnicze organizują uroczyste apele podczas których min. prezentują lokalnej społeczności swoje wyposażenie oraz organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży.

W tych dniach chcemy być bliżej ludzi aby wspólnie świętować i przypominać o zasadach bezpieczeństwa pożarowego.

Więcej...

Bezpieczne Wakacje 2015

W czasie wakacji nad bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Mazowsza czuwać będzie m.in. , straż pożarna, policja, sanepid, nadzór budowlany i inspekcja transportu drogowego. Służby będą prowadzić działania w miejscu zamieszkania np. w ramach akcji "Lato w mieście", ale też w miejsach wypoczynku oraz na drogach. Zaplanowano liczne spotkania o charakterze profilaktyczno - edukacyjnym dla dzieci, kontrolowane będą również punkty sprzedaży alkoholu oraz dopalaczy.

Więcej...

„Koleją po wiedzę” - II edycja działań profilaktycznych.

Dobiegła końca kolejna edycja działań profilaktycznych pn. „Koleją po wiedzę” dotyczących zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania w środkach komunikacji i na obszarach kolejowych oraz zasad bezpieczeństwa pożarowego w obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych.

 

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze "FERTICO 2015"

23 czerwca 2015 roku na terenie zakładu FERTICO sp. z o.o. w Błoniu przy ul. Bieniewicka 43 (zakład zaliczany do ZDR) powstaje zdarzenie drogowe. W wyniku zderzenia samochodu ciężarowego (ciągnik siodłowy z naczepą) z samochodem osobowym poszkodowane zostają dwie osoby, a samochód ciężarowy zaczyna się palić. Pożarem objęta zostaje naczepa z ładunkiem (środki chemiczne w opakowaniach kartonowych na palecie).

Więcej...

Odprawa kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

24 czerwca 2014 roku w Ośrodku Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce odprawa kadry kierowniczej Państwowej Straży pożarnej woj. mazowieckiego której przewodniczył nadbryg. Józef Galica Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

Więcej...

Szkolenie przeciwpowodziowe druhów OSP

W dniach 19-21 czerwca 2015 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku zorganizowała szkolenie z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach. Celem było przygotowanie strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań przeciwpowodziowych, likwidacji skutków powodzi oraz zadań ratowniczych na wodach śródlądowych i powodziowych terenach zalewowych.

Więcej...

Ćwiczenia przeciwpowodziowe "Gassy"

20 czerwca 2015 roku, w miejscowości GASSY powiat piaseczyński, odbyły się ćwiczenia manewrowe Kompanii Specjalnej "Zalew" COO oraz Kompanii Powodziowej "Legionowo" WOO. Miejsce prowadzonych ćwiczeń zostało wybrane z uwagi na znajdujące się tam wały przeciwpowodziowe i regularną przeprawę promową przez rzekę Wisłę. Ćwiczenia poprzedziła inspekcja pododdziałów kompani odwodowych.

Więcej...

Przygody Misia Ratownika

Już w najbliższą środę (24 czerwca) w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci wraz z partnerem Grupą PZU przekażą przedstawicielom służb (Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego) maskotki „Misia ratownika”.  Miś Ratownik to przytulanka, która wręczana jest dzieciom w sytuacji nieszczęśliwego wypadku przez służby, które jako pierwsze docierają na miejsce zdarzeń. Do służb trafi ok. 100 tys. przytulanek.

Więcej...

Próbna ewakuacja w Ciechanowie

17 czerwca 2015 roku na terenie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie przeprowadzono próbną ewakuację, połączoną z ćwiczeniami doskonalącymi sil i środków PSP.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze "SOUDAL 2015"

16 czerwca 2015 roku na terenie zakładu produkcyjnego SOUDAL Manufacturing Sp. z o. o. w Pionkach odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem SOUDAL 2015. Zakład zakwalifikowany do zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zajmujący m. in. produkcją pianek poliuretanowych, uszczelniaczy oraz silikonów. Ćwiczenia przeprowadzono w oparciu o wytypowane Reprezentatywne Zdarzenie Awaryjne zawarte w Wewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym zakładu.

Więcej...

Zawody Strzeleckie Żołnierzy Rezerwy o puchar Ministra Obrony Narodowej

12 czerwca 2015 r. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyły się m.in. Zawody Strzeleckie Żołnierzy Rezerwy o puchar Ministra Obrony Narodowej. Organizatorem przedsięwzięcia była Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP. Do udziału w powyższym przedsięwzięciu została również zaproszona Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie. Otwarcia zawodów dokonał wiceprezes FSRiW SZ RP płk (r) Stanisław Kalski oraz przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej: płk Marek Oleszczuk i ppłk Jacek Tomaszuk. Po przybyciu na strzelnicę usytuowaną w garnizonie Wesoła  zapoznano uczestników zawodów z warunkami bezpieczeństwa na strzelnicy.

Więcej...

Dzień Strażaka w Lipsku

7 czerwca 2015 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2015” połączone z jubileuszem 40-leciem powołania Zawodowej Straży Pożarnej na Ziemi Lipskiej, 40-leciem święceń kapłańskich ks. Wiesława Ozdoby - kapelana honorowego strażaków powiatu lipskiego oraz 20-lecia utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego w Polsce.

Więcej...

Podsumowanie długiego czerwcowego weekendu

845 razy interweniowali mazowieccy strażacy podczas długiego weekendu od 4 do 7 czerwca 2015 roku.

Więcej...

Dzień Strażaka w Ostrołęce

3 czerwca 2015r. na terenie Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce odbyły się obchody Dnia Strażaka. Zostały one zapoczątkowane Mszą Św. w intencji strażaków w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Na uroczystości obecny był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie - st. bryg. Krzysztof Frączkowski.

Więcej...

ćwiczenia ratownicze "Łydynia 2015"

27-28 maja 2015 r. na terenie powiatu ciechanowskiego przeprowadzono powiatowo – gminne ćwiczenie obronne pod kryptonimem „ŁYDYNIA 2015”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. W ćwiczeniach wzięli również udział Prezydent Miasta Ciechanów, Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck, Wójtowie Gmin: Ciechanów, Gołymin Ośrodek, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin, Sońsk wraz z podległymi pracownikami, Powiatowe służby, inspekcje i straże tj. Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie.

Więcej...

Mińsk Mazowiecki szkolenie druhów Ochotniczych Straży Pożarnych

31 maja zakończyło się trwające od 25 maja „Szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników OSP”, realizowane w systemie wieczorowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim dla druhów z jednostek: OSP Cisie, OSP Mienia, OSP Janów, OSP Sinołęka, OSP Dłużka, OSP Ładzyń, OSP Mała Wieś, OSP Pogorzel, OSP Guzew, OSP Lipiny, OSP Łaziska, OSP Mistów i OSP Proboszczewice.

Więcej...

XVI mistrzostwa w sporcie pożarniczym woj. mazowieckiego

28 i 29 maja 2015 r. na obiektach sportowych Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach został  rzeprowadzony finał XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego. W zmaganiach sportowych udział wzięło 10 drużyn i 101 zawodników.

Więcej...

Delegacja Korei Południowej w Warszawie

29 maja w Warszawie Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP przyjął delegację 26 przedstawicieli południowokoreańskich władz lokalnych oraz zarządzania kryzysowego z prowincji Gangwon-do.

Więcej...

konkurs plastyczny w Żurominie

28 maja 2015 roku na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Żurominie zostały wręczone nagrody laureatom w konkursie rysunkowym „O puchar Szafa Obrony Cywilnej Powiatu” organizowanym przez Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie i Komendy Powiatowej Policji w Żurominie.

Więcej...

Dzień Strażaka w Garwolinie

26 maja 2015 roku przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka 2015.

Więcej...

Mazowiecki Dzień Strażaka

30 maja 2015 roku w Radomiu odbył się Mazowiecki Dzień Strażaka połączony z 6 radomskim piknikiem naukowym.

Więcej...

Dzień Strażaka w Sochaczewie

23 maja 2015 roku w Sochaczewie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. O godz. 13:00 w kościele św. Wawrzyńca odprawiono Mszę św. w intencji strażaków, podczas której kazanie wygłosił ks. Zbigniew Żądło – Kapelan powiatowy.

Więcej...

Debata społeczna w Ciechanowie

21 maja 2015 r. w ramach cyklu debat społecznych poświęconych tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ze szczególnym akcentem postawionym na bezpieczeństwo ludzi starszych, odbyła się w Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie debata z udziałem Wojewody Mazowieckiego – pana Jacka Kozłowskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie – podinsp. Grzegorza Grabowskiego, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie – st. bryg. Arkadiusza Muszyńskiego oraz władz samorządowych.

Więcej...

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera

Gdzie spędzić Dzień Dziecka? Najlepiej na rodzinnym pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera w Warszawie. Dla naszych gości przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Zapraszamy już w tę niedzielę (31 maja) od 10:00 do 16:00.

Wstęp wolny!

Więcej...

Dzień Strażaka w Siedlcach

15 maja 2015 roku w Siedlcach odbył sie uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Po przywitaniu gości i przemówieniu gospodarza uroczystości, Komendanta Miejskiego PSP w Siedlcach bryg. Andrzeja Celińskiego oraz po oczytaniu listu okolicznościowego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza oraz Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Waldemara Pawlaka, rozpoczęła się dekoracja strażaków odznaczeniami, odznakami i medalami oraz wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe.

Więcej...

Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Dobrzykowie

21 maja 2015 roku na terenie przepompowni w miejscowości Dobrzyków (pow. płocki) zlokalizowanej przy wałach przeciwpowodziowych na rzece Wisła miały miejsce ćwiczenia straży pożarnej pod kryptonimem „Dobrzyków 2015”.

Więcej...

Dzień Strażaka w Żurominie

21 maja 2015 roku w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka 2015.

Więcej...

Ciechanów eleiminacje strefowe zawodów w sporcie pożarniczym

19 maja 2015 r. Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie była gospodarzem Eliminacji Strefowych do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Sporcie Pożarniczym”. W zawodach udział wzięły reprezentacje 8 Komend Powiatowych i Miejskich tj.: Ciechanów, Gostynin,  Płock, Płońsk, Sochaczew, Sierpc, Żuromin, Żyrardów.

Więcej...

Dzień Strażaka w Warszawie

Tradycyjnie 4 maja to święto wszystkich strażaków. Zgodnie ze strażacką tradycją to również czas awansów i odznaczeń. Ten uroczysty dzień dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy przypadł na dzień 21-go maja 2015 roku, a uroczystość odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej...

Dzień Strażaka w Grójcu

W dniu 20 maja o godz 14.00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka.

Więcej...

Dzień Strażaka w Węgrowie

20 maja 2015 roku na placu przed Komendą Powiatową PSP w Węgrowie odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowego Dnia Strażaka.

Więcej...

Dzień Strażaka w Płońsku

W sobotę 16 maja przy Zespole Szkół w Lisewie odbyły się Powiatowe Obchody „Dnia Strażaka”.

Więcej...

Dzień Strażaka w Łosicach

W czwartek 14 maja 2015 r. odbyły się obchody strażackiego święta połączone z uroczystym przekazaniem i poświęceniem samochodów pożarniczych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach.

Więcej...

Dzień Strażaka w Żyrardowie

15 maja 2015 r. w Żyrardowie odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2015”, które rozpoczęły się w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie o godz. 18.00 została odprawiona msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin.

Więcej...

Strażacki piknik w Warszawie

Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy serdecznie zaprasza na uroczyste obchody ”Dnia Strażaka” w Ogrodzie Saskim w Warszawie, które odbędą się w niedzielę 17 maja 2015.

Więcej...

Zbiórka z okazji "Dnia Strażaka" w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

W czwartek 14 maja 2015 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji "Dnia Strażaka" podczas której wyróżniającym się funkcjonariuszom KW PSP w Warszawie nadano awanse na wyższe stopnie oraz wręczono odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” i medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Więcej...

Bezpieczny Sezon Motocyklowy

17 maja w godz. 10:00-18:00 na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się piknik edukacyjny „Bezpieczny sezon motocyklowy 2015”. W programie znajdą się atrakcje edukacyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, przygotowane m.in. przez Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Żandarmerię Wojskową.

Więcej...

Powrót polskich strażaków z Nepalu

W związku z wystąpieniem katastrofalnego trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richtera w stolicy Nepalu Kathmandu i zwróceniem się przez rząd tego kraju do społeczności międzynarodowej o udzielenie pomocy ratowniczej i humanitarnej, Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska podjęła decyzję o wysłaniu na miejsce katastrofy polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej „HUSAR POLAND”. 

Więcej...

Szkolenie druhów Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie żuromińskim

W okresie od 6 marca 2015 r. do 19 kwietnia 2015 r. odbyło się Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu żuromińskiego.

Więcej...

Pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana

Z okazji święta Dnia Strażaka na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 w Warszawie przy ul. Marcinkowskiego 2 spotkali się uczestnicy XI Pielgrzymki Strażaków do Relikwii Św. Floriana, która wyruszyła ulicami warszawskiej Pragi (z ulicy Marcinkowskiego, ulicami Jagiellońską i Kłopotowskiego, a następnie ulicą Sierakowskiego) do Bazyliki Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Więcej...

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP otrzymał nominację na stopień nadbrygadiera PSP

2 maja 2015 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowiecki Komendant Wojewódzkie PSP st. bryg. Józef Galica otrzymał akt nominacji na stopień nadbrygadiera.

Więcej...

Kurs ratownictwa technicznego dla druhów OSP w Ciechanowie

26 kwietnia 2015 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Ciechanowie zakończył się egzaminem sprawdzającym kurs ratownictwa technicznego dla druhów ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu ciechanowskiego.

Więcej...

Ćwiczenia FALA 2015

21 kwietnia w miejscowości Wilga na terenie powiatu garwolińskiego miały miejsce ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem "Fala 2015"

Więcej...

Trawa to nie zabawa...

W związku z organizowaną pod patronatem Wojewody Mazowieckiego kampanią społeczną „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu” jednostki Państwowej Straży Pożarnej czynnie uczestniczą w kampanii społecznej związanej z zagrożeniami wiosennego wypalania traw.

Więcej...

Ćwiczenia w Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie

15 kwietnia Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie przeprowadziła ćwiczenia doskonalące na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kruczej w Ciechanowie.

Więcej...

Szkolenie pocztów sztandarowych PSP woj. mazowieckiego

15 kwietnia 2015 roku w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 w Warszawie odbyło się szkolenie z zakresu musztry dla składów pocztów sztandarowych komend powiatowych i miejskich PSP oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Szkolenie objęło składy pocztów sztandarowych jednostek organizacyjnych PSP z terenu woj. mazowieckiego. Zajęcia obejmowały wykład teoretyczny oraz ćwiczenia praktyczne podczas których doskonalono musztrę min. z zakresu defilady pododdziałów pożarniczych, zachowania składów pocztów sztandarowych trakcie strażackich uroczystości oraz przekazania sztandaru jednostce organizacyjnej PSP.

Więcej...

Rzuć palenie - nie wypalaj traw

Już trzy osoby zginęły, a 64 zostały ranne w wyniku pożarów traw, łąk i nieużytków. Od początku 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 36 tys. takich pożarów. „Rzuć palenie!” to akcja, która ma zachęcać do porzucenia niebezpiecznej tradycji wypalania traw.

Więcej...

"Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" w Ciechanowie

10 kwietnia strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie wspólnie z Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowali kolejną edycję akcji pod hasłem ”Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

Więcej...

Targi Pracy i Edukacji w Żurominie

9 kwietnia 2014 roku w hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie odbyły się III Targi Pracy i Edukacji.

Więcej...

Wielkanocne spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

W czwartek 2 kwietnia miało miejsce wielkanocne spotkanie dla pracowników cywilnych i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w pierwszym kwartale 2015 roku

14 246 razy interweniowali mazowieccy strażacy w pierwszym kwartale 2015 roku. Najwięcej zdarzeń dotyczyło pożarów, których zanotowano 7 549.

Więcej...

Ćwiczenia ratownicze w powiecie żuromińskim

23 marca 2015 roku Komenda Powiatowa PSP w Żurominie zorganizowała i przeprowadziła Ratownicze Ćwiczenia Pożarnicze na terenie Urzędu Gminy w Lubowidzu.

Więcej...

Szkolenie z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego

26-27 marca odbyło się doskonalenie zawodowe pododdziałów specjalistycznych ratownictwa chemiczno - ekologicznego województwa mazowieckiego.

Więcej...

Wielkanocne spotkanie służb mundurowych woj. mazowieckiego

W gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego miało miejsce spotkaniu służb mundurowych woj. mazowieckiego. Przy wielkanocnym stole spotkali się funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Granicznej, policjanci, celnicy, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy, Straż Ochrony Kolei oraz zaproszeni goście.

Więcej...

Turniej eliminacyjny mistrzostw strażaków w piłce siatkowej

W dniach 16-17 marca 2015 r. w hali sportowej Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach przeprowadzono Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Strażaków w Piłce Siatkowej.

Więcej...

VII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW NA JASNĄ GÓRĘ

26 kwietnia 2015 roku odbędzie się VII ogólnopolska pielgrzymka strażaków na Jasną Górę

Więcej...

Szkolenie druhów Ochoniczych Straży Pożarnych

22 marca 2015 r. zakończyło się trwające od 7 lutego 2015 r. „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”, realizowane w systemie weekendowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim dla druhów z jednostek: OSP Wesoła, OSP Wiśniew, OSP Jędrzejów Nowy, OSP Łaziska, OSP Brzóze, OSP Gołębiówka, OSP Latowicz, OSP Skupie, OSP Mińsk Mazowiecki, OSP Zamienie i OSP Borki.

Więcej...

Nie wypalaj traw!

W piątek 20 marca w pobliżu mostu świętokrzyskiego w Warszawie na terenie pogorzeliska po pożarze trawy Wojewoda Mazowiecki oraz Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przypominali o zagrożeniach związanych z wiosennymi pożarami oraz apelowali aby trawy w woj. mazowieckim nie płonęły.

 

Więcej...

Powiatowy turniej wiedzy pożarniczej - Ciechanów

20 marca 2015 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie przy ul. Płockiej 32, przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Więcej...

Konferencja prasowa "NIE! dla wypalania traw na Mazowszu"

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach – to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw. Do zaangażowania się władz lokalnych – starostów, wójtów i burmistrzów w edukację zachęcali Dariusz Piątek, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Krzysztof Frączkowski Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podczas konferencji prasowej w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu.

Więcej...

Powiatowy turniej wiedzy pożarniczej - Mława

12 marca 2015 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” 2015.

Więcej...

Pożar traw powiat miński

W dniu 10 marca 2015 r. w okolicach miejscowości Długa Szlachecka (gm. Halinów) miał miejsce pożar traw i nieużytków rolnych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnych objęta była powierzchnia 3 ha.

Więcej...

IV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Alpejskim

17 marca 2015 r. na stacji narciarskiej „RUSIŃ-SKI” w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Alpejskim połączone z „Familiadą Strażacką”. Mistrzostwa zorganizowane zostały przez Komendę Główną PSP, Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie, Komendę Powiatową PSP w Zakopanem oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Bukowinie Tatrzańskiej

Więcej...

NIE dla wypalania traw na Mazowszu

Wzorem lat ubiegłych, w związku z organizowaną pod patronatem Wojewody Mazowieckiego kampanią społeczną „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu”, siły Państwowej Straży Pożarnej czynnie uczestniczą w przedmiotowym przedsięwzięciu. W ramach realizacji przedmiotowego zadania zaplanowano m.in.:

Więcej...

Ćwiczenia "Lodowe 2015"

W dniu 27 lutego 2015 r. na terenie Jeziora Białego (pow. gostyniński) przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu koordynacji działań specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego (SGRWN
i SSRWN).

Więcej...

Pożar Mostu Łazienkowskiego

W sobotę, 14 lutego 2015 r. o godzinie 17:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy wpłynęło zgłoszenie o pożarze pod mostem Łazienkowskim.

Więcej...

Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

W dniu 11 lutego 2015 roku w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, miały miejsce obchody numeru alarmowego 112,
 pod hasłem przewodnim: Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby.

Więcej...

Konferencja prasowa nt. numeru 112

W dniu 10 lutego br. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego miała miejsce konferencja prasowa na temat numeru alarmowego 112.

Więcej...

Szkolenie oficerów prasowych PSP woj. mazowieckiego

4 lutego w siedzibie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej rozpoczęło się szkolenie dla oficerów prasowych PSP z terenu woj. mazowieckiego zakresie współpracy ze środkami masowego przekazu w sytuacjach kryzysowych.

Więcej...

Uroczyste przekazanie obowiązków Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

W poniedziałek 2 lutego 2015 roku o godzinie 14:00 w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 4 w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Pożar mieszkania w Grodzisku Mazowieckim

W nocy 29 styczna tuż przed godziną 01.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w bloku przy ul. Bałtyckiej 10.

Więcej...

Duże zniszczenia w budynku mieszkalnym

Prawdopodobnie wybuch gazu spowodował duże zniszczenia w budynku mieszkalnym przy ul. Noakowskiego w Warszawie

Więcej...

Nowy komendant mazowieckich strażaków

21 stycznia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce przedstawienie nowego komendanta mazowieckich strażaków st. bryg. Józefa Galicy.

Więcej...

Spotkanie robocze w sprawie zakupu samochodów ratownictwa chemicznego

Od godzin popołudniowych w sobotę 10 stycznia 2015 roku przez województwo mazowieckie przetoczyła się fala porywistych wiatrów, które wyrządziły wiele strat łamiąc drzewa, uszkadzając dachy domów oraz zrywające linie energetyczne.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w związku z silnym wiatrem

Od godzin popołudniowych w sobotę 10 stycznia 2015 roku przez województwo mazowieckie przetoczyła się fala porywistych wiatrów, które wyrządziły wiele strat łamiąc drzewa, uszkadzając dachy domów oraz zrywające linie energetyczne.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2014 roku

W 2014 roku mazowieccy strażacy interweniowali 52 211 to o 573 interwencje więcej niż w 2013 roku. Średni czas dojazdu do zdarzenia wyniósł 9 minut.

Więcej...

Ruszył regionalny system ostrzegania (RSO)

Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu od 1 stycznia 2015 roku możemy zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranie telewizorów. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Więcej...