Aktualności 2020

Komunikat personalny - KM PSP Radom

Z dniem 1 grudnia 2020 roku st. bryg. Jarosław Nowosielski mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta miejskiego PSP w Radomiu bryg. Pawłowi Fliszkiewiczowi.

Więcej...

Komunikat personalny - Ośrodek Szkolenia w Pionkach

Z dniem 1 grudnia 2020 roku st. bryg. Jarosław Nowosielski mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku naczelnika Ośrodka Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie bryg. Robertowi Sałkowi.

 

Więcej...

Przygotowanie województwa mazowieckiego do sezonu zimowego

Wzmożenie działań prewencyjnych i informacyjnych w zakresie kontrolowania miejsc przebywania osób zagrożonych wychłodzeniem, w celu udzielenia im pomocy, zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz prowadzenie działań informacyjnych na temat szkodliwości tlenku węgla – to niektóre rekomendacje Wojewody Mazowieckiego, przedstawione w trakcie posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dotyczącego przygotowania województwa mazowieckiego do sezonu zimowego 2020/2021.

Więcej...

Środki ochrony indywidualnej dla mazowieckich strażaków

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych przekazał na potrzeby jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa mazowieckiego asortyment niezbędny do działań podczas epidemii koronawirusa.

Więcej...

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze!

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak, wraz z przedstawicielami związków zawodowych działających w PSP, apelują o oddawanie osocza przez strażaków którzy przeszli chorobę COVID-19 lub mają potwierdzoną obecność przeciwciał w organizmie.

Więcej...

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków

20 listopada 2020 roku o godzinie 8:00 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, przy ulicy Floriańskiej 3 miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, strażaków oraz ich rodzin.

Więcej...

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, strażaków oraz ich rodzin

20 listopada 2020 roku o godzinie 8:00 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, przy ulicy Floriańskiej 3,  zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, strażaków oraz ich rodzin. Z uwagi na stan epidemii uroczystość zostanie zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego z ograniczoną liczbą uczestników.

Więcej...

Awanse z okazji Narodowego Święta Niepodlegóści

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji , Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej z dniem 11 listopada 2020 roku nadali wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa mazowieckiego.

 

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Łosice

Z dniem 16 listopada 2020 roku st. bryg. Jarosław Nowosielski mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej odwołał st. bryg. Słowomira  Zaniuka ze stanowiska komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach.

Więcej...

Apel - potrzebna krew!

W imieniu Komendanta Powiatowego PSP w Płońsku oraz st.sekc. Mateusza Dawidowskiego funkcjonariusza JRG PSP w Płońsku zwracamy się z apelem o oddanie  krwi dla taty naszego kolegi dotkniętego wirusem SARS-Cov-2, który przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.

 

Więcej...

Przekazanie sprzętu dla JRG PSP woj. mazowieckiego

W dniach 10-13 listopada 2020 roku przeprowadzona została procedura odbioru 146 kompletów nadciśnieniowych aparatów powietrznych, które trafiły na wyposażenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP z terenu województwa mazowieckiego. W imieniu mazowieckiego komendanta wojewódzkiego  PSP st. bryg. Jarosława Nowosielskiego sprzęt przekazali funkcjonariusze Wydziału Logistycznego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

 

Więcej...

Cztery lata Klubu JHDK

26 października 2020 roku Klub „Jednostka Honorowych Dawców Krwi” przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie obchodził czwartą rocznicę działalności.

Więcej...

Uroczysta zmiana służby z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2020 roku w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych PSP na terenie woj. mazowieckiego odbyło się uroczysta zmiana służby, podczas której miało miejsce podniesienie flagi państwowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

Więcej...

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, przywrócone przez sejm w 1989 roku, to najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.

Więcej...

"Biało-Czerwona" i "Hymn Polski"

Przypadające na 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Więcej...

Życzenia z okazji Dnia Służby Cywilnej

Życzenia mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP z okazji Dnia Służby Cywilnej.

Więcej...

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nam, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając  znicze. Ze świętem zmarłych związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.

 

Więcej...

Działania mazowieckich strażaków w związku z epidemią koronawirusa

W październiku 2020 roku mazowieccy strażacy przeprowadzili blisko 1300 interwencji związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Więcej...

Konkurs kalendarzowy PSP na 2021 rok

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursach, które są integralną częścią naszego kalendarza plakatowego na 2021 rok. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, strażacy nie pojawią się w szkołach, ale chcemy dotrzeć do uczniów oraz pedagogów drogą elektroniczną. W tym roku mamy dla Was cztery ciekawe konkursy, dla każdej grupy wiekowej ze szkół podstawowych.

 

Więcej...

"Nasza krew - Nasza Ojczyzna"

Ruszyła 9. edycja ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi funkcjonariuszy służb mundurowych pod hasłem „NASZA KREW – NASZA OJCZYZNA”. Do tej pory w ramach akcji funkcjonariusze przekazali do Narodowego Centrum Krwi ponad 11 550 litrów krwi.

Więcej...

Komendant Główny PSP skieruje strażaków do walki z koronawirusem

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o skierowaniu do walki z wirusem Sars-Cov-2 strażaków mających uprawnienia ratownictwa medycznego. W pierwszej kolejności do Warszawy zostanie skierowanych 50 ratowników.

 

Więcej...

Interwencje w związku z silnymi opadami deszczu 13 i 14 października 2020 roku

W związku z frontem atmosferycznym, który przechodził przez teren woj. mazowieckiego we wtorek 13 października mazowieccy strażacy interweniowali 660 razy, w tym 148 interwencji we wtorek 13 października oraz 512 interwencji w środę 14 października. Działania strażaków polegały na likwidacji lokalnych podtopień dróg i posesji oraz usuwaniu połamanych gałęzi  i przewróconych drzew z dróg i chodników.

Więcej...

Dzień Ratownictwa Medycznego

Ratownicy medyczni, to osoby które zjawiają się jako jedne z pierwszych, by ratować życie. Często ryzykują, by tylko dotrzeć do potrzebującego na czas i udzielić mu pomocy.

Dlatego dziś pragnę złożyć serdeczne życzenia, oraz wyrazy szacunku za trud i poświęcenie w codziennej, jakże ważnej pracy. To nie tylko obowiązki służbowe wykonywane na co dzień, praca ratowników medycznych to służba drugiemu człowiekowi w potrzebie.

 

Więcej...

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach. Pamiętajmy o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych. Przeglądy wykonuje wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej.

Więcej...

Odbiór skokochronów dla jednostek PSP woj. mazowieckiego

8 października 2020 roku przeprowadzone zostały procedury odbiorów 19 skokochronów dla jednostek ratowniczo – gaśniczych PSP z terenu województwa mazowieckiego. Zadanie zostało zrealizowane przez Komendę Wojewódzką PSP
w Warszawie.

 

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Mława

Z dniem 6 października 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Mławie mł. bryg. Mirosława Wójcika.

Więcej...

Usuwanie skutków fronu burzowego w dniach 4 i 5 października 2020 roku

W związku z frontem burzowym w dniach 4 i 5 października mazowieccy strażacy interweniowali ponad 700 razy, w tym 400 razy w niedzielę 4 października 2020 roku oraz ponad 300 razy po przejściu frontu burzowego w poniedziałek 5 października 2020 roku.

 

Więcej...

115 lat orkiestry dętej OSP Ciechanów

3 października 2020 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 115-lecia Orkiestry Dętej OSP Ciechanów pod honorowym patronatem pana Macieja Wąsika sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz pani Joanny Potockiej-Rak starosty ciechanowskiego.

Więcej...

Wizyta robocza w KP PSP Ciechanów

3 października 2020 roku komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak w asyście mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosława Nowosielskiego odbył spotkanie robocze w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

 

Więcej...

Komunikat w sprawie ograniczenia osobistych wizyt w jednostkach PSP

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej.

 

Więcej...

Ćwiczenia "KNIEJA 2020"

30 września 2020 r. na terenie Leśnictwa Dzierzgowo, Nadleśnictwo Przasnysz, powiat mławski odbyły się ćwiczenia Kompanii Gaśniczej „Mława” Mazowieckiej Brygady Odwodowej pod kryptonimem „KNIEJA 2020”.

Więcej...

Interwencje we wrześniu 2020 roku

8123 razy interweniowali mazowieccy strażacy we wrześniu 2020 roku, w tym przy 1037 pożarach, 6297 miejscowych zagrożeniach oraz 790 fałszywych alarmach.

 

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Pułtusk

Z dniem 1 października 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Pułtusku mł. bryg. Jacka Skurzyńskiego.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Żuromin

Z dniem 1 października 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powierzył bryg. Arturowi Czachowskiemu pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego PSP w Żurominie.

 

Więcej...

Wideokonferencja z kadrą kierowniczą KG PSP

30 września 2020 roku miała miejsce wideokonferencja zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Adama Koniecznego z komendantami wojewódzkimi PSP oraz szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Młock

26 września 2020 r. odbył się uroczysty apel z okazji 95-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Młocku w powiecie ciechanowskim. Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA 2,5/24 oraz sprzętu dla jednostki OSP Młock zakupionego w ramach dotacji MSWiA.

 

Więcej...

Wideokonferencja kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

28 września 2020 roku miała miejsce wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosława Nowosielskiego z komendantami powiatowymi i miejskimi PSP woj. mazowieckiego.

Więcej...

Konferencja "Prewencja społeczna w PSP woj. mazowieckiego"

W dniach 24-25 września 2020 roku w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej odbyła się konferencja „Prewencja społeczna PSP na terenie woj. mazowieckiego”. Wydarzenie miał miejsce w rewitalizowanym obiekcie z 1878 roku,  siedzibie dawnego oddziału V Warszawskiej Straży Ogniowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP z terenu woj. mazowieckiego.

 

Więcej...

Pierwszy dzień konferencji "Prewencja społeczna w PSP woj. mazowieckiego"

24 września 2020 roku w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej odbył się pierwszy dzień konferencji „Prewencja społeczna PSP na terenie woj. mazowieckiego”. Wydarzenie zaplanowano na dwa dni od 24 do 25 września 2020 roku, w siedzibie dawnego oddziału V Warszawskiej Straży Ogniowej. Pierwszego dnia w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP z południowej oraz wschodniej cześć woj. mazowieckiego.

 

Więcej...

Ćwiczenia "Żwirownia 2020"

17 września 2020 r. w miejscowości Brzóze Duże gm. Rzewnie powiat makowski na terenie wyrobiska pożwirowego odbyły się ćwiczenia Mazowieckiej Brygady Odwodowej pod kryptonimem „Żwirownia 2020”.

Więcej...

Zakończenie skolenia podstawowego w Pionkach

18 września 2020 r. w Ośrodku Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyło się zakończenie  Szkolenia Podstawowego w Zawodzie Strażak zrealizowanego przez Centralną Szkołę  PSP w Częstochowie z wykorzystaniem kadry i bazy dydaktycznej Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

 

Więcej...

Podziękowanie za misję ratowniczą w Libanie

16 września 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Nowosielski spotkał się ze strażakami pełniącymi służbę w Komendzie Miejskiej PSP m. st. Warszawy, którzy brali udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej po eksplozji saletry amonowej w stolicy w Libanu w sierpniu 2020 roku.

Więcej...

81. rocznica masowych egzekucji na mieszkańcach Warszawy w Palmirach

Salwa honorowa, Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej, msza święta i złożenie wieńców – tak uczczono pamięć 2 115 ofiar masowych niemieckich egzekucji na mieszkańcach Warszawy w Palmirach. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Zuzanna Zacharewicz - Dyrektor Biura Wojewody oraz dr Piotr Oleńczak - Pełnomocnik Wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych, a także delegacja strażaków pod przewodnictwem st. bryg. Dariusza Stumskiego zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

 

Więcej...

Nagroda za udział w konkursie kalendarzowym PSP

14 września 2020 roku mł. bryg. Mirosław Wójcik – p.o. zastępca komendanta powiatowego PSP w Mławie wręczył Julii Zalewskiej, uczennicy klasy VII  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie, nagrodę oraz dyplom komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej za zajęcie III miejsca w konkursie kalendarzowym PSP w kategorii Komiks, pt. „WIEM JAK BEZPIECZNIE OPUŚCIĆ BUDYNEK”.

Więcej...

W hołdzie ofiarom ataku na WTC

11 września 2020 roku w Parku Skaryszewskim w Warszawie miała miejsce uroczystość pod Pomnikiem Pamięci Polaków Ofiar Ataku terrorystycznego na World Trade Center.

 

Więcej...

Ćwiczenia "SOCZEWKA 2020"

4 września 2020 r. w miejscowości Soczewka w powiecie płockim na jeziorze Soczewka przeprowadzono ćwiczenia manewrowe Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Ekologicznego „Płock” WOO p. k. „Soczewka 2020”. Ćwiczenia przeprowadzono w ramach Planu ćwiczeń pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej.

Więcej...

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Szczawin Kościelny

W niedzielę 6 września 2020 roku przed remizą OSP Szczawin Kościelny (powiat gostyniński), odbył się uroczysty apel z okazji poświęcenia i oficjalnego przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jednostka OSP Szczawin Kościelny od roku 1995 funkcjonuje w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Więcej...

Jubileusz 50 lat OSP we Władysławowie

6 września 2020 roku  odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej we Władysławowie w powiecie ciechanowskim.

 

Więcej...

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kostrzyn

6  września 2020 roku w Kostrzyniu w powiecie białobrzeskim odbył się uroczysty apel z okazji przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzyniu.

Więcej...

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Garwolin

6 września 2020 roku na placu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie odbyła się uroczystość przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA 3/16 marki SCANIA.

 

Więcej...

Wyróżnienie za udział w konkursie kalendarzowym PSP

1 września 2020 r. podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Niepublicznej Szkole Podstawowej „PRAXIS” w Łąkach w gm. Radzymin komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie bryg. Andrzej Wysocki wręczył uczniom klasy 2 dyplom oraz nagrody za zdobycie wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie kalendarzowym Państwowej Straży Pożarnej w kategorii piosenka.

Więcej...

Strażacy prowadzą dystrybucję środków ochrony dla uczniów i nauczycieli

Strażacy pomagają w transporcie środków ochrony indywidualnej dla uczniów i nauczycieli w szkołach. Z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych za pośrednictwem Poczty Polskiej materiały są transportowane do jednostek Państwowej Straży Pożarnej na terenie całego kraju.

Więcej...

Nagrody za udział w konkursie kalendarzowym PSP

1 września 2020 r. podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Grodzisku Mazowieckim uczniowie klasy 8B otrzymali nagrody komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

 

Więcej...

Podziękowanie za akcje ratowniczo-gaśnicze

1 września 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Nowosielski oraz komendant miejski PSP m. st. Warszawy st. bryg. Leszek Smuniewski odbyli robocze spotkania ze strażakami warszawskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP nr 3, JRG PSP nr 4, JRG PSP nr 9 oraz JRG PSP nr 13.

Więcej...

Przekazanie promesy na zakup samochodu gasniczego dla OSP Milanówek

29 sierpnia 2020 r. w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Podkowa Leśna, której jednym z punktów było przekazanie promesy na zakup samochodu gaśniczego dla OSP Milanówek w ramach wygranej w akcji „Bitwa o wozy” w II turze wyborów prezydenckich.

Więcej...

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. niemieckie wojska przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny trwaly bombardowania miast, zakładów przemysłowych oraz linii komunikacyjnych powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Pułtusk

Z dniem 1 września 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego PSP w Pułtusku mł. bryg. Jackowi Skurzyńskiemu.

 

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Mława

Z dniem 1 września 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego PSP w Mławie mł. bryg. Mirosławowi Wójcikowi.

Więcej...

Działania w związku z frontem burzowym w niedzielę 30 sierpnia 2020 roku

W związku z frontem burzowym strażacy na terenie kraju interweniowali 1161 razy, w tym aż 1061 razy w niedzielę 30 sierpnia. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie woj. mazowieckiego 617, w tym w Warszawie 304 oraz na terenie powiatu pruszkowskiego 71.

 

Więcej...

Eksperyment pożarowy w Pionkach

W dniach 25-26 sierpnia na terenie Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przeprowadzono eksperyment pożarowy w skali rzeczywistej budynku wielokondygnacyjnego o szkieletowej konstrukcji drewnianej, który pomoże w wypracowaniu rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa pożarowego dla budownictwa drewnianego z przeznaczeniem do użytku wielorodzinnego.

 

Więcej...

Pomoc w zapewnieniu placówkom oświatowym środków ochrony indywidualnej

Strażacy na terenie kraju pomagają w transporcie środków ochrony indywidualnej dla uczniów i nauczycieli w szkołach. Przy współpracy z Pocztą Polską materiały są transportowane z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Czyżew

23 sierpnia 2020 roku na placu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Czyżewie w powiecie gostynińskim odbył się uroczysty apel z okazji przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Więcej...

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Nowa Wieś

23 sierpnia 2020 roku na placu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi w powiecie ostrołęckim odbył się uroczysty apel z okazji 100 lecia powstania jednostki oraz poświęcenie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

 

Więcej...

Podsumowanie interwencji podczas weekendu 22-23 sierpnia 2020

Podczas weekendu 22-23 sierpnia 2020 roku mazowieccy strażacy interweniowali 503 razy, w tym przy 110 pożarach, 342 miejscowych zagrożeniach oraz 51 fałszywych alarmach.

 

Więcej...

Fala upałów nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami na piątek 21 sierpnia oraz sobotę 22 sierpnia 2020 roku. Temperatura w wielu miejscach ma przekroczyć 30 stopni, a w sobotę  prognozuje się nawet 35 stopni. Ponadto, w sobotę 22 sierpnia prognozuje się również wystąpienie burz z gradem oraz porywy wiatru do 80 km/h.

 

 

Więcej...

Robocze spotkanie w sprawie funkcjonowania CPR w Radomiu

19 sierpnia 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyło się spotkanie mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosława Nowosielskiego  z Panią Anną Woźnicą dyrektor Departamentu Teleinformatyki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnomocnikiem ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. Informatyzacji.

 

Więcej...

Akcja krwiodawstwa w Komendzie Miejskiej PSP w Płocku

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na akcję Honorowego Krwiodawstwa w Komendzie Miejskiej PSP w Płocku w niedzielę 23 sierpnia 2020 od 9:00 do 13:00 w krwiobusie, który stanie na placu przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą PSP nr 1 przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych 8.

Więcej...

Uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczego w Sarnowej Górze

16 sierpnia 2020 r. odbyło się uroczyste wręczenie promes dla Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie, Komendy Powiatowej PSP w Mławie oraz sprzętu jednostkom ochotniczych straży pożarnych z powiatu ciechanowskiego. Podczas uroczystości przekazano samochód ratowniczo-gaśniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowej Górze.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Przysucha

Z dniem 17 sierpnia 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Przysusze st. kpt. Damiana Kobyłkę.

 

Więcej...

Podsumowanie interwencji podczas weekendu 15-16 sierpnia 2020

Podczas weekendu 15-16 sierpnia 2020 roku mazowieccy strażacy interweniowali 494 razy, w tym przy 208 pożarach, 251 miejscowych zagrożeniach oraz 35 fałszywych alarmach.

Więcej...

Robocza wizyta w JRG PSP nr 9 KM PSP m. st. Warszawy

14 sierpnia 2020 roku miała miejsce wizyta robocza st. bryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 9 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy.

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Lipsku

13 sierpnia 2020 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Lipsku miała miejsce wizyta robocza st. bryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz st. bryg. Dariusza Stumskiego zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Wypadek helikoptera w powiecie nowodworskim

Około godziny 14:00 w czwartek 13 sierpnia 2020 roku Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o zaginięciu helikoptera, który przemieszczał się na terenie powiatu nowodworskiego w okolicy miejscowości Sady.

Więcej...

Powołania na kierownicze stanowiska w garnizonie mazowieckim

13 sierpnia 2020 roku w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczystość powołania oficerów PSP na kierownicze stanowiska w garnizonie mazowieckim.

 

Więcej...

Kurs na patent sternika motorowodnego

W dniu 12 sierpnia br. zakończył się egzaminem, organizowany przez Ośrodek Szkolenia w Warszawie KW PSP w Warszawie kurs na patent sternika motorowodnego. Szkolenie organizowane było przy współudziale Legionowskiego WOPR w bazie ratowniczej w Zegrzu Południowym

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Pułtusku

12 sierpnia 2020 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Pułtusku miała miejsce wizyta robocza st. bryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Podsumowanie interwencji podczas weekendu 8-9 sierpnia 2020

Podczas weekendu od 8 do 9 sierpnia 2020 roku mazowieccy strażacy interweniowali 556 razy, w tym przy 122 pożarach, 375 miejscowych zagrożeniach oraz 59 fałszywych alarmach.

 

Więcej...

Fala upałów nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla 12 województw. Temperatura w wielu miejscach ma przekroczyć 30 stopni, a na zachodzie kraju nawet 33 stopnie. Dlatego MSWiA i służby zalecają ograniczanie przebywania na pełnym słońcu i apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku czerwca br. w Polsce utonęły 162 osoby.

Więcej...

Inauguracja II kadencji Prezydenta RP

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. – Będę prezydentem polskich spraw. To przewodnia myśl mojej prezydentury – podkreślił Andrzej Duda w orędziu.

 

Więcej...

Wideokonferencja z kadrą kierowniczą KG PSP

3 sierpnia 2020 roku miała miejsce wideokonferencja komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka z komendantami wojewódzkimi PSP oraz szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Powołanie na kierownicze stanowiska w garnizonie mazowieckim

3 sierpnia 2020 roku w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczystość powołania oficerów PSP na kierownicze stanowiska w garnizonie mazowieckim.

Więcej...

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Pierwszego sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00 na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największą akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Więcej...

Wizyta Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Sierpcu

W dniu 30 lipca 2020 r., w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu odbyły się  dwie uroczystości.

Więcej...

Szkolenie instruktażowe kierowców - operatorów samochodów z drabiną mechaniczną.

OSP Świdry Małe w Józefowie - szkolenie instruktażowe kierowców - operatorów samochodów z drabiną mechaniczną firmy E-ONE model Hurricane.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Grójec

Z dniem 20 lipca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Nowosielski powołał st. kpt. Marcina Błońskiego na stanowisko zastępcy  komendanta powiatowego PSP w Grójcu.

Wręczenia aktu powołania dokonał bryg. Artur Gonera - zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli:

  • st. bryg. Dariusz Stumski - zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP,
  • bryg. Artur Gonera – zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP,
  • st. kpt. Marcin Błoński – zastępca komendanta powiatowego PSP w Grójcu,
  • mł. bryg. Iwona Kozicka – Wydział Kadr Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

 

 

Tekst: mł. bryg. Karol Kierzkowski - Wydział Organizacji i Nadzoru KW PSP w Warszawie

Zdjęcia: st. sekc. Michał Makulec - Wydział Kadr KW PSP w Warszawie

Więcej...

Międzyresortowy Turnieju Piłki Halowej o Puchar Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

W dniu 16.07.2020 r. reprezentacja KW PSP w Warszawie w piłce nożnej, wzięła udział w Międzyresortowym Turnieju Piłki Halowej o Puchar Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej...

Bezpieczeństwo na obozowiskach pod namiotami

W związku z akcją „Bezpieczne Wakacje” mazowieccy strażacy wydali 131 opinii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w obiektach przeznaczonych do wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w tym 33 opinie dotyczyły organizacji obozów pod namiotami.

Więcej...

Spotkanie z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi

16 lipca 2020 roku, w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”, druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej z Gruduska oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Łysakowo odwiedzili Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP nr 5 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy.

Więcej...

Szkolenie podstawowe w zawodzie strażak

W dniu 13.07.2020 r., Ośrodek Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie rozpoczął szkolenie podstawowe w zawodzie strażak.

Więcej...

II Tura "Bitwy o wozy" rozstrzygnięta

Najwyższa frekwencja w gminach do 20 tys. mieszkańców w II turze wyborów prezydenckich miała miejsce w gminach: Klwów, Szulborze Wielkie i Słupia. – Łącznie 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z byłych 49 województw otrzyma, zgodnie z naszymi zapowiedziami, wozy strażackie. Między innymi dzięki akcji MSWiA udało się osiągnąć najwyższą frekwencję wyborczą w Polsce w XXI wieku – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Więcej...

Awans w stopniu mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

Minister spraw wewnętrznych i administracji nadał stopień starszego brygadiera mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP bryg. Jarosławowi Nowosielskiemu oraz wielkopolskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP bryg. Dariuszowi Matczakowi.

W imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji decyzję o nadaniu stopnia starszego brygadiera wręczył nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP.

Więcej...

Spotkanie robocze przedstawicieli PSP oraz Instytutu Techniki Budowlanej

9 lipca 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie miało miejsce spotkanie robocze przedstawicieli PSP oraz Instytutu Techniki Budowlanej w ramach projektu „Rozprzestrzenianie ognia przez konstrukcyjne elementy wykonane z litego drewna sosnowego”.

Więcej...

Bitwa o wozy

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy. Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

Więcej...

Szczegóły drugiej edycji „Bitwy o wozy”

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przedstawił szczegóły II edycji akcji „Bitwa o wozy” w trakcie wizyty w Siedlcach i w Radomiu we wtorek 7 lipca oraz w Ostrołęce, Ciechanowie i Płocku w środę 8 lipca 2020 roku. Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Znamy już szczegółowe wytyczne drugiej edycji „Bitwy o wozy”.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Przysucha

Z dniem 9 lipca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jarosław Nowosielski powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego PSP w Przysusze st. kpt. Damianowi Kobyłka.

 

Więcej...

Przekazanie zestawów medycznych dla jednostek OSP

7 lipca 2020 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie odbył się uroczysty apel z okazji przekazania zestawów medycznych dla jednostek OSP z terenu powiatu ciechanowskiego.

Więcej...

Wideokonferencja z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji

6 lipca 2020 roku miała miejsce wideokonferencja wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika oraz komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowi Mazowieckiej

3 lipca 2020 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowii Mazowieckiej miała miejsce wizyta robocza bryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Miejskiej PSP w Ostrołęce

3 lipca 2020 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Ostrołęce miała miejsce wizyta robocza bryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Przekazanie samochodu dla OSP Wólka Mlądzka

2 lipca 2020 r. na placu przed Komendą Powiatową PSP w Otwocku odbyła się uroczystość z okazji przekazania samochodu operacyjnego do Ochotniczej Straży Pożarnej Wólka Mlądzka.

 

Więcej...

Przygotowanie służb do akcji "Bezpieczne Wakacje"

Wystartowała akcja „Bezpieczne wakacje 2020”, podczas której policja, straż pożarna, sanepid, inspekcja transportu drogowego i kuratorium oświaty będą dbać o bezpieczeństwo podczas wakacji w tym roku. Służby będą m.in. uczyć prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia, bezpiecznego wypoczynku w reżimie sanitarnym związanym z przeciwdziałaniem covid-19, sprawdzać stan autokarów wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek czy patrolować zbiorniki wodne. Przygotowania służb do tegorocznych wakacji omówiono podczas spotkania Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami mazowieckich służb i inspekcji 1 lipca 2020 r.

 

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Szydłowiec

Z dniem 1 lipca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jarosław Nowosielski powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu mł. bryg. Pawłowi Górskiemu.

Więcej...

Powołanie oficerów PSP na kierownicze stanowiska w garnizonie mazowieckim

30 czerwca 2020 roku w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczyste pożegnanie oficerów PSP w związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne. Jednocześnie, mazowiecki komendant wojewódzki PSP bryg. Jarosław Nowosielski powołał z dniem 1 lipca 2020 roku trzech oficerów Państwowej Straży Pożarnej na stanowisko komendanta powiatowego PSP w garnizonie mazowieckim.

Więcej...

Działania mazowieckich strażaków w związku z ulewnymi deszczami

W sobotę 27 czerwca 2020 roku w całym kraju strażacy  interweniowali ponad 2300 razy. - Najwięcej na Podkarpaciu, ponad 1100 interwencji, na Śląsku niemal 600 interwencji związanych i na Mazowszu 200.

Więcej...

Wręczenie promes jednostkom ochotniczych straży pożarnych

26 czerwca 2020 roku w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Radomiu miał miejsce uroczysty apel z okazji wręczenia promes jednostkom ochotniczych straży pożarnych woj. mazowieckiego na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

Więcej...

Wręczenie odznaczeń mazowieckim strażakom w KP PSP Żyrardów

24 czerwca 2020 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Żyrardowie miał miejsce uroczysty apel z okazji wręczenia odznaczeń mazowieckim strażakom.

Więcej...

Wręczenie odznaczeń mazowieckim strażakom w KP PSP Żuromin

22 czerwca 2020 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Żurominie miał miejsce uroczysty apel z okazji wręczenia odznaczeń mazowieckim strażakom.

 

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Przasnyszu

22 czerwca 2020 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Przasnyszu miała miejsce wizyta robocza Pana Macieja Wąsika sekretarza stanu w  Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i administracji oraz bryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Bitwa o wozy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sfinansuje zakup 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych.

 

Więcej...

Akcja honorowego krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie

18 czerwca 2020 roku w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się akcja krwiodawstwa.  Podczas uroczystego rozpoczęcia mazowiecki komendant wojewódzki PSP bryg. Jarosław Nowosielski podziękował krwiodawcom za liczne przybycie i podkreślił, że idea honorowego oddawania krwi jest mu bliska.  Komendant zapewnił, że tradycja organizowania akcji krwiodawstwa w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie będzie kontynuowana.

 

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Makowie Mazowieckim

17 czerwca 2020 roku miała miejsce robocza wizyta mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Jarosława Nowosielskiego w  Komendzie Powiatowej PSP w Makowie Mazowieckim.

Więcej...

Robocza wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Żurominie

16 czerwca 2020 roku miała miejsce robocza wizyta mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Jarosława Nowosielskiego w  Komendzie Powiatowej PSP w Żurominie.

Więcej...

Podsumowanie interwencji podczas weekendu 11-14 czerwca 2020 roku

1286 razy interweniowali mazowieccy strażacy podczas weekendu od 11 do 14 czerwca 2020 roku, w tym przy 124 pożarach, 1041 miejscowych zagrożeniach oraz 121 fałszywych alarmach.

 

Więcej...

Powołanie zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej z dniem 10 czerwca 2020 roku powołał na stanowisko zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr. inż. Dariusza Stumskiego.

Więcej...

Komunikat personalny

Z dniem 10 czerwca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jarosław Nowosielski powołał czterech oficerów Państwowej Straży Pożarnej na stanowisko komendanta powiatowego PSP oraz zastępcy komendanta powiatowego PSP w garnizonie mazowieckim.

 

Więcej...

Dodatek dla funkcjonariuszy dłużej pozostających w służbie

"Chcemy zatrzymać Was w służbie i oferujemy atrakcyjne warunki pracy" – powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. "To ważny sygnał dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy mają szereg sukcesów na swoim koncie" – dodał. Przyjęty 9 czerwca 2020 roku przez Radę Ministrów projekt ustawy dotyczący służb mundurowych wprowadza m.in. świadczenia motywacyjne po 25 latach służby, wzmocnioną ochronę prawną funkcjonariuszy oraz korzystniejsze zasady naliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Grójec

Z dniem 8 czerwca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jarosław Nowosielski powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy  komendanta powiatowego PSP w Grójcu st. kpt. Marcinowi Błońskiemu.

Więcej...

Usuwanie skutków burz na terenie woj. mazowieckiego

Do godziny 7:00 w poniedziałek 8 czerwca 2020 roku mazowieccy strażacy interweniowali 268 razy usuwając skutki burz, które przechodziły przez woj. mazowieckie w niedzielę 7 czerwca 2020 roku.

 

Więcej...

Działania mazowieckich strażaków w związku z epidemią koronawirusa

Mazowieccy strażacy kontynuują działania związane z walką z koronawirusem.  Przy szpitalach na terenie woj. mazowieckiego funkcjonują 53 polowe izby przyjęć na bazie namiotów pneumatycznych PSP i OSP, które codziennie są dozorowane oraz sprawdzany jest ich  stan techniczny przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

2 czerwca 2020 roku miała miejsce wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Jarosława Nowosielskiego z komendantami powiatowymi oraz miejskimi Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

 

Więcej...

Wideo-wykład dotyczący misji zagranicznych prowadzonych przez PSP

1 czerwca 2020 roku przeprowadzono wideo-wykład dla studentów pierwszego roku I i II stopnia kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II pod nadzorem Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji dr hab. Agnieszki Łukasik–Tureckiej oraz Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Grzegorza Alinowskiego.

Więcej...

Wideokonferencja z kadrą kierowniczą KG PSP

29 maja 2020 roku miała miejsce wideokonferencja kadry kierowniczej Komendy Głównej PSP pod przewodnictwem nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka komendanta głównego PSP z komendantami wojewódzkimi PSP oraz szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Komunikat personalny KP PSP Pruszków oraz KP PSP Otwock

28 maja 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce uroczystość zdania i objęcia obowiązków komendanta powiatowego PSP w Pruszkowie oraz komendanta powiatowego PSP w Otwocku.

 

Więcej...

Czynności kontrolno-rozpoznawcze obszarów leśnych w powiecie żuromińskim

Od 21 do 26 maja 2020 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie przeprowadzili czynności kontrolno-rozpoznawcze obszarów leśnych położonych na terenie powiatu żuromińskiego, będących w zarządzie Lasów Państwowych oraz lasów prywatnych.

Więcej...

Polska pomoc dla krajów Bałkanów Zachodnich

Sześć ciężarówek z ponad 70 tonami pomocy humanitarnej w postaci ubiorów ochronnych, masek chirurgicznych i płynów dezynfekujących wyruszyło we wtorek z Warszawy do krajów Bałkanów Zachodnich.

 

Więcej...

Nagrody dla mazowieckich strażaków

Mazowiecki komendant wojewódzki PSP bryg. Jarosław Nowosielski przyznał nagrody finansowe dla 50 wyróżniających się strażaków z komend powiatowych i miejskich PSP woj. mazowieckiego.

 

Więcej...

Wizyta Prezydenta RP w KP PSP Płońsk

W środę 20 maja 2020 roku Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku, gdzie spotkał się ze strażakami PSP oraz druhami ochotniczych straży pożarnych.

Więcej...

Uruchomienie doskonalenia zawodowego online

Decyzją Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w ramach rozwiązań zastępczych wynikających z ograniczeń dot. szkoleń stacjonarnych, od 18.05.2020 ośrodki szkolenia w Warszawie i w Pionkach uruchomiły zajęcia doskonalenia zawodowego dla JRG oraz SK w systemie online.

Więcej...

Podpisanie umowy na dostawę dwóch samochodów laboratorium

18 maja 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, w wyniku przeprowadzonej procedury o udzielenie zamówienia publicznego, doszło do podpisania umowy na dostawę dwóch sztuk samochodu laboratorium dla wiodących grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego z zakresu radiacja-biologia.

Więcej...

Złożenie hołdu zasłużonym pożarnikom

13 maja 2020 roku z okazji „Dnia Strażaka” delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyły wiązanki kwiatów w kwaterze strażackiej upamiętniającej ruch oporu „SKAŁA”, strażaków poległych w czasie II wojny światowej oraz na grobach zasłużonych pożarników, spoczywających w warszawskich nekropoliach – Cmentarzu Wojskowym i Cmentarzu Powązkowskim.

 

Więcej...

Wideokonferencja kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

12 maja 2020 roku miała miejsce wideokonferencja kadry kierowniczej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie z komendantami powiatowymi oraz miejskimi Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

Więcej...

Nowe samochody dla OSP woj. mazowieckiego

Samochody ratowniczo-gaśnicze o łącznej wartości blisko 400 mln zł trafią do jednostek OSP w całej Polsce. – Jeszcze nigdy w historii do Ochotniczych Straży Pożarnych nie trafiła tak wielka pomoc. Obowiązkiem rządu jest ich wspieranie. Druhowie są pierwsi na miejscu zdarzenia, gdzie z poświęceniem walczą o ludzkie życie i zdrowie. Dlatego muszą mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Więcej...

Podsumowanie interwencji mazowieckich strażaków podczas weekendu 9-10 maja

435 razy interweniowali mazowieccy strażacy podczas weekendu 9-10 maja 2020 roku, w tym przy 145 pożarach, 245 miejscowych zagrożeniach oraz 31 fałszywych alarmach.

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Konstancinie-Jeziornie

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie rozstawili namioty pneumatyczne udostępnione przez Ochotniczą Straż Pożarną w Jedli Letnisku (pow. radomski)  i OSP Stawiszynie (pow. białobrzeski) przed budynkiem Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie-Jeziornie.

Więcej...

Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym–etap I

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zrealizuje zakupy w ramach rozszerzonego właśnie projektu: „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”. Komendant Główny PSP podpisał aneks do umowy projektu prowadzonego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ), oś priorytetowa V Rozwój transportu kolejowego w Polsce.

Więcej...

Mazowieccy strażacy transportowali płyn do dezynfekcji dla żłobków i przedszkoli

29 kwietnia 2020 roku mazowieccy strażacy pomogli w transporcie płynów dezynfekujących dla przedszkoli i żłobków z terenu woj. mazowieckiego. Z magazynów Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w miejscowości Nowe Grobice w powiecie grójeckim pobranych zostało 15,5 tysiąca litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Maków Mazowiecki

Mazowiecki komendant wojewódzki PSP bryg. Jarosław Nowosielski, z dniem 5 maja 2020 roku, powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Makowie Mazowieckim bryg. Andrzejowi Król.

Więcej...

Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka w KW PSP w Warszawie

4 maja 2020 roku miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Komunikat personalny - KW PSP w Warszawie

Mazowiecki komendant wojewódzki PSP bryg. Jarosław Nowosielski wręczył decyzje personalne dwóm oficerom Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie na stanowisko naczelnika wydziału.

Więcej...

Uroczysta msza święta z okazji Dnia Strażaka

Z okazji Dnia Strażaka  4 maja 2020 roku o godzinie 7:00 w Bazylice Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie znajdują się relikwie patrona strażaków Świętego Floriana, miała miejsce uroczysta msza święta w intencji strażaków i ich rodzin.

 

Więcej...

Podsumowanie długiego majowego weekendu

545 razy interweniowali mazowieccy strażacy podczas majówki od 1 do 3 maja 2020 roku, w tym przy 131 pożarach, 363 miejscowych zagrożeniach oraz 51 fałszywych alarmach.

Więcej...

Uroczyste podniesieni Flagi RP w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja 2020 roku, na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej.

Więcej...

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypominamy zasady oraz dobre praktyki postępowania wobec polskich symboli państwowych.

Więcej...

Powierzenie obowiazków zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej z dniem 30 kwietnia 2020 roku powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr. inż. Dariuszowi STUMSKIEMU.

Więcej...

Pożegnanie ze służbą zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

29  kwietnia w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przejścia na zaopatrzenie emerytalne st. bryg. Mirosława Jasztala zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Pruszkowie

Na wniosek Dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie złożonego do wojewody mazowieckiego, w dniu 28 kwietnia 2020 r., strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie rozstawili namiot pneumatyczny udostępniony przez Ochotniczą Straż Pożarną w Wierzbicy (pow. radomski) przed budynkiem szpitala.

 

Więcej...

Wypalali trawy, namierzył ich policyjny dron

Wspólne działania policjantów z Szydłowca i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu z wykorzystaniem policyjnego drona okazały się sukcesem. 59-letni mieszkaniec powiatu radomskiego ukarany został mandatem karnym za wypalanie traw, wobec dwóch pozostałych mężczyzn również zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne.

Więcej...

Wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

28 kwietnia 2020 roku miała miejsce wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Jarosława Nowosielskiego z komendantami powiatowymi oraz miejskimi Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

Więcej...

Plaga pożarów traw i lasów na terenie woj. mazowieckiego

Brak opadów deszczu oraz ciepła i słoneczna pogoda sprzyjają powstawaniu pożarów w lasach oraz  traw na terenie woj. mazowieckiego. Niestety, niemal wszystkie pożary spowodowane są umyślnymi podpaleniami oraz nieostrożnością ludzi przebywających w pobliżu terenów leśnych oraz na łąkach i nieużytkach rolnych.

Więcej...

Polska pomoc dla Republiki Białorusi

Konwój wiozący środki dezynfekcyjne (ok. 50 tys. litrów) i antyseptyczne (ok. 30 tys. litrów), w sumie ponad 75 tys. litrów płynów, a także maseczki chirurgiczne (100 tys. sztuk) oraz tysiąc opakowań leku Arechin wyruszył z siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 8 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy w czwartek 23 kwietnia 2020 roku do Mińska w Republice Białorusi.

 

Więcej...

Wsparcie logistyczne dla mazowieckich strażaków

W celu zabezpieczenia działań strażaków PSP oraz druhów ochotniczych straży pożarnych związanych z przeciwdziałaniem  rozprzestrzeniania się koronawirusa Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie dokonuje zakupów środków ochrony indywidualnej ze własnych środków finansowych oraz przekazanych przez Komendę Główną PSP z rezerwy celowej na wsparcie działań związanych z koronawirusem.

 

Więcej...

Nowa siedziba KP PSP Legionowo

20 kwietnia 2020 roku miał miejsce odbiór końcowy inwestycji obiektu nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Legionowie.

Więcej...

Pracowity weekend mazowieckich strażaków

Od piątku 17 kwietnia do niedzieli 19 kwietnia na terenie woj. mazowieckiego powstało 331 pożarów traw oraz 105 pożarów w lasach. W 2020 roku na terenie woj. mazowieckiego powstało już 720 pożarów lasów oraz  3831 pożarów traw.

 

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Warszawie

17 kwietnia 2020 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 14 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną z Łochowa z powiatu węgrowskiego rozstawili namiot pneumatyczny pełniący funkcję przyszpitalnej izby przyjęć w szpitalu przy ul. Jana III Sobieskiego w Warszawie.

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Sokołowie Podlaskim

Na wniosek Dyrektora SPZOZ w Sokołowie Podlaskim strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim oraz druhowie z OSP KSRG Kupientyn w dniu 17 kwietnia 2020 rozstawili namiot dekontaminacyjny wraz z osprzętem na placu wewnętrznym SPZOZ w Sokołowie Podlaskim.

 

Więcej...

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus  znajdziesz aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.

Ponadto, na stronie internetowej https://www.straz.gov.pl/Koronawirus znajdują się informacje i porady dla strażaków PSP oraz druhów ochotniczych straży pożarnych.

 

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Makowie Mazowieckim

Na wniosek dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim złożonego do wojewody mazowieckiego, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Makowie Mazowieckim w dniu 15 kwietnia 2020 r. rozstawili namiot pneumatyczny przed budynkiem szpitala.

Więcej...

Kontynuacja działań w związku z epidemią koronawirusa

W związku ze stanem epidemii na ternie kraju mazowieccy strażacy prowadzą działania przy szpitalach, gdzie na 15 kwietnia 2020 roku  utworzyli 39 polowych izb przyjęć, których codziennie dozoruje 59 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

 

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim

Na wniosek Dyrektora Nowodworskiego Centrum Medycznego złożony do wojewody mazowieckiego, w dniu 14 kwietnia 2020 strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim udostępnili na potrzeby szpitala pneumatyczny namiot.

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Przysusze

7 kwietnia 2020 roku strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Przysusze rozstawili namiot pneumatyczny jako mobilna izba przyjęć przy Szpitalu Powiatowym w Przysusze.

Więcej...

Wielkanocne życzenia

Wielkanocne życzenia mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Więcej...

Przekazanie respiratorów dla mazowieckich szpitali

Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa mazowieckiego dysponują 36 respiratorami. Zgodnie z poleceniem komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zgromadziła respiratory z zasobów mazowieckich strażaków aby przekazać urządzenia Wojewodzie Mazowieckiemu na potrzeby doposażenia szpitali jednoimiennych na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz województwa mazowieckiego.

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Grójcu

Na wniosek starosty powiatu grójeckiego, złożony do wojewody mazowieckiego, 3 kwietnia 2020 roku przy Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu rozstawili przyszpitalną polową izbę przyjęć.

Więcej...

Polowa izba przyjęć przy szpitalu w Sierpcu

W poniedziałek 6 kwietnia 2020 roku o godz. 11:00 strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Sierpcu rozstawili dwa namioty pneumatyczne dla potrzeb organizacji polowej izby przyjęć przy Szpitalu Powiatowym im. J. Babińskiego w Sierpcu.

Namioty posłużą do wstępnego odizolowania osób z podejrzeniem koronawirusa od pacjentów aktualnie hospitalizowanych. Namioty pozostawiono na zabezpieczenie szpitala bez obsady osobowej strażaków PSP.

Więcej...

Pożar lasu w powiecie wołomińskim

W piątek 3 kwietnia 2020 około godziny 11:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Wołominie otrzymało zgłoszenie o pożarze trawy w okolicy miejscowości Krawcowizna. Po przybyciu pierwszych jednostek okazało się, że faktycznie doszło do pożaru lasu w kompleksie leśnym pomiędzy miejscowością Krawcowizna a drogą krajową nr 50 w Gminie Strachówka.

 

Więcej...

Wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

3 kwietnia 2020 roku miała miejsce wideokonferencja mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Jarosława Nowosielskiego z komendantami powiatowymi oraz miejskimi Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego

Więcej...

STOP pożarom traw

W 2020 roku w woj. mazowieckim trawy płonęły już 2097 razy. Tylko przez ostatnie siedem dni od piątku 27 marca do czwartku 2 kwietnia na terenie woj. mazowieckiego odnotowano  735 pożarów traw oraz 90 pożarów w lasach.

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Żyrardów

Z dniem 1 kwietnia 2020 roku mł. bryg. Jarosław Nowosielski mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powołał na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Żyrardowie bryg. Tomasza Cybul.

Więcej...

Duży pożar traw w powiecie wołomińskim

W sobotę 28 marca 2020 przed godziną 11:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Wołominie otrzymało zgłoszenie o pożarze trawy w okolicy miejscowości Stary Kraszew.

Więcej...

Działania mazowieckich strażaków w związku z epidemią koronawirusa

W związku ze stanem epidemii na ternie kraju mazowieccy strażacy prowadzą działania wspierające przy szpitalach, gdzie na 30 marca 2020 roku)  utworzyli 21 polowych izb przyjęć, których dozoruje 68 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

 

Więcej...

Komunikat personalny - KP PSP Ciechanów

Z dniem 27 marca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie mł. bryg. Radosławowi Osieckiemu.

Więcej...

Przekazanie obowiązków mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

26 marca 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczystość zdania oraz przyjęcia obowiązków Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Mazowieccy strażacy w walce z wirusem COVID-19

W związku z wprowadzonym w całym kraju stanem epidemicznym koronawirusem Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie niezwłocznie podjęła działania mające na celu organizację zabezpieczenia strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu województwa mazowieckiego w niezbędne środki ochrony indywidualnej.

Więcej...

Działania mazowieckich strażaków związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa

Komendy Powiatowe/Miejskie PSP z terenu województwa mazowieckiego prowadzą, wspólnie z administracją samorządowa i jednostkami ochotniczych straży pożarnych, działania prewencyjne polegające organizacji polowych izb przyjęć przy szpitalach, dostarczaniu żywności dla osób objętych kwarantanną oraz prowadzeniu szkoleń wewnętrznych przygotowujących strażaków JRG do prowadzenia działań w związku z występowaniem zakażeń wirusem SARS - COV- 2 .

Więcej...

Działania realizowane przez Państwową Straż Pożarną

Komenda Główna PSP udostępnia mapę on-line: https://arcg.is/1WCiaH, prezentującą działania PSP w związku z COVID-19.

Więcej...

Wsparcie psychologiczne dla strażaków, pracowników cywilnych PSP oraz ich rodzin

Informujemy, że istnieje możliwość odbycia konsultacji psychologicznych

(telefonicznych lub on-line) z psychologami Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej...

Apel strażaków

Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Więcej...

Działania mazowieckich strażaków związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa

Mazowieccy strażacy prowadzą działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na dzień 19 marca 2020 roku strażacy utworzyli i dozorują 13 polowych izb przyjęć przy szpitalach z wykorzystaniem 34 mobilnych namiotów pneumatycznych.

Więcej...

Komunikat w sprawie ograniczenia osobistych wizyt w jednostkach PSP

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej.

 

Więcej...

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus  znajdziesz aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.

 

Więcej...

XVIII Mistrzostwa Strażaków w Piłce Siatkowej.

9 marca 2020 roku w Mrozach (powiat miński) w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrano Turniej Finałowy XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej.

Więcej...

Szkolenie druhów OSP powiatu mińskiego

8 marca 2020 roku zakończyło się trwające od 29 lutego 2020 roku szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników OSP realizowane w systemie weekendowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowiecki.

Więcej...

Narada szkoleniowa pionu kadrowo – organizacyjnego

W dniu 5 marca 2020 roku, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, odbyła się narada szkoleniowa pionu kadrowo – organizacyjnego, w której udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy cywilni realizujący zadania kadrowe i organizacyjne w Komendach Powiatowych i Miejskich PSP na terenie województwa mazowieckiego.

Więcej...

XVI Mistrzostwa Strażaków w Tenisie Stołowym

3 marca 2020 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Parzenicach im. Jana Pawła II  gm. Kowala  rozegrano XVI  Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Strażaków  w Tenisie Stołowym.  W turnieju udział brało 30 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z woj. mazowieckiego wyłonionych w eliminacjach strefowych.

Więcej...

Przekazanie samochodu gaśniczego dla OSP Żyrardów

W poniedziałek, 2 marca 2020 r., odbyło się uroczyste przekazanie  nowego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego marki VOLVO dla druhów z OSP w Żyrardowie. Wręczony został także akt włączenia OSP w Żyrardowie do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Więcej...

Powołanie zastępcy komendanta powiatowego PSP w Piasecznie

Z dniem 1 marca 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Piasecznie bryg. Macieja Szafarczyka. Wręczenie aktu powołania miało miejsce w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Pożegnanie ze służbą Komendanta Powiatowego PSP w Żyrardowie

W dniu 28 lutego 2020 r. w zabytkowym budynku Resursy w Żyrardowie odbyło się uroczyste pożegnanie ze służbą odchodzącego na emeryturę Komendanta Powiatowego PSP w Żyrardowie bryg. Romana Murgrabia. Jednocześnie, podczas uroczystości nastąpiło powierzenie pełnienia obowiązków komendanta powiatowego PSP w Żyrardowie  bryg. Tomaszowi Cybulowi dotychczasowemu zastępcy.

Więcej...

Akcja honorowego krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie

28 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Wręczenie aktów mianowania w KW PSP w Warszawie

28 lutego 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdan Łasica wręczył akty mianowania na stanowiska naczelników wydziałów w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

 

Więcej...

Pożegnanie ze służbą funkcjonariuszy KW PSP w Warszawie

27 lutego, w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przejścia na zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Więcej...

Narada szkoleniowa oficerów prasowych PSP

25 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie odbyła się narada szkoleniowa oficerów prasowych Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego.

Więcej...

Zapraszamy na akcję krwiodawstwa w KW PSP w Warszawie

Klub Jednostka Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie serdecznie zaprasza na akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w piątek 28 lutego 2020 roku w godzinach od  9:00 do 13:00. Serdecznie zapraszamy do siedziby Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40 (parter - sala konferencyjna).

Więcej...

Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu

20 lutego 2020 roku w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ulicy Saskiej miało miejsce uroczyste wręczenie odznak honorowym krwiodawcom „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.  Odznaczenia, w imieniu ministra zdrowia, wręczał lek. med. Dariusz Piotrowski dyrektor naczelny Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

 

Więcej...

Warsztaty doskonalące dla koordynatorów ratownictwa medycznego PSP

Ośrodek Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie w dniach 17 – 19 lutego 2020 r. w Ośrodku Szkolenia w Pionkach realizował, w ramach warsztatów doskonalących dla miejskich/powiatowych koordynatorów ratownictwa medycznego PSP woj. mazowieckiego, program szkolenia z zakresu segregacji w zdarzeniach mnogich i masowych.

Więcej...

Aplikacja mobilna Alarm 112

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiana Ratunkowego.

Więcej...

Europejski dzień numeru alarmowego 112

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ubiegłym roku w 17 Centrach Powiadamiania Ratunkowego pracujących na terenie całego kraju odebrano 22 mln zgłoszeń! Na Mazowszu CPR w Warszawie i Radomiu odebrały ponad 3,2 mln zgłoszeń.

Więcej...

Fundacja "Solidarni"

Fundacja ,,Solidarni” objęła opieką kilkuset podopiecznych z terenu całego kraju. Z każdym rokiem liczba ta stale wzrasta. Są to strażacy w służbie czynnej, pracownicy cywilni PSP oraz członkowie ich rodzin, a także emeryci, którzy ulegli wypadkom lub ciężkim chorobom np.: nowotworom, zawałom, udarom z porażeniem mózgowym, autyzmowi, epilepsji, ciężkim urazom wielonarządowym, zespołowi Downa. Fundacja ofiaruje również pomoc osobom dotkniętym szczególnym zdarzeniem losowym. Umożliwiamy naszym podopiecznym systematyczną rehabilitację, kupujemy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny oraz leki ratujące życie.

Więcej...

Zajęcia edukacyjne w CPR w Radomiu

4 lutego 2020 roku w siedzibie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu,  w ramach akcji promocyjnej numeru alarmowego 112, zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne dla uczniów klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 im. Kornela Makuszyńskiego w Radomiu.

Więcej...

Bezpieczne Ferie 2020 inauguracja akcji w Warszawie

Jazda na nartach z instruktorem, konkursy, prezentacja sprzętu Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, a także inne atrakcje czekały na najmłodszych podczas inauguracji działań „Bezpieczne Ferie 2020” w ośrodku „Górka Szczęśliwicka” na warszawskiej Ochocie.

 

Więcej...

Eliminacje strefowe mistrzostw w piłce siatkowej strażaków w Płocku

6 lutego 2020 roku na hali sportowej Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku odbyły się rozgrywki I strefy eliminacji strefowych XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków PSP w Piłce Siatkowej, których organizatorem była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

 

Więcej...

Odprawa roczna kadry kierowniczej PSP woj. mazowieckiego

6 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce odprawa roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego.

Więcej...

Przygotowanie służb do zapewnienia bezpieczeństwa podczas ferii zimowych

10 lutego 2020 roku rozpocznie się długo wyczekiwana przerwa zimowa dla uczniów z województwa mazowieckiego. Dla służb i inspekcji z Mazowsza to okres wytężonej pracy. Przez cały okres trwającego zimowiska będą one dbać o bezpieczeństwo uczniów oraz turystów przebywających w województwie mazowieckim. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości do odpowiednich służb, które są do dyspozycji rodziców i opiekunów. Wzmożone kontrole będą przeprowadzane do 23 lutego 2020 roku

 

Więcej...

Bezpieczne Ferie 2020 - spotkanie w Radomiu

Bezpieczeństwo na akwenach i w górach, bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży, zagrożenia w cyberprzestrzeni i bezpieczeństwo pożarowe w domu to tematy, które poruszone zostały 3 lutego podczas spotkania z uczniami, zorganizowanego przez Aurelię Michałowską, Mazowieckiego Kuratora Oświaty w IV Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. Licealiści uczestniczyli w pokazie ratownictwa przygotowanego przez przedstawicieli WOPR i instruktora górskiego.

Więcej...

Bezpieczne Ferie 2020 - spotkanie w Żurominie

4 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2020” odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 1-3 oraz nauczycieli dotycząca bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

Więcej...

Bezpieczne Ferie 2020 - spotkanie w Łosicach

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Łosicach wspólnie z Policjantami przeprowadzili pogadankę edukacyjną  w Szkole Podstawowej w Huszlewie w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2020”.

 

Więcej...

Przekazanie samochodów gaśniczych dla OSP w powiecie przasnyskim

19 stycznia 2019 roku na terenie kościoła pw. Świętej Trójcy w Ząbkach miało miejsce uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 marki RENAULT.

 

Więcej...

Wręczenie aktów powołania na stanowisko zastępcy komendnta powiatowego PSP

Z dniem 1 lutego 2020 roku mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdan Łasica powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Płońsku oraz zastępcy komendanta powiatowego PSP w Wyszkowie.

Więcej...

Eliminacje strefowe mistrzostw w piłce siatkowej strażaków w Żyrardowie

27 stycznia 2020 roku na sali sportowej kompleksu Aqua w Żyrardowie odbyły się rozgrywki VI strefy eliminacji strefowych XVIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków PSP w Piłce Siatkowej, których organizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Żyrardowie.

Więcej...

Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopnie alarmowe będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia 2020 r. (od godz. 00:01) do środy 29 stycznia 2020 r. (do godziny 23:59).

Więcej...

Przekazanie samochodu gaśniczego dla OSP Ząbki

19 stycznia 2019 roku na terenie kościoła pw. Świętej Trójcy w Ząbkach miało miejsce uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4 marki RENAULT.

 

Więcej...

III edycja nagrody "Animus Fortis"

Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

 

Więcej...

Spotkanie opłatkowe mazowieckich strażaków z biskupem warszawsko-praskim

Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego biskup warszawsko-praski spotkał się z mazowieckimi strażakami.

Więcej...

Interwencje mazowieckich strażaków w 2019 roku

70289 razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2019 roku, w tym przy 24137 pożarach, 38097 miejscowych zagrożeniach oraz 8055 fałszywych alarmach. To aż 1452 interwencje więcej niż w 2018 roku. Jednocześnie jest to największa liczba interwencji strażaków od utworzenia woj. mazowieckiego w 1999 roku.

Więcej...

Podsumowanie interwencji podczas nocy sylwestrowej

Mazowieccy strażacy interweniowali 183 razy podczas nocy sylwestrowej, w tym przy 136 pożarach, 33 miejscowych zagrożeniach oraz 14 fałszywych alarmach. 144 interwencje strażaków miały miejsce od północy do godziny 6:00 rano pierwszego stycznia 2020 roku, w których odnotowano 113 pożarów, w tym 96 spowodowanych przez fajerwerki. W porównaniu do nocy sylwestrowej z 2018 na 2019 rok strażacy odnotowali ponad 30 interwencji więcej.

Więcej...